Розібравшись з назвами пухлин, варто дізнатися про іншій термінології, використовуваної онкологами.

Канцероген — яка-небудь дія, фактор або речовина, вплив якого на організм здорової людини істотно підвищує ризик зростання злоякісних новоутворень, а то безпосередньо призводить до них.

Передраковий(передрак) або передпухлинний стан означає наявність в організмі людини змін, з яких може розвинутися злоякісна пухлина. Зміни можуть обов’язково привести до раку — їх називають облігатними(наприклад, поліпи) або ж не завжди перероджуються в онкопатологію — факультативний передрак.

Атипія(атипове переродження, атиповий процес, тканинний атипизм) — гістологічна характеристика клітин, що говорить про те, що клітини тканини або органу змінені і схильні до появи злоякісної пухлини.

Часто можна почути термін «малігнізація». Походить від латинського слова «malignus» — злий, злий, згубний, і означає перехід незмінених клітин тканини або доброякісної пухлини в злоякісну форму.

Метастаз — пухлинний вогнище, вторинний по відношенню до основного пухлинного вогнища, який виник за рахунок перенесення пухлинних клітин через кров, лімфу, серозні оболонки, природні незаповнені або пухкі простору. Відповідно процес перенесення називається метастазування.

Регіонарний лімфовузол. Лімфатичний вузол, найближчий до пухлинного вогнища. За його лімфатичних судинах йде відтік лімфи, а тому він перший отримує «порцію» ракових клітин, і дає типовий клінічний ознака лімфогенного метастазування у вигляді збільшення лімфовузлів.

Онкомаркер — специфічна речовина(білок, фермент, гормон), що з’являється в крові в тому випадку, якщо у людини є онкологічне захворювання.

Паліативний. В даному контексті частіше використовується термін «паліативне лікування». Означає воно, що специфічного лікування пухлини немає або воно неможливо, і будуть призначені засоби, що полегшують перебіг хвороби або поліпшують життя хворого або його близьких. Це, наприклад, сильнодіючі знеболюючі на останніх стадіях раку, створення колостоми(отвори для виведення калу на передній стінці живота) при запущеному раку прямої кишки.

Инкурабельный. Слово утворене від латинського «curabilis» — виліковний, здатний вилікується, і заперечує приставки «in». Означає невиліковний, не підлягає лікуванню, безнадійний випадок. Онкологи між собою називають таких хворих «квартами» — тобто хворими з четвертою стадією процесу(quarto на латині).

Кахексія(ракова кахексія, ракове виснаження) — термінальне схуднення, загальне виснаження організму, з критичним зниженням маси тіла, зневоднення, падінням або відсутністю фізичної активності, уповільненням перебігу всіх фізіологічних процесів, порушеннями психіки. Виникає як наслідок пухлинної інтоксикації та при деяких інших захворюваннях.

Термінальний(термінальні стани) — остання стадія розвитку захворювань, що включає кілька станів, що виникають в період вмирання людини, в тому числі при онкопатологиях. Для них характерне поступове згасання всіх життєвих функцій, загибель клітин всіх органів, у тому числі головного мозку, втрата свідомості.

Рецидив від латинського «recidere» — повернення, нове поява цієї хвороби після одужання або ремісії. Як правило, рецидив пухлини — показник безнадії.

ХОЧЕТЕ КИНУТИ ПАЛИТИ?

Тоді качайте план відмови від куріння.

З його допомогою кинути буде набагато простіше.

Рак
онкологія
Матеріали по темі


 • Рак сечового міхура

  04.01.2008

 • Рак стравоходу

  04.01.2008

 • Рак шлунка

  10.02.2010

 • Виразка шлунку

  10.02.2010

 • Рак гортані

  11.02.2010

 • Рак глотки

  11.02.2010