Рак легенів або бронхогенна карцинома — онкологічне захворювання, злоякісне новоутворення з епітеліальної тканини бронхів. Класифікується по локалізації, поширеності, за гістологічної картині і наявності чи відсутності метастазів. Рак легені — найпоширеніше онкологічне захворювання, є також сумним лідером смертності в загальній структурі онкопатологій.

Рак легенів

З причинами раку легені все просто: чим сильніше уражені бронхи, тим вище ризик раку. Причин поразки тканин бронхів не так і багато, та найголовніша з них — куріння. Відомо, що 90% випадків раку легенів виявляється саме у курців, і саме вони дають найбільшу і саму ранню смертність: майже в 90% випадків смерть у них настає максимум через 2 роки після виявлення захворювання. Друга причина — вплив радіоактивних речовин і професійних факторів ризику, як наприклад, робота на азбестовому виробництві або у вуглевидобувних шахтах.

Нелікований рак — завжди смертельне захворювання. Лише в рідкісних випадках раннього виявлення, діагностики до початку активного пухлинного процесу, можна встигнути вилікувати рак радіологічним методом у поєднанні з хіміотерапією. У більшості ж випадків проводиться пневмонектомія або пульмонэктомия — видалення легені. Іноді показанням до цієї операції стає туберкульоз або важка бронхоектатична хвороба.

Видалення легені

Отже, видалення легені — головний метод лікування бронхогенної карциноми. В даному випадку, враховуючи здатність раку легені швидко метастазувати, особливо лимофогенным шляхом, видаленням сегмента або частки легені не обійтися — проводиться тотальна резекція органу з видаленням лімфатичних вузлів і жирової клітковини на корені легені і в області середостіння.

Пульмонэктомия являє собою операцію з високим ризиком інтраопераційних (наприклад, пошкодження легеневої артерії) та післяопераційних ускладнень, що вимагає виконання великого обсягу хірургічних робіт, у тому числі торакопластики, доступу до вогнища патології, формування кукси бронха.

В ході операції розкривається грудна клітка — це називається торакотомія, потім фіксуються і захищаються судини, виділяється корінь легені, судини припікаються і прошиваються, видаляється легке, формується кукса бронха, проводиться видалення жирової клітковини і лімфовузлів з санацією середостіння.

Потім відновлюється і по можливості зменшується порожнину, що залишилася після легкого, встановлюються дренажі, проводиться відновлення цілісності грудної клітки та м’яких тканин, накладаються шви. До відновлення усіх функцій та повного виходу з наркозу пацієнта поміщають в палату інтенсивної терапії, де проводиться інтенсивна терапія, підтримка життєдіяльності, у тому числі штучна вентиляція легенів.

Наслідки та можливі ускладнення

Найчастішими ускладненнями в післяопераційному періоді є порушення дихання, гнійні і септичні ускладнення, неспроможність сформованої кукси бронха і утворення бронхіального свища.

Практично відразу ж після пробудження від наркозу людина відчуває утруднення дихання, задишку, нестачу кисню, запаморочення, серцебиття. Це ознаки кисневої недостатності, яка буде супроводжувати хворого з відсутнім легким протягом 6-12 місяців після пневмонектомії.

Незабаром після операції, приблизно до другого місяця, поки не сформується фіброзна тканина, що заповнює порожнечу на місці колишнього легкого, буде помітно западіння грудної клітки на оперованої стороні. Надалі цей дефект зменшиться, але в більшості випадком до кінця не зникає.

В цілому, відновлювальний період після цієї операції продовжується до двох років, протягом якого показано помірні фізичні навантаження, легку працю, ретельне виконання лікарських призначень.

Чи є життя після операції?

Проведена операція по видаленню легкого так чи інакше позначається на способі життя хворого. Порушується взаємна анатомо-топографічна зв’язок органів, наприклад, шлунка і стравоходу, діафрагми і залишився легені. Після виписки для якнайшвидшого відновлення, профілактики застійних явищ у легенях і культі, для зміцнення стінок грудної клітки, стимуляції компенсаторних можливостей, реабілітації і підвищення загальної фізичної навантаження призначаються:

 • спеціальний комплекс фізичних вправ (ЛФК);
 • дихальні вправи;
 • дієта.

Неминуче зниження рухової активності — а значить проблеми з масою тіла. Цього слід уникати: підвищення маси тіла неминуче підвищить навантаження на дихальну систему, що абсолютно не потрібно хворому після резекції легені.

Потрібно переглянути своє харчування — в тому силі у зв’язку з попередньою проблемою. При цьому здорова дієта, без жирного, смаженого, солоного, газоутворюючих продуктів дозволить уникнути зайвого навантаження на органи ШКТ, а через них на тиск в черевній порожнині. Переїдання, підвищуючи тиск і підтискаючи діафрагму і легке, суттєво погіршує стан пацієнта, також як і печія, порушення роботи печінки, підшлункової залози, жовчного міхура.

Необхідно стежити за станом і нормальною роботою бронхолегеневої системи. Це означає, що такі ризики як переохолодження, ГРВІ, куріння, перебування в задушливих, прокурених приміщеннях, в умовах підвищеної вологості повинні бути мінімізовані.

Неминучий в деяких випадках або ситуаціях спазм бронхів викликає задишку. У цьому випадку рекомендується знизити фізичні навантаження, а лікар підбирає відповідний препарат, найчастіше в інгаляційної формі. Це означає, що інгалятор з ліками повинен бути доступний завжди.

Куріння, вживання алкоголю, нездоровий спосіб життя, фактори ризику не тільки ускладнень, пов’язаних з відсутністю легкого, але і продовжують свою руйнівну дію, провокуючи — цілком можливо — новий виток маніфестації онкопатології.

Рідина в легенях після операції

Інколи в порожнини на місці колишнього легкого накопичується рідина. Вода в легенях — це ексудат, випіт. Як правило, випіт формується в результаті розвитку плевриту — інфекційного або неспецифічного. Іноді скупчення рідини говорить про триваюче пухлинному процесі, що вимагає повторної ретельної діагностики.

З метою відсмоктування рідини проводять пункцію, рідина виводиться і проводиться її гістологічне дослідження, яке покаже наявність запалення, інфекції або вимагатиме продовження діагностики з метою виключення ракового процесу.

Відео

Для наочності рекомендуємо подивитися відеозаписи про операції, які можуть бути досить ефективними і мотивуючими.

Видалення правої легені.

Навчально-просвітницький фільм англійською мовою.

ХОЧЕТЕ КИНУТИ ПАЛИТИ?

Тоді качайте план відмови від куріння.

З його допомогою кинути буде набагато простіше.

Куріння і легкі
Рак легенів
Куріння і туберкульоз
Матеріали по темі


 • Рак легенів (рак легені)

  16.08.2016

 • Куріння – далеко не єдина причина захворювань легень

  04.09.2007

 • Легені курця

  08.10.2007

 • Ковбой Мальборо

  23.11.2008

 • Ризик захворіти на рак

  27.12.2008

 • Паління та здоров’я

  18.01.2009