Навіть переклад цього слова з латини говорить про фатальності процесів, що відбуваються при мутації клітин. «Mutatio» перекладається як зміни. І саме ці зміни — стійкі і незворотні — стають причиною тих страшних хвороб, які одна за одною іменуються «бичами нашого часу».

Мутації як природний біологічний процес

В сутності, природою було закладено, що частина клітин, що постійно утворюються в організмі протягом всього його життя, будуть відрізнятися від своїх «предків». Такі зміни — вчені називають їх «спонтанними мутаціями» — відбуваються досить часто, вони передаються новим клітинам через ДНК. Але, в більшості випадків, клітини, що народилися в результаті спонтанних мутацій, гинуть, не встигнувши розмножитися до критичної маси, при якій зміни в ДНК позначаться на більшості клітин організму. В інших випадках, мутації сприяють поліпшенню властивостей організму, стаючи одним з факторів еволюції.

Спонтанні мутації організм досить легко виправляє сам. Природою передбачено знищення клітин з неправильним геномом або виправлення пошкодженої ділянки ДНК. Але, на жаль, подібний механізм ефективний тільки відносно ендогенних, скажімо так — звичних мутагенів.

Ворог — зовні

Набагато складніше йде справа з індукованою мутацією — тобто, обумовленої зовнішніми причинами. У таких мутаціях прямо або побічно винен чоловік. Індуковані мутації запускаються під впливом несприятливих факторів зовнішнього середовища, які отримали назву «екзогенних мутагенів».

Список цих мутагенів великий. У нього входять різні види випромінювання, у тому числі температурні, ультрафіолетові промені і багато інші явища фізичної природи. Хімічні мутагени додають до списку ще кілька десятків рядків. Це практично всі речовини, які людина використовує в побуті, в промисловості, на транспорті, сільському господарстві, медицині. Біологічні мутагени можуть належати до природного навколишнього середовища або вироблятися в процесі життєдіяльності людина — продукти окислення, віруси і бактерії. Інші мутагени цього роду утворюються з вини людини — наприклад, штами бактерій внутрішньолікарняних інфекцій — дуже життєстійких мікробів.

Мутації без еволюції — тупиковий шлях. До смерті

Неконтрольовані організмом мутації клітин — прямий шлях до розвитку онкологічних захворювань. Мало того, що з-за великої кількості мутагенів організм буквально «захлинається» у змінених клітинах, самі ці клітини впливають на біохімічні процеси в організмі. Клітини—мутанти ростуть швидше, ніж нормальні. З-за порушеної структури ДНК організм втрачає контроль над такими клітинами — він просто «не розуміє», що з ними робити і як з ними боротися. Зростаючі на місці нормальних, мутовані клітини заміщають собою тканини органів, але функції цих органів не виконують.

Які ж речовини провокують мутації клітин і подальше їх переродження в ракові? Щоб не заглиблюватися в нетрі генетики і патоморфології, оглянемося навколо: екзогенних мутагенів — не перелічити. Самий очевидний — і самій людині і оточуючим його людям — сигарета. Про те, що сигарети і дим від них містять масу шкідливих речовин, не писав тільки ледачий. А що з мутагенами? Ось тільки короткий їх перелік:

Оксид азоту. Токсична саме по собі речовину, в організмі людини розпадається на нітрити і нітрати. Нітрити провокують мутації не тільки клітин організму. Під їх впливом мутують статеві клітини, приводячи до незворотних (і не завжди пізнаваних) змін у новонароджених.

Нітрозаміни. Безпосередні мутагени, до яких найбільш чутливі клітини війчастого епітелію. Подібні клітини вистилають легені і кишечник, що пояснює той факт, що у курців висока захворюваність на рак легенів, стравоходу і кишечника.

Ціаністий водень, або синильна кислота. Крім того, що це сильна отрута, синильна кислота блокує ферментну активність клітин, призводячи до порушення процесів поділу та реплікації ДНК. Мутації, що утворюються в цьому випадку, незворотні.

Поліароматичні вуглеводні. Найактивніші мутагени, з-за свого органічного походження легко ушкоджують геном, провокуючи утворення атипових клітин. Доведена роль ПАУ в освіті плоскоклітинного раку.

Бензол. Постійне вдихання бензолу сприяє розвитку лейкозів — ракових захворювань крові. Більше, при згорянні бензолу утворюється кіптява, в складі якої також чимало мутагенів.

У цьому списку — лише мала частина речовин, мутагенная роль яких доведена давно.

Проста арифметика

Сьогоднішній стан навколишнього середовища таке, що клітини організму безперервно піддаються впливу шкідливих факторів, велика частина яких провокує мутації. Організм людини намагається впоратися з ними, включаючи різноманітні механізми захисту. Але зростання онкологічної захворюваності каже про те, що ці механізми занадто слабкі, щоб протистояти щоденної, щохвилинної атаці.

Відмова від куріння стане першим кроком до… власного порятунку. Скільки сигарет ви викурили за сьогодні? 10 — 15? На жаль, у Вашому організмі 1 клітина вже переродилася в ракову. І вона розмножується *.

* http://www.kleo.ru/items/news/2009/12/22/smok.shtml

ХОЧЕТЕ КИНУТИ ПАЛИТИ?

Тоді качайте план відмови від куріння.

З його допомогою кинути буде набагато простіше.

Популярні матеріали


  • Настільна книга кидає палити

  • Календар кидає палити

  • План відмови від куріння