Розсіяний склероз – хронічне неінфекційне аутоімунне захворювання, що не має нічого спільного з тим, що найчастіше мають на увазі люди, згадуючи «склероз». До цих пір точно не з’ясовано причини, за якими здоровий до цього організм починає знищувати власні клітки – мієлінову оболонку нервових волокон – в головному і спинному мозку і периферичних нервових закінченнях, але вважається, що в розвитку хвороби велике значення має спосіб життя та спадковість хворого.

Так куріння і розсіяний склероз, виявляються тісно пов’язані: на думку американських учених, куріння може спровокувати початок цієї важкої хвороби, з-за якої людина втрачає можливість управління своїм тілом. Сьогодні розсіяний склероз – не так вже рідко зустрічається захворювання, від якого страждають люди, переважно молодого віку – 15 -40 років, багато з яких є курцями. Вони не хочуть змінювати звичний спосіб життя і відмовлятися від своїх шкідливих звичок, але при деяких захворюваннях, зробити це необхідно.

Куріння і розсіяний склероз

Куріння провокує не тільки розвиток захворювань дихальних шляхів і серцево-судинної системи, проведені зарубіжними вченими дослідження, доводять, що вдихання сигаретного диму, що містить канцерогенні речовини, вкрай негативно впливає на імунітет людини, збільшуючи ризик розвитку розсіяного склерозу у 2 рази. Також відзначена залежність між віком, в якому почав палити випробуваний і ризиком захворювання розсіяним склерозом.

В результаті дослідження було доведено, що у тих, хто почав курити у віці до 17 років і продовжував до моменту дослідження, ризик захворіти аутоімунними захворюваннями, зокрема розсіяним склерозом, був вище в 2, 7 раз.

Така залежність від віку пояснюється впливом тютюнового диму на ДНК людини, особливо страждають ділянки, що відповідають за імунну відповідь організму, в підлітковому віці імунна система не сформована остаточно і при регулярному курінні природний захист людини виявляється недосконалою, а значить, схильною аутоімунним захворюванням.

Але куріння шкідливе не тільки фактор, що провокує ризик розвитку склерозу, палити при розвиненому захворюванні ще небезпечніше – нікотин легко проникає через гематоенцефалічний бар’єр і викликає постійне роздратування нервових клітин центральної і периферичної нервової системи, сильно ускладнюючи і прискорюючи протягом захворювання. А звуження судин і накопичення токсичних речовин в м’яких тканинах ще більше погіршують ситуацію.

Розсіяний склероз – причини і симптоми захворювання

Як і в інших аутоімунних захворювань, точні причини розвитку розсіяного склерозу досі не відомі, вважається, що захворювання виникає в результаті впливу на організм комплексу несприятливих факторів – від поганих екологічних умов до неправильного харчування і постійних стресів. В результаті цього, розвивається аутоімунний процес, при якому імунна система починає знищувати власні клітки – мієлінову оболонку нервових волокон, що відповідають за провідність нервових сигналів і живлення нервових клітин.

Ураження виникають на різних рівнях нервової системи, без всякої логіки – звідси і назва хвороби: «розсіяний склероз». Нервові волокна втрачають захисну оболонку і поступово замінюються сполучною тканиною, перестаючи виконувати свої функції.

Симптоми і перебіг хвороби залежать від того, які відділи вражені і з якою швидкістю поширюється склерозування нервових волокон. На ранніх стадіях хвороби захворювання протікає практично безсимптомно, у хворого можуть спостерігатися незначні відхилення в поведінці, проблеми з виконанням певних дій, але все це компенсується здоровими нервовими волокнами, що беруть на себе функції уражених.

Але, по мірі поширення зон склерозування, симптоматика наростає – основні ознаки ураження залежать від місця локалізації склерозованих ділянок – це можуть проблеми з пам’яттю, мовою, мисленням, порушення координації руху, різке і несподіване зниження зору або слуху. Людина поступово втрачає здатність керувати своїм тілом і своєю свідомістю.

Своєчасна діагностика – запорука успішного лікування?

На жаль, досі ефективного лікування розсіяного склерозу не існує, розроблена тільки підтримуюча терапія, яка повинна не допустити подальшого розвитку хвороби. Тому велике значення має стадія захворювання, на якій буде розпочато лікування. Сучасні гормональні препарати, інтерферони та аналоги амінокислот здатні змінити перебіг хвороби і, якщо не зупинити, то значно сповільнити його, але для цього захворювання має бути вчасно діагностовано.

Вплив способу життя на перебіг і лікування розсіяного склерозу

Аутоімунні захворювання – це найсильніший удар по імунній системі людини, хворої з розсіяним склерозом виявляється беззахисним перед іншими вірусними та інфекційними захворюваннями. Тому в лікуванні розсіяного склерозу величезну роль відіграє здоровий спосіб життя та відмову від шкідливих звичок.

Куріння і розсіяний склероз може звести нанівець всі зусилля лікарів і пацієнта по лікуванню хвороби, сигаретний дим стане постійним подразником для нервової системи, а спазм судин і інші шкідливі наслідки куріння не дадуть лікарських речовин повноцінно впливати на уражені області.

Куріння – це не тільки рак легенів і захворювання судин, сьогодні сигаретний дим може призвести до розсіяному склерозу, а лікування від цієї хвороби досі не придумано.

ХОЧЕТЕ КИНУТИ ПАЛИТИ?

Тоді качайте план відмови від куріння.

З його допомогою кинути буде набагато простіше.

Розсіяний склероз
Популярні матеріали


  • Настільна книга кидає палити

  • Календар кидає палити

  • План відмови від куріння