Сучасний календар не залишає жодного дня, не зазначеного якимось сумнівним святом. Ось на 19 листопада призначено Міжнародний день відмови від куріння, проголошений таким в 1977 р., коли Американське онкологічне товариство, заклопотане донезмоги здоров’ям населення землі, запропонувало кожен третій четвер листопада вважати днем відмови від куріння. Для американців це своєрідна підготовка до дня Подяки (четвертий четвер листопада), очищення совісті, так сказати.

Для нас же росіян цей день щорічно виливається в захлебывающуюся пропаганду здорового способу життя в ЗМІ; в білборди з соціальною рекламою, що віщають, яка страшна доля чекає тих, хто досі не відмовився від сигарети.

В цьому році в скарбничці фактів про шкоду куріння додався ще один, достовірність якого ще не доведена: для курців ризик захворіти на свинячий грип в рази більше, ніж для некурців. А значить, пора зав’язувати з цією звичкою.

Зав’язати по-старому

Гасла про боротьбу з курінням старі, як само куріння. Методик розставання з сигаретою — безліч. Є ті, які ми називаємо класикою. Відомий Аллен Карр колись подарував світові свій «Легкий спосіб кинути палити»: книгу, що стала настільною для багатьох курців. Аллен Карр стверджує, що куріння нічого крім шкоди не дає людині і тримає його в психологічній залежності. Кинути палити, насправді — тьху! — викинув у віконце пачку сигарет і забув про їх існування.

Прочитавши цю працю, приніс, до речі, автору мільйонні статки, хтось негайно розстається із згубною пристрастю і рекомендує цей шлях всім знайомим, співробітникам, близьким. У кого не вийшло з першого разу — читають і кидають знову і знову. Для деяких це стало вже традицією — регулярно кидати палити. І, мушу зауважити, таких чимало. Мабуть чогось не врахував наш знаменитий Карр, де не докопався до суті.

Так, одне з пояснень такого непереможного пристрасті в нестачі ручної роботи. Помічали, що педагоги пов’язують розвиток мозку дитини з розвитком дрібної моторики рук. Мабуть взаємозв’язок між мозком і пальцями існує, і в умовах нестачі цієї горезвісної дрібної моторики людині необхідно її штучно створити, що і робить курець, дістаючи цигарку, клацнувши запальничкою, мнучи цигарку в пальцях. Звичайно, ця теорія не претендує на повну об’єктивність, але треба ж якось виправдатися тим, хто не впорався з курінням за допомогою Аллена Карра.

HI-teck вам в допомогу

Про безвольно — безсилих особинах і про тих, чиє здоров’я поки не нагадує про необхідність терміново зав’язувати, про всіх них подбала антитютюнова індустрія. Жуйки, пластирі і льодяники — це просто дитячі забави, порівняно з тими чудесами техніки, які пропонуються сьогодні курцям планети в якості засобу боротьби з шкідливим пристрастю.

Особливою популярністю користуються сьогодні електронні сигарети. Зовні відрізнити від звичайних, вони імітують процес куріння: і никотинчик присутній і запах, що нагадує тютюнову суміш. Вперше ці диво — сигарети почали виробляти в Гонконзі в 2003 р., з тих пір вони постійно удосконалюються і підкорюють світ. Вже близько 5% американських курців перейшли на електронний імітатор. У Росії поки такого прориву не спостерігається, але інтерес до цього винаходу, судячи з продажу сигарет в онлайн — магазинах, росте і множиться.

Перевага електронної сигарети в відсутності основного джерела шкідливих речовин: сигаретного диму. Його замінює пар, ароматизований «під тютюн». Тому ці сигарети нібито нешкідливі для здоров’я, знімають проблему пасивного куріння, не відображаються на білизні зубів і свіжості дихання. Але що найпривабливіше: з електронною сигаретою вам відкриті всі шляхи й всі заклади. Навіть в салоні літака під час трансатлантичного перельоту можна відчувати себе повноцінною людиною, а не приниженим, пригнобленим, позбавленим найдорожчого.

Залишити шкідливу звичку електронні сигарети навряд чи зможуть, вони лише зведуть до мінімуму шкідливий вплив куріння. Так і це під питанням: фахівці, які зайнялися дослідженням впливу електронних сигарет, вже заявили, що це зовсім не нешкідливі дрібнички. У деяких країнах використання електронних сигарет вже обмежують або забороняють зовсім.

Але перелік хитромудрих пристосувань, покликаних допомогти невмілим горе — курцям, на цьому не закінчується. Лічильник сигарет, який кріпиться на пачку і виробляє суворий облік ваших перекурів. Як тільки кількість вилучених цигарок перевалює за встановлений ліміт, лічильник починає видавати звуковий сигнал. Звичайно, цей звук навряд чи зупинить курця, але, безумовно, буде крапля по краплі довбати докорами совісті зацькованого курця.

Але, безсумнівно, найбільш дратівливим пристроєм можна назвати запальничку, захлебывающуюся кашель курця при кожній спробі прикурити. Вже така, якщо не змусить кинути курити, то нервовий зрив забезпечить.

Quitting Time Watch — годинник, для бажаючих розлучитися з сигаретою. Вважаючи тривалість пауз між перекурами, вони стимулюють курця до їх збільшення. Більше того, такі годинники стануть вашим особистим бухгалтером і підрахують економію від скорочення кількості викурених сигарет.

Замість годинок можна почепити на зап’ясті акупунктурний браслет. Захотілося покурити? Сміливо вмикайте прилад! Акупунктурна стимуляція відіб’є бажання сунути в зуби сигарету.

Мобільні телефони, виконані у формі пачок сигарет, з місцем для зберігання оних — така новинка навряд чи посприяє залишенню шкідливої звички. Такий мобильничек швидше придбає той, для кого куріння — культ, хто готовий демонструвати всьому світові свою пристрасть.

А ось гібрид МР3-плеєра і сигаретної пачки навпаки, покликаний стати інструментом відучення від сигарети. З дозатором, він видає сигарети тільки через певний час, заповнюючи паузи між курінням улюбленою музикою. Музика відволікає курця від думок про перекур, дозатор строго стежить за часом. Розробники цього девайса запевняють: використання такого музичного дозатора допоможе подолати залежність.

Модельєри і дизайнери одягу не залишилися в стороні від захопила весь світ повальної боротьби з курінням. Куртка дизайнера Фіони Карсвелл тому підтвердження. Спереду на грудях розміщені прозорі кишені у вигляді людських легенів. Через отвір в комірі куртки сигаретний дим потрапляє в ці «легкі», і з часом вони стають темними, прокопченными, наочно демонструючи шкоду куріння. Куртки ці ще не запущені в масове виробництво, але навряд чи завзятий курець, навіть бажає звільнитися від згубної пристрасті, надіне на себе цей продукт дизайнерської думки.

Про пасивних курців антитютюнова індустрія теж подбала. Якщо у вашому оточенні є «дымоиспускатель», логічно було б мати «димопоглотітель». Саме таке мініатюрний пристрій з’явилося сьогодні на ринку антитютюнових девайсів. Курець може використовувати його як попільничку, а оточуючі можуть спокійно дихати в присутності курця, не ризикуючи здоров’ям своїх легенів.

Якщо кидати, так усім світом

Куріння, при всій його непривабливості з точки зору людської фізіології, виявляється дуже важливим фактором, зближуючим людей, який налаштовує на спілкування; можливість соціалізуватися в тому або іншому співтоваристві. Школяр починає палити, щоб стати повноправним членом групи однолітків. Студенти тусуються в курилці, намагаючись зблизитися з досвідченими старшокурсниками і обговорюючи примхи викладачів. В офісах найбільш нагальні питання, перш ніж виноситися на наради, проговорюються під час перекурів. Пропозиція «Давай покуримо!» трактується не інакше, як запрошення до розмови. А соціальний тиск, який відчувають на собі курці, теж об’єднує їх в єдину групу.

Рік тому в газеті The New York Times були опубліковані результати досліджень, які довели, що і кидати курити легше, будучи членом групи однодумців. Кидати курити цілою компанією набагато ефективніше: усвідомлення того факту, що не одному тобі важко, вже надихає. Плюс змагальний дух, плюс співчуття і підтримка — і результат перевершує очікування.

Інтернет, чуйно реагує на всі соціальні віяння, вже надав кидає палити майданчик для взаємного спілкування: BecomeAnEX.org ( «Стань колишнім») — спільнота для тих, хто вирішив зав’язати. Тут поради і рекомендації тих, хто вже впорався із залежністю; новачки ж виливають свої відчуття і шукають підтримки у досвідчених товаришів.

У Рунеті ця ніша поки вільна. Кілька приватних блогів кидають і кинули, які діляться своїми відчуттями і поки що все. Але інтерес до цієї теми вселяє впевненість, що і в наших курців і екс-курців в найближчому часі з’явиться свій ресурс.

Долаючи заборони

Світ ополчився проти курців. Ціни на тютюнову продукцію зростають, Моз не втомлюється попереджати. У громадських місцях вводять заборони на куріння. А вже скільки розвелося фото і відео продукції під грифом: «Вразливим не дивитися», яка демонструє повільне перетворення курця в напіврозкладений труп.

Всі ці методи боротьби з курінням курцями в першу чергу сприймаються як заходи боротьби з ними самими. Позбавити їх можливості пускати дим кільцями за чашкою ранкової кави або обійтися без сизої імли в нічному клубі. Чи можливо таке?

Але, курці народ стріляний, пообвыклись. Більш того, виявилися і плюси у всіх цих жорстких, на перший погляд, заходи. Тепер в ресторан чи кафе можна захопити дітей, не побоюючись за їх здоров’я; в клубах на танцполах можна не хвилюватися, що чиясь випадкова сигарета пропалить дірку на новому платті.

Якщо у всьому світі вищеперелічені заходи вплинули і стали палити менше, то Росія виявилася міцним горішком. Запах курива буквально просякнута вся столиця: метро, магазини, парки, сквери. Курці, вигнані з громадських місць, менше курить не стали. Тютюнове амбре і купи недопалків красномовно свідчать про стан справ з курінням.

І, хоча багато курців вважають себе приниженими новими порядками, у найважчому становищі, як і раніше некурящі.

Як їм в ресторані, де немає залу для курців? Як їм, гуляючим в тих же парках, де на кожній лавочці димить курець? Як їм їздити в поїздах, де серпанок з тамбура просочує наскрізь весь вагон?

Отже, всі зусилля обмежити курців, до смішного малоефективні. Проілюструвати це твердження можна на прикладі міжнародного Аеропорту Внуково в Москві. Раніше «курильна зона» була розташована в правому крилі, прямо перед кімнатою матері і дитини. Потім місце для куріння обладнали і на другому поверсі, забезпечивши його спеціальною витяжкою, яка, втім, з напливом курців не справляється, а тому сизий зміг благополучно розноситься по всьому будівлі аеропорту. Пасажирам після проходження зони контролю в залі вильоту палити заборонено, що не заважає їм самозабутньо диміти в туалетах.

Одним словом, завзятий курець знайде спосіб обійти будь-які перепони та перешкоди і викурити-таки заповітну папіроску. А страждають в цьому випадку ті, хто обрав для себе здоровий спосіб життя, бо саме їм мимоволі доводиться вдихати тютюновий дим практично нарівні з курцями. Ось і виходить, що всі ми, що палять і не палять, в полоні у тютюнового диму.

Так може, день відмови від куріння — не така вже безглузда затія? Давайте хоча б один день у році вдихнемо чистий, не запаскуджений смогом повітря на повні груди. Спробуємо?

ХОЧЕТЕ КИНУТИ ПАЛИТИ?

Тоді качайте план відмови від куріння.

З його допомогою кинути буде набагато простіше.

Антитютюнові гаджети
Популярні матеріали


  • Настільна книга кидає палити

  • Календар кидає палити

  • План відмови від куріння