Щорічно куріння обходиться світу в півтрильйона доларів і шість мільйонів смертей, повідомляють Американське онкологічне товариство і Всесвітній фонд здоров’я легенів. Втім, у розвинутих країнах курять все рідше. Півтрильйона доларів – сума чимала. Якщо, наприклад, її поділити на всіх жителів Росії, то кожному дістанеться $3400.

Чи можна направити ці гроші на вирішення глобальних проблем – забезпечити всьому населенню планети щеплення від грипу, пневмококової інфекції, гепатиту і ротавирусных кишкових інфекцій; при цьому ще трохи залишиться на програму по модернізації зрошувальних каналів в Африці чи Середньої Азії. Чому і як ці гроші по суті буквально перетворюються в дим?

Гроші на вітер

За оцінками експертів, фінансовий збиток від тютюнопаління визначається декількома складовими. Найочевидніший – передчасна смерть працездатних громадян від раку легенів та інших викликаних курінням захворювань. Зрозуміло і те, що курець частіше хворіє, – звідси додаткові витрати на його лікування.

Менш очевидно, що сигарети, як відзначають автори The Tobacco Atlas, є одним з найбільш часто підроблюваних і продаються без сплати податків товарів. У 2006 році, за оцінками вчених, було продано близько 600 млрд контрафактних сигарет, тобто приблизно по п’ять пачок на кожного жителя Землі.
Експерти вважають, що тютюн, крім того, шкідливий навіть у полі, ще до збору листя. А між тим площа, займана тютюновими плантаціями, порівнянна з територіями, відданими під апельсинові або бананові сади.

Географія тютюнового диму

Дані про те, де, як і хто найбільше курить, також представлені у звіті експертів. Причому Росії відведено досить примітне місце: з десяти чоловіків у Росії курять семеро. Рівень тютюнокуріння серед чоловіків вище тільки в Ємені та Афганістані, в розвинених країнах куріння поступово виходить з моди.

Для прикладу, зараз у США налічується 26,3% курців і 21,5% курців і за останні десятиліття цей показник стабільно знижується. У далекому 1965 році курило більше половини американців чоловіків, у 1970-му їх стало 44%, у 1979-му було вже 38%, і далі ця тенденція впевнено підкріплювалася статистикою. На думку лікарів, така тенденція не може не радувати.

А ось що, навпаки, засмучує, так це любов до тютюну в країнах з середнім і низьким рівнем життя. Росія, Китай, Індія – число курців в цих країнах тільки збільшується, і, судячи з усього, в найближчі роки чекати покращення не доводиться.

Ціна питання

Є в звіті американських фахівців (www.tobaccoatlas.org) і дані про те, скільки витрачають на своє захоплення самі курці. Якщо з висновками про наслідки для світової економіки можна не погоджуватися, то ціна пачки «Мальборо» з 20 сигаретами – цілком реальний показник. І ця інформація не менш цікава.

При тому що ціна на деякі товари в світі відносно стабільна із-за глобалізації, різниця в ціні на сигарети може доходити до десятків разів. Судіть самі: у М’янмі пачка обійдеться в $0,3, вартість такої ж, але в Норвегії –$11,47. Недешево коштують сигарети в США ($4,79), але в сусідній Канаді вони ще дорожче – $8. Росія з $1,62 за пачку потрапляє в групу країн, де тютюн щодо доступний, хоча їй і далеко до тієї ж М’янми або навіть України ($0,95).

Деякі держави на схемі позначені червоними крапками. Там, за даними укладачів карти, середньої зарплати за півдня на пачку «Мальборо» вже не вистачає. В Зімбабве, країні практично повністю зруйнованою економікою і поставила рекорд інфляції, тютюн скоріше розкіш: там курить лише одна п’ята частина чоловіків, а в середньому на одного громадянина припадає в рік всього 86 сигарет проти 2319 в Росії і 2526 на Україні. Українці, в свою чергу, за кількістю викурених за рік сигарет поступилися тільки грекам (3017) і в межах похибки статистики поділили сумнівне 2-е місце зі словаками (2537).

Завантажити карту.

ХОЧЕТЕ КИНУТИ ПАЛИТИ?

Тоді качайте план відмови від куріння.

З його допомогою кинути буде набагато простіше.

Втрати від куріння
Здоров’я
Матеріали по темі


 • Зброя геноциду: самогубство людей та його механізми

  07.05.2008

 • Унікальний метод повного позбавлення від нікотинової хвороби

  05.02.2008

 • re: Марії …”Хто що порадить…”

  17.02.2008

 • Як відмовитися від куріння: Дієвий спосіб розлучитися з сигаретою

  06.12.2008

 • Про куріння з різних точок зору: куріння і здоров’я, економіка куріння, історія, захисні механізми від куріння

  24.12.2008

 • Кинемо курити

  15.01.2009