Фармацевтичних препаратів, які допомагають відмовитися від шкідливої звички курити, створене на сьогодні чимало. Але не потрібно переоцінювати їх значення: всі ці ліки — не «чарівні пігулки», самі по собі кинути палити вони не допоможуть.

Вони, скоріше, засоби, що допомагають відключити ту чи прихильність, викликаних курінням. Одним необхідно позбутися психологічної залежності, іншим — від фізіологічної. До речі, саме із-за неправильного підбору лікарських засобів, що застосовуються в процесі відвикання від куріння, цей процес у ряді випадків закінчується невдачею.

Всі лікарські засоби «від куріння» можна роздяглися на дві групи: що містять нікотин (або никотиноподобные препарати) і не містять цей алкалоїд або інші речовини, схожі з ним по впливу на організм.

Тим, у кого великий стаж куріння — від 5 років і вище — починати краще з препаратів першої групи. А ось ті зазначає психологічну залежність від сигарет, наприклад, курять тільки під час неприємних ситуацій, після прийому алкоголю, «за компанію», тим краще застосовувати лікарські засоби з другої групи.

Никотиноподобные кошти

Лікарські препарати «Цитизин» і його аналог «Табекс», «Лобелін», «Гамібазін», містять нікотин, або інші алкалоїди, що впливають на н-холінорецептори — ті самі, які дають реакцію у відповідь на потрапляння в організм нікотину.

Механізм дії цих препаратів заснований на замісної терапії. Суть її в тому, що при попаданні в організм діюча речовина цих ліків впливає, схоже з впливом нікотину. Запускаються ті ж біохімічні процеси, з’являються подібні відчуття. Але при цьому відсутні побічні ефекти, і одночасно, організм відвикає від надходження нікотину і його похідних в кров.

Є ще один нюанс, який робить всі ці кошти досить ефективними. Справа в тому, що н-холінорецептори дуже чутливі до надмірного подразнення. Це знайоме практично кожному курцеві — варто викурити зайву сигарету, як різко посилюється сухість у роті, починається запаморочення, дихання стає поверхневим і частим, серце б’ється швидше, розвивається слабкість і дратівливість.

Лікарські засоби, що застосовуються в процесі відвикання від куріння, самі по собі досить сильно подразнюють м-холінорецептори. Якщо ж одночасно з прийомом продовжувати палити, то роздратування стає позамежним, всі негативні наслідки — яскравими, а в підсвідомості закріплюється думка про небезпеку такого «коктейлю».

«Цитизин»

Діючим початком «Цитизину» є однойменний алкалоїд, який видобувається з рослинної сировини — листя зіноваті і термопсису. До плюсів «Цитизину» можна віднести його низьку ціну, безрецептурний відпуск з аптек спеціальних плівок для відвикання від куріння. У «Цитизину» невеликий перелік побічних ефектів, які в основному пов’язані з передозуванням і проходять протягом першої декади прийому.

«Табекс». Зроблено в Болгарії

Цей же алкалоїд з зіноваті сланкого — цитизин — міститься в оригінальному препараті «Табекс», що випускається болгарський фармацевтичним підприємством Sopharma. Механізм дії «Табекса» і «Цитизину» базується на двох їхніх властивостях. Перше — роздратування н-холінорецепторів — тих, які дратує при попаданні в організм нікотин. Рецепторів, з суті, все одно, хто їх «дратує»: реакція у відповідь на роздратування буде подібною. А раз реакція схожа, то і ефект організм отримає той же самий. Витісняючи звичку отримувати роздратування через нікотин, «Цитизин» і «Табекс» допомагають організму впоратися прихильністю до нього.

Побічні ефекти від «Табекса» аналогічні «Цитизин». Це легке запаморочення або головний біль, сухість у роті, порушення засинання. Пов’язані ці явища з тим, що алкалоїд цитизин стимулює дихальні центр і підвищує ПЕКЛО. Протягом 7-10 днів побічні явища знижують вираженість або зникають.

«Лобелін» і «Лобесил»: таблетки, пластирі, ін’єкції

Таблетки «Лобесил» і препарат «Лобелін» містять алкалоїд з такою ж назвою, що виділяється з листя індійського тютюну. Він теж впливає на н-холінорецептори, надаючи збудливу дію і запускаючи никотиноподобную реакцію. Однак побічних речовин (і ефектів) нікотину в «Лобелине» немає. То сприяє зменшенню прагнення до куріння і полегшує неприємні і важкі симптоми, що виникають при відмові від куріння. Побічні ефекти при дотриманні рекомендованих дозувань слабо виражені і короткочасні: головний біль, слабкість.

«Гамібазін»: перша жувальна гумка проти куріння

Алкалоїд піридинової групи абазин входить до складу ще одного препарату, який допомагає кинути палити — «Гамибазина». Цей препарат нікотинового ряду, є агоністом (стимулятором) рецепторного відгуку н-холінорецепторів. Збуджуючи рецептори, «Гамібазін» знижує потяг до никотиновому подразнення, а також стимулює дихальний центр, нормалізуючи функції зовнішнього дихання.

При неправильно підібраній дозі (підвищеної) може викликати короткочасне підвищення артеріального тиску, головний біль. Цей ефект легко проходить після зниження дози або відміни препарату.

Протипоказання:

Для всіх препаратів цієї групи є загальні протипоказання до прийому:

 • вагітність, лактація та годування груддю;
 • захворювання ШЛУНКОВО-кишкового тракту: виразкова хвороба шлунка і дванадцятипалої кишки, хронічний панкреатит, коліт;
 • гіпертонія;
 • атеросклероз;
 • схильність до кровотеч
 • важкі захворювання бронхолегеневої системи з явищами обструкції;
 • серцева недостатність.
 • Препарати без нікотину і алкалоїдів

  Ця група препаратів поки що малочисельна. До них відносяться «Чампикс» (вареніклін) і «Зибан» (Бупропіон). Незважаючи на те, що «Чампикс» і «Зибан» належать до різних фармакологічних груп, у них є два загальних механізму, що роблять їх ефективними засобами для відвикання від куріння: ефект виключення задоволення при курінні і те, що вони знижують вірогідність і потужність «нікотинових ломок» — проявів абстинентного синдрому.

  Різниця між ними в тому, що «Чампикс» блокує зони задоволення, які активізуються при палінні, роблячи куріння прісним і безрадісним за відчуттями. «Зибан» ж, навпаки, діє як антидепресант, підвищує рівень «гормону задоволення» і знімає неприємні симптоми, в тому психічні, які виникають при відмові від куріння.

  «Чампикс», «Чантикс», «Вареніклін»

  Препарат «Чампикс» випускається по ліцензії фармацевтичної компанії Pfizer. В основі його дії — вплив варенікліна (діючої речовини) на особливі зони головного мозку. Вареніклін чинить на них двонаправлене дію. Перше — агонизм (різноманітне вплив) рецепторів, який симулює роздратування їх нікотином. Друге — антагонистичное дію при попаданні нікотину в організм. Проявляється це зниженням потягу до тютюнопаління, послаблення синдрому відміни, і при цьому неприємні відчуття, що виникають при поєднанні прийому «Чампикс» і куріння, знижують задоволення від сигарети.

  Побічні ефекти зустрічаються досить часто. Це підвищення артеріального тиску, головний біль, порушення засинання та сну, дратівливість, апатія, сонливість. Можуть розвинутися проблеми з органами дихання: від нежиті до набряку легенів. Нерідко приймають «Чампикс» скаржаться на нудоту, біль у животі.

  «Зибан»: антидепресант проти куріння

  Таблетований «Зибан» випускається компанією «GlaxoSmithKline». Цей антидепресант — а «Зибан» спочатку випускався саме для лікування депресій — не робить впливу на нікотинові рецептори. Основна діюча речовина «Зибана» — бупропіон — знижує негативні наслідки кидання, підтримуючи високий рівень гормону задоволення — дофаміну.

  Відмовляючись від куріння за підтримки «Зибана», людина може розраховувати на полегшення синдрому відміни, зниження побічних ефектів від браку нікотину. Побічні явища при використанні «Зибана» — явище поширене. Втім, це характерно для всіх без винятку антидепресантів. Потрібно набратися терпіння і підібрати таку дозу, яка буде ефективна і одночасно дасть мінімум неприємних ефектів.

  Для того щоб було легше зорієнтуватися в препаратах проти куріння, пропонуємо ознайомитися з таблицею, в якій систематизовано основні характеристики препаратів, що застосовуються для полегшення відвикання від куріння.

  Попередження для кидають палити

  При деяких захворюваннях, при прийомі інших ліків, використання лікарських засобів, що застосовуються в процесі відвикання від куріння, неприпустимо. В анотації до кожного препарату все це перераховано, і не варто думати, що це всього лише перестраховка лікарів і фармацевтів. Щоб процес відмови від куріння за допомогою лікарських засобів був дійсно ефективним і безпечним, слід уважно прочитати всі дані про препарат і оцінити ступінь ризику розвитку побічних явищ. В ідеалі, за такою консультацією краще звернутися до лікаря — терапевт або сімейний лікар цілком компетентний у цьому питанні.

  Як і будь-який лікарський засіб, всі препарати, що застосовуються в процесі відвикання від куріння, мають побічні дії. Більш того, враховуючи, що організм курця і без того ослаблений, поява побічних ефектів неминуче. На щастя, симптоми побічних дій тимчасові, досить легко проходять і не представляють небезпеки при дотриманні правил прийому ліків.

  Ефективність лікарських засобів, що застосовуються в процесі відвикання від куріння, доведена клінічно і підтверджено досвідом використання. Але будь-яке, навіть сучасне ліки, не допоможе кинути палити тим, хто кидає палити не за власним бажанням, а під тиском близьких. У будь-якому випадку і при використанні будь-якого методу запорукою успіху відмови від куріння є усвідомлене, вольове рішення, прийняте самим курцем.

  Порівняння лікарських засобів

  Табекс Лобелін Цитизин Гамібазін Чампикс Зибан
  Ефективність (дослідженнях) **** ** **** *** **** ****
  Вираженість побічних явищ ** ** ** *** **** ****
  Вплив на м-холінорецептори ***** ***** ***** **** *
  Небажані ефекти впливу на ЦНС ** ** ** *** ***** ****
  Ризик «зриву» і повернення до куріння *** **** **** *** *** ****
  Ризик лікарської залежності **** *** ***** *** ** **
  Допустимість куріння в процесі лікування * ** ** *** ***
  Складність схеми прийому *** * ***** **** *** *
  Вартість ** * * ** **** *****

  Оцінка за п’ятибальною шкалою.
  Позначення:
  * — мінімальне значення;
  ***** — максимальне значення;
  “—» заборонено або відсутня

  ХОЧЕТЕ КИНУТИ ПАЛИТИ?

  Тоді качайте план відмови від куріння.

  З його допомогою кинути буде набагато простіше.

  Табекс
  Лобелін
  Гамібазін
  Лобесил
  Матеріали по темі


  • результати відмови від куріння

   11.05.2009 р

  • Інсульт і Табекс

   19.06.2011

  • Де купити табекс в запоріжжі

   29.11.2011

  • Залежність від куріння

   10.09.2014