Легені курця – це щось! Якщо вам жодного разу не доводилося бачити цю красу, то спробую описати. От уявіть собі легкі звичайного середньостатистичного громадянина, який безупинно трясеться над здоровим способом життя, взагалі, і над своїм власним здоров’ям, зокрема. Вони у нього рожеві, як молоде порося.

Здорові легені і легені курця

Легені курця – страшилка чи реальність, і чим вони відрізняються від легких тих, хто не курить? Здорові тканини легенів — рожеві, з дольчатым малюнком у вигляді пірамідок.

Цей малюнок утворений вторинними часточками, ділянками легеневої паренхіми (функціональною частиною легеневої тканини). Часточки відділені одна від одної перегородками із сполучної тканини, в яких проходять вени і дрібні лімфатичні судини.

Саме в цій сполучної тканини відкладається сажа (кіптява), найдрібніші частинки різноманітної пилу. Перегородки з-за цього стають помітними, вони ніби окреслені чорним олівцем. Вираженість нальоту з сажі неоднакова в популяції.

У жителів мегаполісів або місцевості з пічним опаленням, у водіїв дизельного транспорту кіптяви в легенях більше, ніж у тих, хто живе в невеликих містах з централізованим опаленням. Немовлята народжуються з чистими, рожевими легкими, але з часом кіптява неминуче з’являється.

Легені курця, особливо курця зі стажем, на розтині виглядають типово. Чорним нальотом сажі покриваються не тільки з’єднувальні перегородки, але і просочується тканина легень у масиві.

Сажа також накопичується в просвітах бронхів і бронхіол. Анатомічний препарат легенів курця дуже наочний: можна побачити, наскільки складна робота легенів, вимушених фільтрувати постійно надходять досить великі частини різноманітних шкідливих речовин.

Цікаво, що дуже багато хто не вірять у те, що легені курців покриті буквально шаром сажі. Інші наводять як аргумент факт наявності частинок кіптяви в легких некурящих. Однак досить подивитися на фотографії з бюро судово-медичної експертизи, щоб переконатися в реальності копчених легких курців.

Чому так відбувається, або звідки беруться такі легкі

Що ж стає причиною такого забруднення легенів у курців?

Взагалі, проблема чистоти вдихуваного повітря — проблема глобального масштабу, що має антропогенне походження.

Завдяки діяльності людини у повітрі у повітрі постійно присутні зважені частинки і аерозолі (тобто ті ж частинки, але обложені на крапельках вологи).

Підраховано, що річний склад цих часток важить приблизно 100 мільйонів тонн — приблизно по 14 грамів на людину, якщо виходити із загального числа проживаючих на Землі в 7 мільярдів чоловік. Однак якщо врахувати, що багато жителів Землі далекі від цивілізації або живуть у місцевостях, де промислові викиди мінімальні, то в середньому на кожного потенційного «вдыхателя» пилових та інших частинок доводиться набагато більшу їх кількість.

via

Як підрахували експерти ВООЗ, 70% населення, міських жителів країн, що розвиваються, дихає забрудненим повітрям. Серед загальної кількості забруднюючих повітря частинок приблизно половина з’явилися в повітрі в результаті неповного згоряння палива. Паливо — це вуглеводні, при згоранні яких і утворюється сажа.

Розмір частинок сажі коливається від 0, 01 до 10 мікрон, в середньому — близько 1 мікрона. При цьому легені людини здатні фільтрувати і видалити частинки розміром від 5 мікрон і крупніше. Тобто більша частина сажових частинок залишається в тканинах легенів.

Тютюновий дим — типовий аерозоль, у складі якого продукти неповного згоряння всіх компонентів сигарети — від тютюну до паперу і клею. Утворення кіптяви і сажі при згорянні неминучі, а враховуючи, що ці продукти згоряння не розпорошуються в повітрі, а концентруються безпосередньо біля дихальних шляхів курця, то очевидно, що вони у великому, а головне постійному обсязі надходять безпосередньо в просвіт бронхіального дерева.

У нормі — навіть в умовах мегаполісу — легкі справляються зі своїми фільтруючими функціями за рахунок активної роботи війок — особливого миготливого епітелію у вигляді якнайтонших волосків на поверхні келихоподібних клітин.

Війки є частиною захисного бар’єру, попереджає попадання потенційно небезпечних і дратівливих частинок в альвеоли. Вони знаходяться в постійному русі, причому спрямоване воно зсередини назовні, тобто в напрямку з легких в зовнішнє середовище.

Патогенні агенти (бруд, пил, мікроорганізми і. т. п.) потрапляють на слиз, навколишнє вії, прилипають до неї і по ходу руху війок виносяться назовні. Та сама слизу (мокротиння) откашливаемая під час хвороби — здебільшого продукт роботи келихоподібних клітин і війок.

Але вії дуже чутливі до ушкоджувальних чинників — і механічним і хімічним, яких чимало в димі сигарет. Хронічне ж їх пошкодження димом призводить до того, що клітини миготливого епітелію поступово заміщуються базальними клітинами, слизу звертається все більше, а выкашлять її важче, формується хронічний бронхіт.

Рентген легенів курця

Як виглядають легені курця і можна за флюорографії встановити факт куріння — ці два питання хвилюють багатьох курців. Найчастіше перше питання — про можливість рентгенодіагностики — задають дорослі люди, занепокоєні своїм здоров’ям, а питання про флюорографії цікавить молодь — не «запалят» їх лікарі на факт куріння.

Флюорографія точно не покаже змін на тлі куріння — хіба що процес (в основному туберкульозний та онкологічний) зайде дуже далеко і блискавично.

На рентгенограмі (плівці з рентгенографічним зображенням) побачити патології легенів і бронхів легше: легеневий малюнок (зображення судин і інтерстиціальної тканини) при запальних, інфекційних, пухлинних процесах виглядає досить типово: рак легенів, емфізема, ХОЗЛ знімок цілком може показати.

Щоб діагностика була максимально повною, необхідно проведення R-дослідження у двох проекціях, а іноді, за показаннями, призначається поглиблене дослідження (МРТ, КТ, бронхоскопія).

Де і як перевірити свої легені

Тривожні ознаки вимагають діагностики. За первинним обстеження і напрямком на поглиблене дослідження потрібно звернутися до терапевта, який дасть направлення на рентгенологічне дослідження і консультацію пульмонолога.

Для перевірки можуть бути проведені не тільки R-дослідження, але призначені біохімічний і клінічний аналіз крові, мокротиння, бронхоскопія, комп’ютерна томографія.

Цікаво, що багато закордонні лікарі і дослідники проблем захворювань легенів (у тому числі пов’язаних з курінням) вважають, що пильна діагностика «просто так», без особливих на те показань, призводить до гіпердіагностики, надмірної медичному втручанню і у багатьох випадках виявляється просто шкідливою.

Як очистити легені курця

Адаптаційні та відновлювальні здатності людського організму небезмежні, але якщо відмовитися від куріння, в тому числі пасивного, то можна відновити функції багатьох систем практично до початкового рівня.

Зрозуміло, що на остаточне відновлення потрібні чималі роки, але мінімальні — втім, цілком виражені його ознаки можна помітити практично відразу після відмови від сигарет.

Вії легких відновлюються через три-п’ять днів. Відповідно, протягом цього часу відновиться очисна функція легенів.

1. Що потрібно зробити по дому і що можна в домашніх умовах

Початок роботи з очищення дихальної системи — створення такого режиму і навколишнього середовища, при яких робота легеневої системи здійснюється в найбільш сприятливих для неї умовах.

За порадою лікаря (і тільки!) можна почати приймати лікарські препарати, засоби фітотерапії, допомагають репаративну процесів в легенях.

Спорт і дихальна гімнастика — не тільки спосіб стимулювати обмінні та відновлювальні процеси в тканинах і системах, але і можливість підтримати свою фізичну форму, запорука бадьорості і гарного настрою. А вони завжди стануть в нагоді тим, хто кидає палити.

2. Очищення дихальної системи

Легкі здатні відновитися самі, але їм треба допомогти: з приблизно з другої-третьої доби після останньої сигарети починається очищення легенів і триває воно може до року: приблизно через рік легені людини, що кинув палити стануть працювати так, що він зможе перенести фізичне навантаження без важкої задишки і задушливого кашлю .

Всього п’ять кроків — нескладних, доступних стануть підмогою в ці місяці. Ось вони.

2.1. Кинути палити. Відразу і назавжди. Не буває «майже не курю» — досить крихітної дози нікотину, щоб організм відповів відповідними реакціями та симптомами.

2.2. Регулярне провітрювання квартири і офісу. Свіже повітря надає благотворний вплив на роботу легенів. Не потрібно боятися кашлю, усилившего на свіжому повітрі після відмови від куріння: кашель у даному випадку не зло, а ознака того, що легені працюють, очищаються. З кашлевыми поштовхами несеться «сміття», осаждавшийся в легенях.

2.3. Вологе прибирання вдома і на роботі — щодня. Менше пилу — менше дратівливих речовин і інфекційних агентів, осаждающихся на неї — нижче ризик захворювань, швидше проходить кашель. Особливо важливі цей і попередній пункти в приміщеннях з офісною технікою: там пил і позитивно заряджені іони накопичуються в приголомшливо шкідливих кількостях.

2.4. У русі життя! А в русі на свіжому повітрі — здорове довголіття. Парк, сквер, берег ставка, лісок на дачі, тихий дворик біля школи чи дитячого садка — навіть у мегаполісі є острівці живої природи, де насичення киснем і негативними іонами максимально. Прогулянка пішим кроком, найпростіші вправи ранкової гімнастики — не так багато й треба.

2.5. Жодних контактів з палить компанією. Мало того, що це може спровокувати повернення до паління, але пасивне куріння ще й небезпечно!

3. Харчування

Харчування повинно відповідати віковим і фізіологічним особливостям організму. Повноцінний раціон, з оптимальним за віком, статтю, масою тіла вмістом основних нутрієнтів (білків, жирів, вуглеводів), вітамінів, мінеральних речовин — підмога відновлення організму і легким.

У щоденному раціоні повинні бути присутніми часник (як потужний детоксант, стимулятор очисних і відновних процесів), фрукти — яблука та цитрусові, які багаті аскорбіновою кислотою, а вона в свою чергу допомагає відновитися сполучної тканини легенів.

Потрібно випивати не менше 1,5 до 2 літрів рідини в день (в залежності від клімату, сезону та з урахуванням наявних хронічних захворювань). Слід пам’ятати, що мова про вільної рідини, тобто чистій воді, а не про каву в перерві, какао за сніданком і супі в обід. Допомога води при чищенні неоціненна — вона в прямому сенсі вимиває токсини і продукти розпаду загиблих клітин.

4. Лікарські засоби

Прийом ліків без призначення лікаря загрожує розвитком побічних ефектів. Але можна обговорити з лікарем призначення оротат калію — він стимулює метаболізм і обмінно-відновні процеси; вітамінів А, групи В, С, Е і мінералів — калію, цинку, селену, які підтримують обмін речовин.

При сильному кашлі (що не рідкість після відмови від куріння) лікар може порадити інгаляції і розтирання області легенів засобами, що поліпшують роботу легень: «Хлорофіліпт», «Лазолван», «Беродуал», «Сальгим», «Доктор МОМ», бальзам «Золота зірка» та інші. Оптимальним буде використання небулайзера. По цій темі рекомендуємо більш докладно ознайомиться зі статтею присвяченій очищення організму після відмови від куріння.

5. Народна медицина

Народна медицина рекомендує лазню — як універсальний засіб детоксикації і відвари і настої з листя чорної смородини, буркуну, квіток ромашки, м’яти, полину, шавлії, молодих шишок і хвої сосни, листя берези, евкаліпта.

Перш ніж вживати трави всередину, потрібно отримати консультацію лікаря — народна медицина не настільки безпечна, як прийнято думати.

Можна також робити лікувальні інгаляції з відварами трав. Краще всього брати рослини, що володіють вираженим ароматом і стимулюють роботу легенів: м’яту, евкаліпт, хвойні голки і зелені шишки, полин.

Картинки в тему

«Невіруючим невіруючим» картинки не доказ — у них завжди знайдеться маса контраргументів. Але фото з сайтів і блогів практикуючих патологоанатомів і судових експертів — не з розряду байок, а, на жаль, сумні свідчення людської нікотинової дурниці.

Відео

Дивитися відео з прозекторській, де на секційному столі лежить темно-вугільний купка легенів курця — огидно, лякаюче. Але зате відмінно мотивує!

На YouTube, в особистих блогах є чимало таких наочних відеоматеріалів, які допомагають зрозуміти, як же страждає і в яких умовах змушений працювати організм людини, що палить.

ХОЧЕТЕ КИНУТИ ПАЛИТИ?

Тоді качайте план відмови від куріння.

З його допомогою кинути буде набагато простіше.

Легені курця
Куріння і легкі
Матеріали по темі


 • Куріння – далеко не єдина причина захворювань легень

  04.09.2007

 • Легені курця

  08.10.2007

 • Паління та здоров’я

  18.01.2009

 • Очищення легенів після куріння

  04.04.2010

 • Фото легенів курця

  10.09.2010

 • Порівняння легких курилищика і здорової людини

  12.09.2010