Не злічити, скільки сімейних сварок починалося з проблеми куріння вдома. Батьки просять не палити дорослих дітей, подружжя вносять куріння в туалеті і на кухні, список взаємних претензій, діти… діти мовчки задихаються поруч з мамою, весело цвірінькають по телефону з незмінною сигаретою в роті.

Сусіди курців теж страждають — вентиляція в багатоповерхових будинках влаштована за принципом наскрізних шахт, а сигаретний дим легко проникає і поширюється з потоком повітря по каналах вентиляційних отворів.

Хімія куріння

Пасивне куріння — це шкідливо, небезпечно, нещадно. Про це буквально кричать лікарі, освітяни та всі, хто змушений жити поруч з курцем. На жаль, не буває так, щоб шкода куріння в обмеженому просторі квартири була локалізована тільки навколо людини, що палить. Дим і домішки неминуче осідають на волоссі, одязі, шкірі. Це тільки курцеві непомітно, що за ним тягнеться шлейф запаху — і запах всього лише дрібниця порівняно з тією «хімічною фабрикою», що залишається на одязі, шкірі, волоссі і на стінах житла.

Назва одного з отрут, осаждающихся «на курильщике» відомо багатьом. Це синильна кислота — прозора рідина з вираженим ароматом гіркого мигдалю. В середньому одна сигарета при горінні виділяє близько 1,3 мг синильної кислоти, яка, будучи дуже легкою, тим більше при нагріванні, легко розноситься в межах 3-4 метрів, осідаючи на стінах, меблях. Мінімальна смертельна доза синильної кислоти — 1 мг/кг маси тіла дорослої людини. Менші навіть у десятки разів дози викликають отруєння, особливо при постійному впливі.

Отруйний метанол міститься в сигаретах в кількості до 0,18 мг, при цьому ГДК метанолу в повітрі закритих приміщень — не більше 5 мг/м3. У провітрюваній кімнаті з кількома курцями досягти цих меж — питання кількох годин. А далі вже настають ознаки отруєння їм: слабкість, головний біль, нудота, блювання, озноб. Цікаво, що такими отруйними властивостями володіє не тільки сам метанол, але і його розчини — а він легко змішується практично з усіма рідинами, у тому числі з водою, молоком, їжею.

Фабрика отрут

Ці дві речовини широко відомі, і тому на слуху. А всього в сигареті майже 200 отруйних речовин, багато з яких токсичні і викликають хронічне отруєння.

Тютюновий дим дуже важкий — і справа тут не в непереносимість його запаху некурящими людьми, а в тому, що зміст різних активних і отруйних речовин в ньому непередбачувано — адже невідомо, які добавки містяться в тютюні даної партії цигарок, папері для їх виготовлення. Як невідомо і те, які речовини містяться в повітрі, і наскільки активно вони реагують з нагрітої сигаретою і виділяються нею речовинами.

Всі ці речовини активно вступають в реакції між собою, з нікотином, а також з вмістом кімнатного повітря. У результаті таких реакцій (абсолютно непередбачуваних) утворюються різні комбінації отруйних і канцерогенних речовин, у тому числі нітрозамінів. Охолоджуючись, ці сполуки осідають на стінах і текстилі, а самі важкі (і, як правило, самі стійкі і отруйні) скупчуються на підлозі і на поверхні меблів. Частий контакт з ними перетворюється в хронічну навантаження для організму навіть після того, як у квартирі перестали палити, не кажучи вже про те, що в подібній ситуації ці шкідливі речовини потрапляють в організм некурців.

Курець, пасивні курці, третинні курці

Третинне куріння або «куріння через треті рук» — а саме так назвали вчені вищеописану ситуацію — в першу чергу нещадно «б’є» по дихальній системі. Давно відомо, що діти і люди похилого віку, які живуть в одній квартирі з курцем, у 7-11 разів частіше страждають від гострих і хронічних патологій дихальних шляхів.

Чим слабкіше органи дихання, тим менше кисню потрапляє в організм, тим більше навантаження лягає на кровоносну систему та кров. Щоб забезпечити клітини органів хоча б мінімумом кисню, серце змушене прокачувати більший об’єм крові за хвилину. Серцевий м’яз швидше зношується, а супутні патології судин призводять до раннього утворення вогнищ ішемії, а слідом — інфаркту міокарда.

Мозок — самий чутливий орган. Навіть короткочасне зниження обсягу надходить до нього кисню загрожує голодуванням клітин. Це стає помітно практично відразу, коли ні з того ні з його, як здається, падає працездатність, погіршується сон, турбують головні болі, шум у вухах, нездужання.

Тепер легко уявити, що твориться в організмі дитини, на якого падає навантаження отруєною курцем квартири. Діти нижче зростом — а значить, на їх частку випадає всі важкі сполуки, які осідають на підлозі і диванах.. Діти менше за фізичними параметрами — а значить, на кілограм маси тіла дитини припадає більша кількість токсинів і отрут. Організм дитини недосконалий, в тому числі в плані позбавлення від токсинів. Звідси — часті захворювання, зниження фізичних і психічних показників розвитку.

При пожежі дзвони…

Не можна не згадати про куріння в квартирі як причини пожеж, нерідко зі смертельним результатом.

Допитливі американці підрахували, що від причин, безпосередньо пов’язаних із займанням від сигарет, щороку в країні гине понад 1000 осіб. Самий типовий приклад — чоловік заснув у ліжку, горять або тліють постільні приналежності. Людина втрачає свідомість від диму (або перебуває у стані алкогольного сп’яніння) та медикам і пожежним залишається тільки констатувати смерть від опіків, не сумісних з життям або удушення. Щорічний збиток від пожеж цієї категорії становить у США в середньому близько 600 мільйонів доларів.

У Росії куріння (причому не тільки в ліжку, а в квартирі взагалі) стає причиною 40% побутових пожеж, за рік від пожеж, викликаних сигаретою, гине більше шести тисяч чоловік. При цьому — що ще більш посилює сумну статистику — майже 60% загиблих у таких пожежах не курили!

Причини таких побутових пожеж — не тільки непотушенная сигарета, що випала з рук сонного курця. Горять непотушенные недопалки в попільничках, випадкових ємностях. Попіл, що падає з сигарет, не завжди остигає до безпечної температури, особливо якщо сигарета лежить на краю попільнички. Легко спалахує синтетична оббивка м’яких меблів, побутова хімія, пластмасові іграшки та вироби з неї.

«Менші брати» — домашні тварини — теж страждають від куріння своїх господарів. Серед причин цього — їх низький зріст, інша фізіологія дихальної системи, особливо якщо мова йде про птахів і молюсках.

На жаль, в своєму будинку багато ведуть себе за принципом «мій дім — мої правила». Це, безумовно, так, але щодо тих, хто не курить, але змушений жити в прокуреній квартирі, будинок вже втрачає поняття «дому-фортеці».

ХОЧЕТЕ КИНУТИ ПАЛИТИ?

Тоді качайте план відмови від куріння.

З його допомогою кинути буде набагато простіше.

Законодавство про куріння
Запах від цигарок
Шкода куріння
Куріння вдома
Хімія в сигаретах
Матеріали по темі


 • Вміст шкідливих речовин на сигарету

  28.06.2007

 • Атеросклероз

  06.08.2007

 • У чому шкідливість паління тютюну і як від нього позбутися

  20.08.2007

 • Яку дію надає куріння на ваш організм

  03.02.2008

 • Сморід без тютюнового диму

  06.07.2008

 • Держдума визначить, де не можна палити

  13.07.2008