З початком нового 2004 року жертвою Антитютюнової конвенції впав європейський «бастіон куріння» — Голландія. Тепер курити заборонено на вокзалах, в поїздах, в таксі, громадських туалетах і офісах, а незабаром обмежать куріння в готелях, барах і ресторанах. Як повідомляє BBC News, у Голландії курить кожен третій. Це один з найвищих показників у Європі. За допомогою нових законів в уряді планують знизити цю цифру принаймні на 5 відсотків.

Як зазначив в інтерв’ю радіостанції «Ехо Москви» директор інституту канцерогенезу РАМН Давид Зариде, з 2002 року такий закон є і в Росії. Однак, на відміну від Європи і США, частка курців у нас не знижується, а зростає: зараз курить половина росіян. А подібні закони сприймаються лише як обмеження прав курців.

Можливо, незабаром і вітчизняні чиновники почнуть ефективну боротьбу з курінням. Історія Росії і досвід Заходу свідчить, що для цього є, принаймні, три способи.

Давайте відріжемо курцеві ніздрі!

Після першого знайомства Росії з тютюном, яку влаштували англійські купці в часи Івана Грозного, це зілля досить швидко потрапила в опалу. Справа в тому, що саме куріння тютюну послужило причиною сильної пожежі в Москві 1634 року. Після цього за тютюн покладалася смертна кара, але на ділі все обмежувалося підрізанням носа.

Незабаром цар Олексій Михайлович вирішив заробити на продажу тютюну і знову дозволив куріння. Проте вже через три роки ліберальне починання кануло в Лету. Завдяки лобі патріарха Никона, Соборне Уложення наказувала не дивлячись ні на що карати за «богомерзкое зілля» биттям кийками, посиланням і вириванням ніздрів.

Закон Никона був скасований лише у петрівське час. У своєму указі 1697 року юний цар легалізував продаж тютюну та встановив правила його поширення. Завдяки Петру був введений єдиний стандарт якості рослинної сировини, з’явилися плантації на Україні та тютюнові мануфактури.

Потім, в середині XIX століття, чиновники знову заборонили курити. Однак обмеження стосувалося тільки міських вулиць і призвело лише до численних пожеж, тому що при вигляді поліції курці кидали цигарки куди попало. Але в підсумку обмеження були зняті, і куріння надовго увійшло побут росіян, не кажучи про європейців і американців. І знову заборонити тютюн ніхто до останнього часу не насмілювався. Але зовсім недавно така пропозиція надійшла від авторитетного британського журналу The Lancet. Вчені звернулися до уряду з проханням вважати зберігання тютюну злочином. Не по політичним або економічним, а за суто медичними показаннями.

Незважаючи на те, британці виявилися гуманніше російських опричників і не пропонували виривати курцям ніздрі, їх ініціативу сприйняли скептично навіть у Британської медичної асоціації, яка розробила і домоглася прийняття закону про заборону куріння в громадських місцях.

Давайте проженемо курців з пристойного суспільства!

Як вже говорилося вище, куріння в громадських місцях заборонено в Росії законом «Про обмеження куріння тютюну» з початку 2002 року. За законом курити на роботі, в лікарнях, у громадському транспорті можна тільки в спеціально відведених місцях з попільничками, вогнегасниками і запасами піску. Крім того, заборонено показувати курящих людей у телепрограмах, фільмах і спектаклях.

У вересні Державна дума РФ зробила закон ще суворіше, додатково заборонивши продаж сигарет ближче ніж за сто метрів від освітніх установ. Це, як всерйоз стверджували чиновники, має не тільки знизити частку курців серед школярів, але і врятувати їх від небезпеки, на яку вони наражаються, виходячи на вулицю під час змін і перебігаючи дорогу, щоб купити сигарет.

Куріння в громадських місцях стало незаконним і на Заході. Норвегія, наприклад, першою з країн ЄС перетворила заборона на куріння в барах і ресторанах з добровільного в обов’язковий. Відповідний закон вже влітку набуде чинності. І, на відміну від Росії, буде дотримуватися. Так в чому ж різниця? Як вважають експерти, інформованості людей і, відповідно, їх ставлення до куріння.

Давайте курців просто лякати!

Що стосується Росії, то попереджати на пачках сигарет про шкоду куріння Моз став зовсім не через турботу про здоров’я нації. Знизити споживання тютюну в СРСР намагалися тому, що експортного сировини в СРСР не вистачало для виробництва сигарет в належному обсязі.

У наш час, коли сировини достатньо, влада бореться з курінням з інших міркувань, у тому числі розглядають нові закони проти куріння. Ця звичка — далеко не остання причина важких захворювань і смерті у всьому світі — завдає чималої шкоди економіці.

По-перше, людина, яка не працює через хворобу, не платить податки, а по-друге, бюджету країни часто доводиться витратитися на його лікування. За схожими причинами у всьому світі зараз виділяються чималі кошти на лікування і профілактику Сніду: якщо не зупинити епідемію зараз, вона завдасть серйозного удару по економіці.

У мистецтві переконувати курців найбільше досягли успіху британці і канадці. Вони не тільки заклеїли емблеми сигарет попередженнями в траурній рамці, але і помістили на пачки страшні картинки. Якщо покупцеві пощастить, замість звичних слів «Моз попереджає» він побачить на сигаретах щелепи акули або крокодила, показують як небезпечна його звичка. Якщо ні, — його чекає ілюстрація з моргу — легені, уражені раком.

Останнє досягнення англійців — це «відеоролики жахів». Британський фонд хвороб серця у грудні запустив в телеефір кліп, в якому зображені артерії 32-річного курця, хворого на атеросклероз. Медичний директор фонду сер Чарльз Джордж (Charles George) вважає, що така реклама не допоможе звикнути до куріння тим, хто вирішив кинути в переддень Нового року.

Що стосується Росії, то тут скоріше не зіткнешся з акулами або страхітливими ілюстраціями патологоанатомів, а з рекламою сигарет. Але, з іншого боку, за російським законодавством, реклама тютюну не може звертатися безпосередньо до неповнолітніх, а також використати образи фізичних осіб у віці до 35 років, висловлювання або участь осіб, які користуються популярністю серед неповнолітніх та осіб віком до 21 року».

І дійсно — рекламні герої за останній час значно постаріли і зникли з телеекранів. Той же закон перетворив дівчат-промоутерів сигарет на вулицях у жінок бальзаківського віку. Але чи стали вони від цього менш переконливими?

ХОЧЕТЕ КИНУТИ ПАЛИТИ?

Тоді качайте план відмови від куріння.

З його допомогою кинути буде набагато простіше.

Куріння сьогодні
Легкі
Історія тютюну та тютюнопаління
Матеріали по темі


 • Коротка історія тютюнокуріння

  28.06.2007

 • Альвеола

  02.07.2007

 • Лист палить дівчині

  04.09.2016

 • Ресуспендированный тютюн

  05.07.2007

 • У світі проживає понад 1,1 мільярда курців

  09.08.2007

 • Історичні пригоди тютюну в Америці і Європі

  27.08.2007