Куріння в під’їзді — одна з тих тем, що емоційно обговорюється на багатьох мережевих ресурсах. Як і будь-яка інша аналогічна соціально-значуща тема, вона збирає безліч прихильників заборон і їх супротивників, які призводять цілком здорові аргументи «pro» і «contra».

Спробуємо почути обидві сторони.

Куріння в під’їзді — порушення прав некурящих!

І проти цього сказати нічого. Курців виганяють на сходові площадки їх ж домочадці, які не бажають миритися із запахом тютюну в квартирі. Але при цьому не враховуються інтереси сусідів, вимушених стає пасивними курцями. У даному разі порушується конституційне право громадян на охорону здоров’я у відповідності зі статтею 41 Конституції РФ.

Крім того, це пряме порушення кількох положень Житлового Кодексу, а значить — привід для розглядів на адміністративному рівні.

А де нам ще палити?

І справді — де? Згідно із Законом про куріння, місця для куріння повинні бути виділені і обладнані спеціальним чином, але навіть в законі мова не йде про житлових будівлях. Та навіть якщо б і йшла — наявність таких місць радше утопія, ніж реальність, нехай і в майбутньому.

Паліть у квартирах! — скажуть поборники чистого повітря в під’їздах. Але будемо чесними — у квартирах живуть такі ж некурящі дружини, матері, сестри і головне — діти. Виходити на балкон? І там війна: демонстративно ляскаючі кватирки, «випадково» протекшая брудна вода з квіткових горщиків або після миття підлоги на балконі зверху, а то і рішучий стук у двері, за якою стоїть скривджена і зла (втім, правомірно) сусідка з верхнього поверху.

Залізний аргумент «Нехай тоді кидають палити!» хороший і правильний, суперечці немає, але змусити кинути палити криками і скандалами неможливо, а тому взаємна неприязнь курців і їх супротивників переходить в перманентну війну, що ведеться то приховано, то нагадує поле бою.

Спокій нам тільки сниться

Таким чином, проблема куріння в під’їзді перетікає з суб’єктивної сфери в соціально значущу. Навіть якщо йде «холодна війна», без бійок і сварок між сусідами, наслідки її досить драматичні. Лайка в під’їздах, сварки в родинах ( «який ти чоловік, якщо не можеш впоратися з кращим сусідом!»), правові спори на тему вважати під’їзд спільним майном складне прийняття відповідного рішення зборами мешканців.

Здорові коріння

Звідки коріння таких складних відносини — видно одразу. Ніхто не відмовляється від того факту, що куріння небезпечно, в тому числі для оточуючих. Але, намагаючись убезпечити своїх близьких, люди так чи інакше порушують права сусідів — диму з майданчика все одно куди заповзати — у квартиру з немовлям або до алергіку, до тяжкохворого або престарілим.

Але зводити проблему лише до диму, проникаючого в квартири, не варто. Зрештою, у більшості стоять не ті старі кволі фанерні дверцята, пропускають будь запах, звук і світло, а сучасні двері, які забезпечені хорошими ізолюючими ущільнювачами. Проблема ще й у тому, що через під’їзд люди (у тому числі діти) проходять, вдихаючи запах сигарет проти своєї волі, тобто, навіть при наявності бажання, вони не можуть протистояти їм. А це пряме порушення Санпін 1.2.2353-08, якими пасивне куріння визнано шкідливим.

Куріння в під’їзді — не миттєва медична проблема або складна грань суспільних взаємовідносин. Це проблема значною мірою моральна, вирішити яку війною неможливо. Морально-етичні норми спрацьовують стосовно своїх рідних, але при цьому легко зневажаються, коли мова заходить про сторонніх людей, і сподіватися, що бойові дії змінять це, невиправдано.

Порожні плоди?

Необхідні рішучі заходи щодо врегулювання питання про куріння у місцях загального користування в житлових будинках. Можливо, що тільки радикальні заходи дозволять знизити гостроту проблеми. Що мається на увазі під цими заходами?

Насамперед — законодавчо закріплена заборона на куріння на сходових клітках, у під’їздах, на горищах і в інших місцях загального користування.

Попередження і штрафи як захід адміністративного впливу, а також більш серйозні покарання в разі рецидивів адміністративних правопорушень.

Важливо, щоб не тільки закон про заборону куріння, але і інші закони та акти були скориговані в частині заборони на куріння в під’їзді. Так, має бути дано чітке визначення, чим же є під’їзд і які документи встановлюють його майновий статус.

Змиритися чи боротися?

Боротися — але правовими методами. Психологічна атака або фізичне насильство не принесуть результату, до тих пір, поки в якості аргументу будуть виступати емоції, а не закон. На нашому сайті є добірка запитань, де зачіпається така проблема, як куріння в під’їзді, і дано рекомендації з чого почати і як вирішувати поставлене завдання.

ХОЧЕТЕ КИНУТИ ПАЛИТИ?

Тоді качайте план відмови від куріння.

З його допомогою кинути буде набагато простіше.

Закон про куріння у громадських місцях
Куріння в під’їзді
Матеріали по темі


 • Держдума визначить, де не можна палити

  13.07.2008

 • Закон про куріння у громадських місцях

  10.09.2016

 • Закон про куріння у під’їздах

  05.04.2011

 • Заборонений нікотин солодкий?

  07.07.2012

 • Закон проти куріння 2012 року… проти курців?

  22.10.2012

 • Росіяни не стали менше курити

  21.04.2015