Зараз влада докладає багато сил для боротьби з тютюнопалінням, яке негативно позначається на здоров’ї нації, скорочуючи тривалість життя і викликаючи безліч різних захворювань. При цьому основний акцент робиться на вже курців, які повинні позбутися згубної звички.

Обговорення на форумі

На цьому тлі дещо осторонь залишається куріння в підлітковому віці, що не менш небезпечно, ніж доросле. Крім цього, саме підлітки становлять основну частку майбутніх курців, а будь-яку згубну звичку, як і хворобу, краще запобігти, ніж лікувати.

Тютюнопаління серед підлітків. Сучасна ситуація

Звіти медичних організацій чітко показують серйозність проблеми з курінням в підлітковому віці в Росії. Так, наприклад, на території Забайкальського краю Росії поширеність згубної звички серед школярів оцінюється в 44,3% (до цього ще треба додати 31,6% пасивних курців). Для порівняння наведемо той факт, що результати Глобального опитування дорослого населення 2009 року показують, що в Росії курить 39,1% населення у віці старше 15 років.

Ще більш сумні статистичні дані дає спеціальне дослідження НДІ пульмонології СПбГМУ імені Павлова. Згідно з їх даними, сьогодні курить 29,4% школярів, а першість тут тримають дівчинки (31,7%). Першу сигарету хлопчики в половині випадків беруть у рот у віці 11-14 років, а 15% опитаних почали щодня курити вже у віці 8-9 років. Серед дівчаток 23% опитаних вперше пристрастилися до сигарет в 11-14 років, а у віці 8 років курило 3% опитаних.

Переважна більшість опитаних Санкт-Петербурга викурює не більше 10 сигарет в день, маючи слабку ступінь нікотинової залежності. 16,5% викурює 11-20 сигарет на день. При цьому тільки у 6% підлітків зафіксована середня ступінь залежності від сигарет.

Можливі причини початку куріння

Потрібно розуміти, що куріння в підлітковому віці виникає не просто так і має під собою конкретні причини. Фахівці відзначають, в першу чергу, наступні з них.

Негативний приклад сім’ї

Опитування серед курців батьків показує, що третина з них курила в присутності дітей вдома, хоча тільки 14,4% вважали цей вчинок поганим. При цьому лише кожен восьмий з батьків готовий позбутися згубної звички для збереження здоров’я своїх дітей.

Статистика показує, що в сім’ї, де обидва батьки курять, до згубної звички пристрастилось 75% хлопців та 65% дівчат, а практично всі діти пробували курити. Якщо в родині курить батько, хлопчики курять тільки в 15% випадків, а дівчатка – в 9%. Якщо мати курила, то курить кожний другий хлопчик і кожна четверта дівчинка. У повністю некурців сім’ї до згубної звички пристрастилось 7% хлопців і 5% дівчат.

Звідси можна зробити очевидний висновок, що куріння в підлітковому возарсте в значній мірі визначається поведінкою батьків і їх турботою про дітей, яким потрібно пояснити, що нікотин – отрута для людини.

Вікові особливості і проблеми

Психологічні проблеми перехідного віку, пов’язані з прагненням виглядати дорослішими, виглядати оригінально і залучати додаткову увагу протилежної статі. Бажання «взяти від життя все», прагнучи отримати нові враження.

Зазначені дві звички багато в чому пов’язані з способом життя і підліткової середовищем, в якій спілкується дитина. Тут також важливу роль відіграють батьки, так як вони повинні зацікавити хлопця, захистити його від негативного впливу з боку вулиці, не замикаючи його при цьому будинку.

Шкоду тютюнопаління для підлітків

Куріння в підлітковому віці за багатьма параметрами навіть небезпечніше дорослого, що пов’язано з цілком об’єктивними причинами. Пов’язано це з тим, що організм ще продовжує формуватися і негативний вплив нікотину та інших шкідливих речовин, що містяться в тютюновому димі, вносить дисбаланс.

По-перше, наукові дослідження достовірно підтвердили, що підліткове куріння стає одним з найголовніших факторів, що сприяють розвитку інших залежностей (наркотичної, алкогольної), що ще більше направляє не почалася ще доросле життя під укіс.

По-друге, тютюнопаління негативно позначається на кровопостачанні всіх органів і, в першу чергу, страждає головний мозок, споживає основну масу кисню. Це негативно позначається на успішності підлітка, знижує розумові здібності. Крім цього сповільнюється обмін речовин і організм повільніше росте, а це пряма відповідь на питання про те, чи впливає куріння на зростання.

По-третє, куріння сигарет сильно б’є по серцево-судинній системі, що веде до підвищення рівня артеріального тиску, погіршує якість харчування серцевого м’яза і сприяє зниженню міцності та еластичності судин.

По-четверте, куріння в підлітковому віці негативно позначається на стані травного тракту, що сприяє розвитку виразок дванадцятипалої кишки та шлунка. Крім цього вплив нікотину в юному віці значно підвищує появу онкологічних новоутворень, погіршує стан ротової порожнини, а першим свідченням стає специфічний наліт курця.

По-п’яте, дихальна система, що безпосередньо контактує з тютюновим димом, страждає найпершою. Йдеться тут не тільки про рак легенів, який розвивається у курців набагато частіше, але і про численних бронхітах, інших захворюваннях, пов’язаних зі зниженням імунітету організму підлітка.

По-шосте, тютюнопаління негативно позначається на нервовій системі. Пов’язано це з можливим розвитком тривожності, страху, панічного стану, що штовхає до выкуриванию чергової сигарети. Це веде до швидкого збільшення зростання кількості випалених протягом дня сигарет.

Профілактика підліткового тютюнопаління

На тлі несприятливої ситуації з курінням на території Росії актуальним стає факт профілактики згубної звички, яка повинна йти відразу за декількома напрямками.

Найбільшу роль у житті підлітка відіграє його родина, яка повинна створювати позитивний імідж здорового способу життя. Тут все залежить від батьків, які не тільки повинні відмовитися від куріння, але і заохочувати бажання займатися спортом, вести активний спосіб життя, при якому на куріння просто не залишатиметься часу. Крім цього батьки повинні ненав’язливо визначати коло спілкування своєї дитини, в якому повинні бути як можна менше курців і осіб, що негативно позначаються на його поведінці.

Другим важливим фактором, який дозволить знизити кількість курців підлітків, залишається держава. Йдеться про пропаганду здорового способу життя, роз’яснення негативних наслідків згубної звички, збільшення вартості сигарет, що зробить їх менш доступними і так далі.

Лекції про шкоду куріння для підлітків

Не завадить підлітку періодично дивитися спеціальні фільми і відеолекції, присвячені шкоді тютюнопаління (переглядати їх можна разом з батьками). В якості прикладу наведемо такі з них:

Підводячи підсумки всьому сказаному вище, слід визнати, що куріння в підлітковому віці серйозна проблема, яка потребує комплексного підходу до вирішення. При цьому основну роль у її вирішенні має відіграти найближче оточення підлітка (сім’я, друзі і школа). Тільки в цьому випадку, є шанс переламати ситуацію і знизити кількість курців в країні.

ХОЧЕТЕ КИНУТИ ПАЛИТИ?

Тоді качайте план відмови від куріння.

З його допомогою кинути буде набагато простіше.

Підліткове куріння
Вплив куріння на підлітків
Матеріали по темі


 • (Климовск) В ПМК «Підліток» пройде лекція про шкоду паління

  08.08.2007

 • Барнаульские школярі намалювали соціальний мультфільм «Димок»

  26.08.2007

 • Що ми маємо на увазі, коли говоримо про порушення прав дитини?

  24.09.2007

 • Конвенція про права дитини

  24.09.2007

 • Тютюн являє пряму загрозу правам дитини

  24.09.2007

 • Як ми можемо захистити права дітей на свободу від тютюну?

  24.09.2007