Уявіть собі, що ваш ще не народжений малюк повинен увійти в кімнату, двері якої ви бачите попереджувальну табличку: «У цій кімнаті знаходяться отруйні пари приблизно 4000 хімічних сполук і деякі з них здатні завдати шкоди вашій дитині або вбити його, а також підвищують ймовірність викидня». «Навіщо мені приводити свою дитину в таку кімнату», — подумають більшість матерів, але саме це відбувається тоді, коли вагітна жінка курить або вдихає дим від чужих сигарет.

Серед безлічі отруйних складових сигаретного диму можна виділити нікотин (наркотик, який, як відомо, звужує кровоносні судини), окис вуглецю (відбирає кисень), бензол (потенційний канцероген), ціаністий водень (використовується в якості щурячої отрути) і формальдегід. Шкідливий вплив тютюнового диму на матір і дитину посилюється зі збільшенням кількості викурених в день сигарет. Крім того, новітні дослідження показали, що для жіночих легких куріння шкідливіше, ніж для чоловічих, оскільки легкі жінок менше.

Куріння позбавляє дитину поживних речовин. Багато досліджень показали, що у курців матерів діти народжуються з меншою вагою, ніж у тих, хто не курить. Нікотин з диму, що вдихається матір’ю, потрапляє в кров. Отруйна речовина, звужує кровоносні судини матки, зменшуючи приплив крові до що знаходиться в ній дитині.

Коли мама курить, разом з нею дитина курить

Здоровий розвиток дитини залежить від припливу крові — його зменшення означає недостатнє харчування, а значить, і уповільнення зростання. Як правило, великі діти виявляються здоровіше і рідше мають потребу в особливому догляді після народження.

Новітні дослідження спростовують теорію, що плацента може служити бар’єром, що запобігає попадання отруйних речовин, що містяться в сигаретному димі, з крові матері до дитини. Коли вчені взяли на аналіз кров з пуповини немовлят, чиї матері курили або піддавалися впливу сигаретного диму під час вагітності, то виявили в ній присутність канцерогенних речовин. Новонароджені отримали близько 50% канцерогенів, що містилися в крові матері, причому чим більшою мірою жінка піддавалася впливу сигаретного диму, тим вищим був рівень цих отруйних речовин у крові немовлят.

Куріння позбавляє дітей кисню.

Крім того, що куріння та вдихання чужого тютюнового диму обмежують приплив крові до матки, сигаретний дим зменшує кількість кисню, доступного для дитини. Рівень окису вуглецю в крові палить вагітної жінки на 600-700 відсотків вище, ніж у некурців. Окис вуглецю блокує кисень, тобто перешкоджає клітин крові переносити кисень до інших тканин. Вчені порівнюють рівень окису вуглецю в сигаретному димі з рівнем цієї речовини у вихлопних газах автомобіля; і справді, в утробі палить матері дитина буквально задихається. Недолік кисню може позначитися на розвитку практично будь-якого органу плода.

Куріння пошкоджує мозок плоду

Новітні дослідження дають підстави припустити, що на розвиток мозку дитини негативно позначається не тільки недолік кисню, але і присутність різних хімічних сполук, які безпосередньо можуть пошкоджувати клітини мозку. У дітей, чиї матері курили під час вагітності, і особливо якщо вони викурювали більше пачки в день, відзначалися менша за окружність голови, відставання в розумовому розвитку у віці одного року, менший коефіцієнт інтелекту, проблеми з поведінкою і найгірша успішність у школі порівняно з тими дітьми, чиї матері не курили.

Відмова від куріння

Чим раніше ви кинете палити, тим здоровіше будете і ви, і ваша дитина. Краще всього відмовитися від куріння ще на стадії підготовки до вагітності. Незважаючи на те, що несприятливий вплив куріння вважається максимальним в першому триместрі, навіть діти тих, хто кинув палити на пізніх стадіях вагітності, виявляються значно здоровіше тих, чиї матері продовжували палити протягом усього терміну. У цій книзі вам зустрінеться не дуже багато жорстких правил, і ось одне з них: кидайте. Відмовтеся від куріння.

Звісно, це легше сказати, ніж зробити. Куріння — це не просто звичка, це наркотична залежність. Відмовитися від звички досить легко, особливо якщо вас мотивує до цього маленький чоловічок, зростаючий у вас в животі. Залежність зруйнувати набагато складніше. Ви вже звикли відчувати сильний фізіологічний вплив куріння. Нікотин впливає практично на всі системи організму. Крім того, у вас може сформуватися звичка до приємних смакових відчуттів під час куріння. Організму потрібно якийсь час, щоб добре себе почувати без нікотину. Відмова від куріння — це одна з найбільш складних речей, які ви коли-небудь робили у своєму житті. Нікотинова залежність дуже сильна, але ви просто зобов’язані спробувати. Ось кілька рекомендацій.

Переконайте себе, що небезпека реальна. Статистика підтверджує, що ймовірність розвитку ускладнень вагітності, а також того, що ваша дитина буде менш розумним і здоровим, підвищується в тому випадку, якщо ви курите. Просто нечесно примушувати ризикувати і себе, і свою дитину.

Спробуйте різко кинути палити

Самий підходящий момент погасити останню сигарету — це хвилина, коли ви дізналися про позитивний результат тесту на вагітність. Деяким жінкам це вдається. Інші вважають, що різке фізичне та емоційне відлучення від сигарет може призвести до зайвих хвилювань, що несприятливо позначиться на дитині. Для таких жінок більше підходить поступове відвикання від цієї шкідливої звички. Деяким щастить — з’явилося огида до запаху сигаретного диму полегшує процес.

Спробуйте метод постановки цілей. Якщо ви не в змозі відмовитися від сигарет в перший же день, коли ви дізналися про свою вагітність, поставте перед собою мету поступово позбутися шкідливої звички, скажімо, на десятий день. Придумайте собі винагороду. Підрахуйте, скільки грошей ви заощадите за рік, якщо кинете палити, і витратьте цю суму, купивши щось особливе для себе чи своєї дитини.

Більш ретельно вибирайте собі отруту. Змініть марку сигарет. У деяких сортах сигарет нікотину й оксиду вуглецю більше, ніж в інших.

Обмежте кількість вдихуваного отрути. Робіть менше затяжок. Викурюйте тільки першу половину сигарети. (Концентрація шкідливих речовин у фільтра більше.)

Заповнити вакуум, що утворився. Згадайте, що змусило вас закурити. Після того як ви з’ясуєте фізіологічні фактори, які могли призвести до фізіологічної залежності, вам буде легше відмовитися від куріння або замінити цю звичку більш безпечною.

Спробуйте замінники, менш шкідливі для здоров’я. Якщо вам потрібно чимось зайняти свої руки, спробуйте писати, малювати, вирішувати кросворди. Якщо вам необхідно щось відчувати в роті, можна погризти морквину або паличку кориці або соломинку. Спробуйте посмоктати лід, заморожений фруктовий сік або льодяники. Погрызите насіння. Пожуйте жуйку. Якщо ви курили для того, щоб розслабитися, зверніться до таких засобів, як спокійна музика або читання. Іноді можна витратитися на масаж.

Прогуляйтеся. Сходіть в басейн.

Перейдіть на більш корисні для здоров’я асоціації. Якщо куріння у вас асоціюється з певною людиною, місцем або задоволенням, пошукайте інші варіанти, більш корисні для здоров’я. Якщо ви любили викурювати сигарету за ранковою чашкою кави, перейдіть на сік або настій з трав.

Сформуйте неприємні асоціації. Наркотична залежність посилюється, коли вона асоціюється з приємними думками або подіями. Постарайтеся пов’язати задоволення від куріння або сам процес куріння з неприємною картиною. Наприклад, коли ви відчуваєте бажання закурити, уявляйте собі, що дитина у вас в животі починає задихатися.

Спробуйте тактику залякування.Напишіть власні попереджувальні таблички, наприклад: «Кожна затяжка може коштувати моїй дитині ще однієї нервової клітини», або «Куріння може зашкодити моїй дитині або вбити його», — і розвісьте їх у місцях, де ви курите найчастіше. Оберніть смужку з такими написами навколо пачки сигарет.

Знайдіть собі компанію, яка допоможе вам кинути курити. Якщо для відмови від куріння вам потрібна компанія, заручитися допомогою подруги або дружина. Відчувши бажання закурити, покличте цієї людини, щоб разом з ним зайнятися чим-небудь цікавим для вас обох.

Довіряйте собі. Замість того, щоб впадати у відчай при випадковому зриві, хваліть себе за кожну затяжку, від якої ви відмовилися. Прийміть тверде рішення з кожним днем палити все менше і менше.

Зверніться за допомогою до фахівця. Якщо після двох тижнів самостійної боротьби з курінням у вас нічого не вийшло, зверніться за допомогою до фахівця. Якщо спроби кинути палити викликають у вас тривожний стан, цілком імовірно, що за цим стоять глибокі причини, які можуть бути успішно виявлені психотерапевтом.

Не сумнівайтеся в своєму рішенні. Матері, які продовжували курити в період вагітності, зазвичай не відмовляються від цієї звички і після народження дитини, ще більше збільшуючи ризик для здоров’я свого малюка. Респіраторні та вушні захворювання, синдром раптової смерті — все це частіше зустрічається у дітей, чиї матері курять.

Більш того, дослідження показують, що у курящих матерів спостерігається знижений рівень пролактину, гормону, що відповідає за вироблення грудного молока і спокійне «материнське» поведінка жінки. У курящих матерів виникає більше проблем з годуванням грудьми, і вони раніше забирають дітей від грудей (можливо, через нестачу пролактину).

У грудних немовлят, чиї матері палять, в крові виявляється нікотин, і це свідчить про те, що діти отримують містяться в тютюновому димі речовини з молоком матері (тим не менш кращої жінці все ж краще годувати дитину грудьми, ніж давати йому штучні молочні суміші).

Відмова від куріння має три позитивні аспекти:

 • по-перше, дитина не піддається впливу шкідливих речовин в утробі матері,
 • по-друге, він не отримує токсинів в дитячому віці, і,
 • по-третє, малюк не переймає від матері цю шкідливу звичку.
 • Зазвичай кожна любляча мати не зробить нічого, що могло б зашкодити її дитині. Чому ж так важко відмовитися від куріння під час вагітності? Те, що вагітних жінок продовжують палити, доводить, що куріння — це дійсно наркотична залежність, причому настільки сильна, що вона здатна поневолити материнський інстинкт.

  ХОЧЕТЕ КИНУТИ ПАЛИТИ?

  Тоді качайте план відмови від куріння.

  З його допомогою кинути буде набагато простіше.

  Шкода куріння при вагітності
  Вплив куріння на розвиток плода
  Жіноче куріння
  Матеріали по темі


  • Лист палить дівчині

   04.09.2016

  • Куріння під час вагітності

   05.09.2007

  • Як я кинула курити і що з цього вийшло

   29.08.2009

  • Вплив паління на шкіру й фігуру

   28.09.2009

  • Про шкоду паління для організму жінки

   28.09.2009

  • Майбутнім мамам варто задуматися про здоров’я дитини

   04.10.2009