Приказку «Курити — здоров’ю шкодити», знають, напевно, всі. Але думка кинути палити просто так, заради власного здоров’я, мені чомусь ніколи не приходила в голову. Пристрасть до цієї шкідливої звички ще в студентські роки, я досить довгий час продовжувала диміти просто так, за компанію.

Приказку «Курити — здоров’ю шкодити», знають, напевно, всі. Але думка кинути палити просто так, заради власного здоров’я, мені чомусь ніколи не приходила в голову. Пристрасть до цієї шкідливої звички ще в студентські роки, я досить довгий час продовжувала диміти просто так, за компанію.

Зустрівши свого єдиного, я стала серйозно замислюватися про потомство. Але і в ці моменти думка кинути палити мене чомусь не відвідувала. «Ось завагітнію, тоді й кину». Але, на щастя, мій єдиний був налаштований рішуче: «Навіщо піддавати дитину зайвої небезпеки? Кинеш палити, тоді і перестанемо оберігатися». Щоб більш докладно пояснити мені про шкоду куріння, майбутній тато приніс додому гору літератури про шкоду куріння під час вагітності. Чесно кажучи, після вивчення кількох медичних звітів на цю тему, рука вже не тяглася до сигарети. Я навіть уявити собі не могла, скільки шкоди міститься в одній тонкої дамської сигарети з ментолом, не кажучи вже про більш міцних марках.

І це все від сигарет

У курящих жінок вагітність протікає більш важко, ніж у тих, хто ніколи не курив або кинув ще до зачаття. Вони частіше страждають від раннього токсикозу, гестозу, варикозного розширення вен, запорів і запаморочення. Незалежно від кількості і якості викурених сигарет при курінні прискорюється руйнування вітаміну C і виникає його дефіцит. Наслідки цього дефіциту можуть бути досить серйозними — порушення обміну речовин, зниження імунітету, погіршення засвоєння білків, депресія і сонливість. Крім того, нікотинове отруєння майбутньої мами в момент зачаття в 8-10 разів збільшує ризик викидня.

Але найголовніша загроза — це вплив нікотину на ще не народженого малюка. Тільки уявіть, що своє життя ваша дитина почне в умовах нікотинового отруєння (інтоксикації). По суті, перебуваючи в утробі палить матері, дитина виступає в ролі пасивного курця. Не секрет, що у дорослих курців через кілька годин (в залежності від інтенсивності куріння) вимушеної відмови від сигарет виникає нестримне бажання зробити хоча б одну затяжку. Фахівці називають це явище «никотиновым голодом». У новонароджених діточок теж буває «нікотиновий голод». Проявляється вона по-різному (в залежності від того, як довго та в якій кількості мама курила в період вагітності). Найчастіше діти просто постійно плачуть і не можуть заснути, а іноді акушерам доводиться спостерігати таку картину: малюк народився, зробив перший подих, закричав і через кілька секунд почав синіти і задихатися. Це симптоми сильного нікотинового голоду. В екстрених випадках лікар може навіть попросити молоду маму закурити і видихнути в бік дитини.

«Нікотинові» діти значно відстають у розвитку як під позаутробного, так і після народження. У період вагітності дитина страждає від нестачі кисню (гіпоксія плода). Такі діти часто народжуються раніше покладеного терміну, з порушеннями роботи дихальних органів і малою масою тіла. Ще довгий час після пологів дитина продовжує страждати від наслідків «отруйною» вагітності. Нікотин вражає клітини головного мозку, що в подальшому може призвести до поганого сну, безпричинним примх, слабкості нервової системи, і. т. д.

Кидай курити, якщо ти вагітна

Звичайно, краще взагалі ніколи не починати палити. Але якщо ви вже придбали цю шкідливу звичку, бажано приблизно за рік до передбачуваного зачаття відмовитися від сигарет. Саме стільки часу необхідно для повного виведення нікотину з жіночого організму.

Нерідко можна почути приблизно такий монолог «Я курю вже близько 10 років і не можу відмовитися від сигарет. Але я п’ю вітаміни, правильно харчуюся і багато гуляю на свіжому повітрі. Загалом, я роблю все можливе, щоб куріння не відбилося на здоров’я мого майбутнього дитини». Звичайно, вітаміни, правильне харчування, прогулянки на свіжому повітрі — це, безумовно, великий плюс, але свою дозу нікотину (і, причому, не малу) дитина все одно отримає. Тому знайдіть в собі сили відмовитися від цієї шкідливої звички.

Всупереч поширеній думці сигарети — це не наркотики. Практично будь-яка психічно здорова жінка, в змозі відмовитися від цієї згубної звички. Найважче — це перший день без сигарет. Вам нікуди подіти руки, ви будете постійно хотіти їсти, спати і швидко дратуватися по дрібницях. Нікотинова залежність (на відміну від алкогольної та наркотичної) досить слабка (незалежно від стажу курця). Психологи стверджують, що якщо ви перетерпите 24 години без сигарет, то більше вони вам не знадобляться. На наступний день до сигарет вас буде штовхати вже все що завгодно, тільки не нікотинова залежність. Тепер головне зрозуміти, навіщо вам це треба. Стимули взяти в руки сигарету можуть бути самі різні: за компанію, бажання вписатися в «палить» колектив, за звичкою, бажання взяти ефектну позу, від нічого робити, від нервів і. т. д. Кожен раз, коли рука тягнеться до сигарети, чесно запитуйте себе: «Навіщо мені це треба?» Відповівши, придумайте собі інший, більш безпечний спосіб зняти роздратування, розслабитися або вбити час.

Але якщо ви курець зі стажем і викурюєте в день більше десяти сигарет, то кидати куріння під час вагітності потрібно дуже акуратно. Вагітність — це величезний стрес для жіночого організму. І будь-яке порушення звичного ритму життя в даний момент (в тому числі і відмова від сигарет) лише посилює хворобливий стан. При різкій відмові від сигарет у жінки зменшується число серцевих скорочень, посилюється скорочувальна здатність м’язів, що може призвести до викидня. Хворобливий стан може тривати кілька тижнів, а іноді й цілий місяць. Тут головне не перегнути палицю. Якщо до вагітності ви могли розраховувати лише на свою силу волі і витерпіти деякі незручності, то зараз доведеться рахуватися і з маленьким чоловічком, який росте всередині вас. Фахівці вважають, що майбутнім мамам не можна відразу взяти і кинути палити. Процедуру розставання з сигаретами краще розтягнути приблизно на 3 тижні. Спочатку зменшіть кількість викурених сигарет вдвічі і перейдіть на більш легкі сорти. Через тиждень можна ще в два рази зменшити кількість випалених цигарок. Заведіть собі правило — ніколи не викурювати сигарету до кінця. Кілька затяжок, щоб перебороти нікотиновий голод, і досить. І на останньому (третьому тижні) робіть затягування тільки в екстрених випадках: якщо дуже паморочитися без сигарет, занадто швидко б’ється серце, і. т. д. Ось побачите, до кінця третього тижня вам вже не захочеться взяти в руки сигарету.

Вагітність нагрянула раптово

Як показує практика, в більшості випадків вагітність трапляється «раптово», і застає майбутніх батьків зненацька. До моменту, коли ви дізнаєтеся про свій цікавий стан ембріону вже від 2-х до 4-х тижнів, і він вже встиг отримати чималу дозу нікотину. До четвертої тижня у ембріона вже починають формуватися печінка, нирки, травний тракт, хребет і головний мозок. Саме розвиток головного мозку найбільше страждає від нікотинової інтоксикації.

Багато жінок, кинувши палити, все одно продовжують переживати, що перші тижні вагітності труїли свого дитинчати тютюном. Не панікуйте, у ваших силах максимально знизити вплив куріння на перебіг вагітності. Обов’язково скажіть своєму лікарю, що ви недавно кинули курити. Він порекомендує вам вітаміни з підвищеним вмістом вітаміну с і заліза. Відмовтеся від продуктів і напоїв, що містять кофеїн (шоколад, кава, чорний чай, колу, і. т. д.). Намагайтеся їсти більше свіжих овочів, фруктів і пити натуральні соки. Якщо немає набряків, пийте більше рідини (молоко, кефір, зелений чай, негазована мінеральна вода), щоб вивести з організму продукти розпаду нікотину. Не менше 3-4 годин гуляйте на свіжому повітрі, уникайте прокурених приміщень і не дозволяйте оточуючим диміти у вашій присутності. Дотримання цих простих правил допоможе вашому організму впоратися з пережитим інтоксикацією і народити здорову дитину.

І тат це теж стосується

Звичайно, кидати палити бажано разом з чоловіком. Тоді одному з вас не доведеться з заздрістю проводжати другу половину на перекур. Зізнаюся, на пропозицію кинути палити разом мій чоловік спочатку дуже здивувався «А мені то навіщо це треба? Я не буду ходити вагітним і годувати грудьми!» І цей чоловік кілька хвилин тому прочитав мені двох годинну лекцію про шкоду куріння при вагітності для майбутніх мам! Чесно кажучи, в той момент я була готова подати на розлучення, не кажучи вже про планування спільних дітей. Добре, що я тоді не розлучилася, через два місяці (без жодних умовлянь) мій гаряче улюблений чоловік все-таки кинув курити.

Всупереч розхожій думці, якщо один з батьків палить це все одно (хоч і в значно меншій мірі) позначається на потомстві. Нікотинове отруєння організму позначається на якості та кількості сперми. Так що, відмовитися від цієї шкідливої звички потрібно обом батькам. До речі з чоловічого організму нікотин виводиться значно швидше, ніж з жіночого — приблизно за три місяці. Так що якщо курцем є тільки майбутній тато, то планувати вагітність можна вже через кілька місяців після останньої сигарети.

Якщо ваш чоловік категорично проти відмовитися від сигарет, приведіть йому наступні дані медичних досліджень:

 • вченими встановлено, що в сім’ях, де палять один або обоє батьків, діти в два рази частіше хворіють на запалення легень, бронхіт та астму;
 • тютюн звужує кровоносні судини і порушує насичення крові киснем. Діти курців батьків у 6 разів частіше страждають шлунково-кишковими захворюваннями;
 • у дівчаток, які з народження були пасивними курцями, надалі частіше спостерігається безпліддя (відсутність овуляції);
 • якщо у дитини є аденоїди, вони починають більш інтенсивно розвиватися за рахунок подразнюючого впливу диму.
 • Крім того, нікотин дещо зменшує плодючість, як чоловіки, так і жінки. При стажі куріння близько 5 років — здатність до зачаття у жінок зменшується на 14%, а у чоловіків на 11%.

  ХОЧЕТЕ КИНУТИ ПАЛИТИ?

  Тоді качайте план відмови від куріння.

  З його допомогою кинути буде набагато простіше.

  Популярні матеріали


  • Настільна книга кидає палити

  • Календар кидає палити

  • План відмови від куріння