Люди часто просять поговорити про куріння і дати йому духовну оцінку. Тема, дійсно, важлива, тут є про що задуматися і поміркувати. Давайте цим і займемося! Тут є одна дивна річ!

Про шкоду куріння говорять давно, наводять безліч аргументів і доказів, але безрезультатно. Дев’ять з десяти курців продовжують вважати куріння нешкідливою звичкою, так і суспільство не особливо заперечує. Ну що поробиш, якщо курить більшість, причому найбільш активна і жизнедеятельная частина населення. Боязкий протест некурців майже не чути за густими клубами диму. Їм доводиться або самим починати палити або мовчки терпіти.

Якось я розговорився з одним своїм знайомим, завзятим курцем, мені було цікаво дізнатися, як він сам пояснює свою пристрасть. Виявляється, у нього знайшлося тільки два аргументи, дуже типових для курців. По-перше, є люди, які курять по 20-30 років, і навіть більше, та ще якусь смердючу махорку, а шкоди особливої не видно. Він же курить тільки високоякісні сигарети з фільтром, і тому йому особливо боятися немає чого. По-друге, це просто приємно.

Але справа в тому, до нікотину організм звикає лише частково, і пручається йому, поки є сили. Потім неминуче настає час, – в одних раніше, у інших пізніше, – коли тютюновий отрута починає діяти згубно і швидко руйнує організм.

У духовній літературі завжди звертали увагу саме на духовну сторону куріння: “Що б хто не говорив на захист цієї отруйної трави, православний християнин не може виправдати її вживання: це суєтне примха, вигадана крім природи, це – пристрасть, яка поневолює людину. Її не знали наші предки благочестиві; вона занесена до нас з чужих країн; її вважають гріхом і тепер люди прості, не вміють лукавити у своїй совісті.

Правда, і тютюн створений Богом; в ньому самому, як і у всякому творінні Божому, гріха немає; але скверна – в гріховної пристрасті, в тому, що ти на зло вживаєш Боже творіння, робиш з нього ідола, привязываешься до нього до того, що і заради Бога не хочеш кинути свою звичку – ось у чому гріх!” (архімандрит Пантелеімон, упорядник Проповідницької хрестоматії).

Аскетичне передання Церкви ніколи не робив різниці між “малою” і “великою” гріхом. І той, і інший озлобляють серце і закривають його перед дією божественної благодаті. Ось характерне думку преподобного Симеона Нового Богослова (+1022):

“Хто каже, мені коли б хоч не зробити такого великого зла і не впасти в такий-то великий гріх, а такий-то і такий-то маленький грішок – нічого, той, очевидно, не любить заповідей Божих і готовий порушити кожну з них.

Уяви собі, що людина є як би якою многоценный посудину, складений з усіх святих чеснот – віри, страху Божого, смирення, мовчання, послуху навіть до смерті, відсікання своєї волі, повсякчасного покаяння і жалі, безперервної молитви, суворого зберігання очей, безпристрасності, рівної любові до всіх, нелюбостяжания, цнотливості, уповання на Бога, досконалої любові і всіх інших чеснот, які народжуються від них.

Кожна з них є як би частину посудини того, золота, срібна, то мідна, то відповідна каменя дорогоцінного, і всі вони подібні різних високо цінованою речей, які, бувши з’єднані, узгоджені один з одним і сочетаны Духом Святим, складають тієї людини, як ми сказали, посудину обраний, і благопотребен, який влагается, як нове вино благодать Христового.

Скажи мені тепер, якщо буде бракувати однією з тих чеснот, з яких влаштувався цей посудину, то вгодне чи буде Богу вкласти в нього який-небудь з дарів Святого Духа, хоча б дірка, утворена недоліком тієї чесноти, була дуже незначна? Звичайно, не буде приємне. Тому що, що б не було влито в такий посудину, мало-помалу витече в цю малу дірку”.

А про сумнівному задоволенні від сигаретного диму дуже добре сказав відомий богослов XIX століття митрополит Московський Філарет (Дроздов+1867): “Це невідоме природі ласощі прахом і димом худородного зелия”.

Його можна порівняти з почуттям голоду: “Не дивно, – продовжує він, – що люди винайшли собі нового роду голод, якого природа не знала, та нового роду їжу, про яку вона не думала. За допомогою звички зробили себе рабами самої неприродною примхи і помножили число своїх потреб, зробивши необхідним зайве. Винахід, чуже порядку природи і розсудливості, яким є сморід отруйної трави, хіба перестає бути таким, тому, що прийнято багатьма?”.

Цікаво, що не тільки він, але і інші відомі вчителі моральності, помічали, як одне з головних якостей тютюну, його протиприродність. Ось думка знаменитого проповідника кінця 19-го початку 20-го століття праведного Іоанна Кронштадтського (+1908):

“Хіба людина тільки… саморушний димова труба, якою по справедливості можна уподібнити всіх, що займаються невпинним курінням? Яке задоволення жити в безперестанному чаду, випаровуванні і димі? На що будуть схожі помешкання наші? Навіщо ми будемо заражати повітря смородом і дихати ним, а найбільше затьмарювати і пригнічувати душу, вбивати її останні сили?”.

Він бачить тут навіть якесь демонічне спокуса: “не Можна постійно їсти і курити. Не можна перетворювати життя людське тільки в ядение, пиття і куріння. Так диявол звернув життя в куріння, і уста, які повинні дякувати і славословити Господа, зробив пещью димлячої”.

Для отця Іоанна – куріння насамперед духовна проблема. Мовою церкви таке захоплення називається пристрастю. Є у неї і визначення: Пристрасть – це сильне і тривале бажання задоволення, яке владно керує розумним істотою і поневолює волю. Образно описує пристрасті святитель Феофан Затворник:

“Пристрасті – це не якісь легкі думки або побажання, які з’являються і зникають. Насправді, вони глибоко входять в особистість людини, або в душу, і до такої міри зрощуються з нею, що складають як би її природу. Їх не викинеш так легко, як викидають сміття або змітають пил. Вони не природні душі, і тому джгут і томят її. Це те ж, що приймати отруту. Отрута цей палить і терзає тіло, бо осоружний пристрою його. Рада б Душа викинути їх з себе, та не може, вони зріднилися і зрослися з нею.

З курінням те ж саме. Воно, як і всяка інша пристрасть засліплює розум, і вносить у душу й тіло розкладає отрута. Людина ніби перебуває в кайданах, страшно хворобливих і в’їдаються в його тіло. Але подолати себе треба. Пристрасть адже лише відступ від норми. Значить треба повернутися до норми.”

Оскільки звичка куріння, як і всяка інша пристрасть, корениться в душі, то для її подолання необхідні духовні вправи.

Святитель Феофан Затворник дає два простих ради:

1. Як помітиш бажання палити, озбройся на нього вороже і навіть гнівом. Це в духовній боротьбі має таке ж значення, як при нападі злого людини бажання відштовхнути його.

2. Якщо бажання не відступить, пов’язуй його молитвою та словами із Святого Письма.

Ну, а мені залишається побажати всім, хто хоче кинути палити прислухатися до цих порад і скористатися ними.

ХОЧЕТЕ КИНУТИ ПАЛИТИ?

Тоді качайте план відмови від куріння.

З його допомогою кинути буде набагато простіше.

Куріння і релігія
Куріння і церква
Матеріали по темі


 • На Україні тепер заборонять палити в храмах

  14.08.2008

 • Тютюновий самогіпноз

  18.12.2008

 • Рада преподобного Силуана Афонського

  18.12.2008

 • Рада преподобного Амвросія Оптинського

  18.12.2008

 • Молитва від пристрасті куріння преподобного Амвросія Оптинскому

  18.12.2008

 • Молитва недугующего пристрастю куріння

  18.12.2008