Вплив алкоголю та куріння — будь в будь-яких дозах — на організм людини не завжди можна помітити негайно. Так, навіть якщо сп’яніння не зайшла далеко і людина суб’єктивно не відчуває дискомфорту, організм, тим не менш, знаходиться в стані алкогольного дистресу.

Навантаження на печінку і ШЛУНКОВО-кишкового тракту, пошкодження нейронів, розлад тонусу судин та інші шкідливі наслідки позначаться якщо не відразу, то в майбутньому обов’язково.

Про це йдеться у багатьох науково-практичних роботах, рефератах та доповідях дослідників проблеми алкоголізму. Те ж саме можна сказати про куріння: скільки прикладів наводять курці, вихваляючись своїм здоров’ям і повною відсутністю проблем, а лікарі та вчені твердять про зворотне.

Здавалося б, парадокс? Ні, нічого незвичайного в цьому немає. Запас міцності у людського організму високий, так само як і здатність до відновлення. При цьому існують і індивідуальні відмінності: від генетичних до пов’язаних із зовнішнім середовищем. І хтось «здає» раніше, інший залишається міцним до сивого волосся. Ось тільки передбачити, як поведе себе організм навіть у найближчому майбутньому поки ще неможливо.

Шкоду для нервової системи, зокрема головного мозку

Дихальні шляхи, верхні відділи ШЛУНКОВО-кишкового тракту і мозок першими приймають на себе алкогольний і нікотиновий удар. І якщо клітини ШКТ завдяки різним факторам ще справляються з ним (до пори до часу, втім), то до нейронів — клітин головного мозку — алкоголь та цигарки нещадні. До безпосередньо нейротоксичності етанолу і нікотину (а також смол сигарет) додаються порушення роботи судин, знижується надходження кисню до клітин головного мозку, а вони дуже чутливі до гіпоксії.

Нікотин і алкоголь легко долають гематоенцефалічний бар’єр, і, потрапляючи в головний мозок, стимулюють викид адреналіну, дофаміну, надають психостимулюючу дію. Можна було б віднести ці ефекти до умовно-позитивним, однак на тлі їх з часом формується залежність: фізична і психологічна. З точки ж зору фізіології скачки артеріального тиску, зміна частоти і ритму дихання і серцебиття потенційно небезпечні.

Куріння і алкоголь(нікотин) активно впливають на більшість центрів, розташованих в головному мозку, що і є причиною різноманітних проявів сп’яніння і викуреної сигарети — від запаморочення і ейфорії до пригнічення свідомості і сильного головного болю.

Одночасно алкоголь і тютюн можуть надавати як стимулюючий, так і пригнічувальну дію на рецептори та медіаторні системи головного мозку: в залежності від дози, від того, що раніше досягне мозку – етанол або нікотин. Що особливо цікаво, так це непередбачуваність подібного впливу — воно сильно залежить від стану організму на момент прийняття спиртного і куріння, дози і кількості нікотину, типу алкоголю, і навіть часу доби.

Що ж відбувається при одночасному попаданні в організм нікотину і етанолу? Етанол розширює судини, нікотин звужує — це спочатку. Потім починається зворотний, знову ж антагоністичну дію. Дисфункції судин чекати довго не доводиться: болісно стискається або ниє серце, підскакує ПЕКЛО, починає крутитися голова. Але хронічні курці цього не помічають: організм адаптувався, відчуття давно стали звичними. Адаптація йде за рахунок використання ресурсів міцності.

Шкода наноситься серцево-судинної системи

Коли заходить мова про вплив куріння та алкоголю на серцево-судинну систему, в першу чергу згадують про користь вина — наприклад, про так званої «середземноморської дієти». Однак алкоголь для судин може бути корисним лише при дотриманні безлічі умов: від місця проживання до якості спиртного, і вже ніяк не в поєднанні з нікотином.

А для решти більшості людей, хто не може дозволити собі дотримати всі умови енотерапії, комбінація «алкоголь плюс нікотин» є «судинним ворогом». Як мінімум, з причини того, що вона вносить серйозний розлад у систему регуляції тонусу судин: буквально заплутує їх, розслабляючи стінки судин (тобто їхній тонус знижується), але при цьому підвищуючи частоту серцевих скорочень, що викликає підвищення тонусу. З наростанням дози алкоголь спрацьовує вже в бік підвищення тонусу судинної стінки, посилюючи дію нікотину.

Це, в сукупності з іншими факторами, стає причиною розвитку різноманітних судинних патологій, настільки типових для питущих курців: облітеруючого ендартеріїту, атеросклерозу, гіпертонічної хвороби, ішемічної хвороби серця, ранніх інфарктів, ішемічного інсульту.

Негативний вплив на репродуктивну систему

Про негативний вплив алкоголю та нікотину на статеву сферу згадується в останню чергу — і абсолютно марно. Так, популярний метод подолання сором’язливості в контактах з протилежною статтю — випити перед фліртом або побаченням — найчастіше закінчується «постільною фіаско»: сп’янілий мозок плюс маса емоцій (і відповідних біохімічних реакцій в головному мозку) — і втрачається контроль як за фізіологією, так і за психологічними компонентами.

Вплив чергової сигарети і алкоголю призводить до порушення кровопостачання статевих органів, дисбалансу вироблення медіаторів і ендокринних залоз і слідом — до гормональних розладів. Всі разом, а також токсичні смоли сигарет викликають хронічну інтоксикацію, що позначаються на потязі, а у відокремленій перспективі — безпліддя у жінок (частіше гормональної природи), проблеми з виношуванням і спадковістю у плода, еректильну дисфункцію у чоловіків і зниження лібідо (також мають гормональну підґрунтя).

Особливо сильний вплив спиртні напої і сигарети впливають на перебіг вагітності. І вплив це – катастрофічне!

Шкоду для органів дихання

Виділити специфічне алкогольне ураження легенів у хронічних алкоголіків досить складно: і тому, що це вимагає високого діагностичного мистецтва лікаря, і з причини того, що практично всі п’ють, курять, тобто паління як фактор легеневої патології стає ведучим. Однак у страждаючих алкоголізмом курців формуються типові ураження легень, що підтверджують факт поєднаного шкоди алкоголю і куріння для органів дихання.

Насамперед, це хронічний токсичний трахеобронхіт, який розвивається внаслідок цілого ряду причин. Ведуча серед них — уражаюча дія алкоголю і токсинів на легеневу тканину: епітелій легень не має відповідних факторів захисту.

Зниження імунітету у питущих і курців, а також регулярне потрапляння в ситуації, що є факторами ризику по виникненню бронхолегеневої патології (переохолодження, перебування в мокрому одязі, відчуття жару і бажання роздягнутися при знаходженні в холодному приміщенні або на вулиці, куріння на тлі ГРВІ тощо) призводить до частого розвитку пневмоній (за статистикою в 4-5 разів частіше), які, як правило, протікають довше і з ускладненнями, нерідко фатальними.

З цієї ж причини туберкульоз легенів настільки часто зустрічається у питущих курців: частота його у цій популяції, за різними даними, в 18-20 разів вище середньостатистичної.

Хронічні запальні процеси внаслідок дії алкоголю, нікотину, смол і диму на тканини зіву, глотки, гортані, голосові зв’язки призводять до хронічного фарингіту і ларингіту, чого формується типовий голос — сипящий, з хрипотою і тремором.

…І це лише мала дещиця тих негативних наслідків, які несе поєднання куріння і вживання будь-яких видом алкоголю. Перелік шкоди, що ці два фактори завдають організму, широкий і різноманітний. Нерідко ця шкода ще й підступний: проявляється не відразу, а через тривалий час, коли можливості доя лікування або хоча б підтримки прийнятного стану здоров’я остаточно втрачені…

ХОЧЕТЕ КИНУТИ ПАЛИТИ?

Тоді качайте план відмови від куріння.

З його допомогою кинути буде набагато простіше.

Спиртне і сигарети
Матеріали по темі


 • Алкоголь і сигарети: порочна зв’язок

  04.07.2007

 • Тютюн і алкоголь небезпечніше, ніж марихуана і екстазі

  16.07.2008

 • Алкоголь і тютюн

  03.09.2008

 • Алкогольні напої, сигарети і майбутні діти – зроби правильний вибір

  31.10.2009