Традиція тютюнопаління зародилася в американських індіанців, ймовірно, не пізніше 1 ст. Спочатку вона була пов’язана з релігійними ритуалами, але до кінця 15 ст. стала повсякденної побутової практикою по всьому Західному півкулі.

Першими європейцями, научившимися курити тютюн, стали члени експедиції Колумба у Вест-Індії. Крім того, карибські тубільці нюхали тонко розмелений тютюн через Y-образні очеретяні трубки, всовуючи їх роздвоєний кінець в ніздрі. Ця трубка називалася у них «тобаго» або «тобака», звідки й походить іспанське слово, що означає відповідне рослина і його сухе листя.

Перші великі тютюнові плантації створили серед європейців також іспанці – у Вест-Індії, а незабаром після цього і у себе на батьківщині. В Європі тютюн спочатку придбав популярність як лікарська рослина: його використовували у вигляді компресів і нюхального порошку. Нюхання його стало модним при дворі французької королеви Катерини Медичі, яка спробувала таким способом зміцнювати здоров’я приблизно в 1561 за порадою свого посла в Португалії Жана Ніко (Jean Nicot). Саме йому рослина зобов’язана своїм родовим науковою назвою Nicotiana.

Приблизно до 1575 іспанці залишалися на європейському тютюновому ринку практично монополістами. У цей час невеликі кількості тютюну стали вирощувати в Новому Світлі також португальці, а незабаром в конкуренцію включилися голландські колоністи в Ост-Індії і англійські поселенці у Віргінії. Куріння поширювався настільки швидко, що на початку 17 ст. тютюн використовувався вже майже у всьому світі. Проте з ряду причин глави держав, які він завозився, часто ставилися до цього заняття несхвально. По всьому світу видавалися королівські укази, які забороняють споживання тютюну і загрожують порушникам суворими покараннями, аж до смертної кари після двох попереджень. Останній едикт такого роду з’явився в Абіссінії (Ефіопія) в кінці 19 ст. Куріння також забороняється деякими релігіями.

У Росії довгий час вживання тютюну не заохочувалося. Вперше тютюн з’являється в Росії при Івані Грозному. Його завозять англійські купці, він проникає в багажі найманих офіцерів, інтервентів і козаків в часи смути. Куріння на короткий час набуває тимчасову популярність в середовищі знаті. За царя Михайла Федоровича Романова ставлення до тютюну різко змінюється. Тютюн піддається офіційній забороні, контрабандний товар спалюють, його споживачі і торговці піддаються штрафам і тілесним покаранням. Ще жорсткішими стали ставитися до тютюну після Московського пожежі 1634 році, причиною якого вважають куріння. Вийшов незабаром царський указ був такий: «щоб ніде російські люди і іноземці всякі тютюну у себе не тримали і не пили і не торгували тютюном». За непослух покладалася смертна кара, на практиці заменявшаяся «урізанням» носа.

У 1646 році уряд Олексія Михайловича намагалося змінити колишній порядок і взяло продаж тютюну в монополію. Однак під впливом могутнього патріарха Никона, незабаром відновлюються жорстокі заходи проти «богомерзкого зілля».

У Соборному Уложенні (1649) існувала 30-я глава, яка передбачала для будь-якого курившего тяжке покарання: «… а які стрільці і гулящие всякі люди з тютюном будуть в приводі двічі і тричі, і тих людей катувати і не одинова бити батогом на козлі або по торгам (тобто в катівні або публічно на площі) … Хто російські люди або іноземці тютюн учнут тримати або тютюном учнут торгувати, і тим… лагодити покарання без пощади, під смертною казнею… «.

У лютому-квітні 1697 р серією указів цар Петро Олексійович (Петро I), цар-реформатор, для якого порушення віками усталеного підвалини усталеного життя було неодмінною умовою правління, легалізував продаж тютюну та встановив правила його поширення. Примітно, що за петровським указом 1697 року тютюновий дим спочатку дозволялося вдихати і видихати тільки через курильні трубки.

ХОЧЕТЕ КИНУТИ ПАЛИТИ?

Тоді качайте план відмови від куріння.

З його допомогою кинути буде набагато простіше.

Історія тютюну та тютюнопаління




Матеріали по темі


 • Куріння в Європі

  04.07.2007

 • Історичні пригоди тютюну в Америці і Європі

  27.08.2007

 • Історія тютюну

  16.11.2017

 • Підбірка з 10 КРАЩИХ книг, для тих,хто хоче кинути курити

  07.02.2010

 • Історія сигарет

  05.01.2012