Необізнаній в ботаніці людині важко повірити, що коноплі — родичка розкішної троянди або смачних малини та інжиру. Проте це так, і значення конопель для людини не менш значна, ніж роль малини, троянд, кропиви, тутовника або крушини.

Конопля була поруч з людиною з давніх пір. Насіння конопель використовували в стародавньому Китаї і в Римі, смажені насіння конопель знаходили під час археологічних розкопок. На Русі коноплі теж була в честі, і грала важливу роль у житті окремої селянської сім’ї, і в масштабах держави.

До речі, вираз «посконная правда», знайоме багатьом зі слів Остапа Бендера — зовсім не жарт або іронія героя Ільфа і Петрова. «Посконью» на Русі називали матеріал, виготовлений з чоловічих рослин конопель — вони теж називалися «плоскінь». Що виробляється з відходів конопляного врожаю, досить грубе і нескладне у виробництві, йшло посконное волокно на виготовлення селянських сорочок, портков, на мішки і ряднини. Міцним, що витримує по три-чотири роки експлуатації, полотном, переховували сходи при загрозі врожаю, відгороджували купальні, і навіть шили непоказну сільську взуття.

Конопля: одягає

Саме щільність і міцність поскони «народила» таке унікальне явище в одязі, як джинси. Але спочатку трохи іншої історії.

Конопляні волокна йшли на виготовлення вітрил. Російська імперія була однією з провідних постачальників конопляного полотна, але в Європі були не менш крупні виробники: у Франції, Італії. Матроси — одна з бідних прошарків населення — носили одяг з пеньковий парусини. Вона не боялася вітрів і штормів, від солоних бризок ставала «дубовий», а бруд не довго затримувалася між еластичними волокнами.

Пізніше, коли в Італії стали виготовляти бавовняну саржу, одяг почали шити з цієї, більш ніжною і пластичної тканини. Але через деякий час конопляна тканина знову стала популярною у кравців — швидше за все, через її надлишок. А надто багато поскони стало тому, що парусний флот поступився місце паровому, прядив’яні канати, лини і вітрила почали «вчорашнім днем», а зупинити виробництво не так і просто, тим більше, що виробництво-це годувало величезна кількість народу, як в Росії, так і в Європі.

З поскони — вона до того часу, через промислового, а не домотканого виробництва, стала ніжніше — шили штани, куртки, капелюхи. Носили їх тепер не тільки моряки і портові робітники, але і цілком сухопутні жителі. А далі історія джинсів «розійшлася» з посконью, а посконная тканину і зовсім пішла в минуле, залишившись долею реставраторів і шанувальників всього натурального.

Конопля: лікує, гріє, прикрашає

Коноплі не тільки одягала, але і годувала, пестила, лікувала. Редька з конопляним маслом — звичайний селянський вечеря в пісні дні. Цим темним, ароматним маслом заправляли окрошку і варену ріпу, їм присмачували каші і горох, а підсмажені насіння конопель були ласощами на посиденьках. Цікаво, що конопляна олія засвоюється людиною повністю, завдяки оптимальному поєднанню жирних кислот. У насінні конопель немає каннабиоидов — тих речовин, що викликають наркотичну залежність, а тому вживання їх в їжу не було пов’язано з цією проблемою.

Красуні(і не дуже) були чудово обізнані про косметичні властивості конопляного масла. У морозну зиму воно рятувало шкіру від обмороження, роблячи її м’якою, усуваючи червоність. А ось на Сході масло з конопель навпаки, допомагало боротися з наслідками спеки. По-перше, воно захищало шкіру від засмаги, що для красунь спекотних країн було дуже важливо. По-друге, конопляне масло володіє властивістю регулювати водно-жировий баланс. Зволожуючи шкіру, воно не робить її жирної і блискучою, допомагає зберегти пружність і гладкість.

Немовлят, загорнутих у посконные виварені або відбиті до м’якості пелюшки, не брали шкірні хвороби, не страшно було їм і довге лежання мокрими через материнської зайнятості — волокна конопель дезінфікували шкіру, були гігроскопічними, не терли ніжну шкіру. Дітей слабких, кволих, золотушних, рахітиків і «вітер» купали у відварі конопель, а конопляне насіння, олія, конопляна каша і хліб з коноплею робили з них якщо не здорових, то цілком працездатних членів селянської громади. Це зараз медики знають, що вся справа була в фитине — витаминоподобном речовині, що містить солі кальцію і магнію. Сік свіжих зелених листя закопували при отиті, приглухуватості, їм же лікували важко загоюються рани і виразки.

«Не нашкодь», або коноплі в сучасній медицині

Сучасна медицина теж не відмовляється від «допомоги» конопель. До початку 20-го століття був популярний екстракт Тильдена — витяжка коноплі, яку використовували як замінник опіатів при болях, кашлі, порушення сну. Сьогодні препарати на основі конопель та її компонентів в деяких країнах використовуються в якості допоміжного засобу при лікуванні раку і Сніду( «Марінол»), розсіяного склерозу( «Сативекс»), для виробництва «Фітину». Настоянка конопель має виражені противірусні властивості, тому біологи продовжують роботу в цьому напрямку, намагаючись поєднати офіційний заборона на використання конопель та її практичне застосування в медицині.

Аз, буки і Конституція

Не обійшлося без конопель і в освіті. Саме коноплях Європа зобов’язана своєю обізнаністю. Як вважають історики, знаменита Біблія Гуттенберга була надрукована на конопляної папері, а ось той факт, що на такому ж папері була надрукована перша Конституція США, примірник якої зберігається в Національному музеї, підтверджений і широко відомий.

Папір з конопляного волокна міцна, довговічна, не жолобиться від вологи, не боїться сонця, стійка в гарячій воді, не має власного смаку та аромату. Саме ці властивості конопляної папери поклали початок чайних пакетиків — після того, як в 1929 році Адольф Рамбольд запатентував такий спосіб фасування і заварювання чаю. Сьогодні в конопляні пакетики фасують тільки дорогі сорти чаю, для вимогливих споживачів, які не потерплять наявності в улюбленому напої стороннього смаку.

Досі конопляна папір виготовляється в Китаї, де її цінують каліграфи — вправні малювальники ієрогліфів. На твердою, гладенькою і тонкому папері написати ієрогліф або комбінацію з декількох — мистецтво з нелегких. Зате і зберігається така папір практично вічно, зберігаючи нащадкам науку чистописання.

Так — вчора, сьогодні… завтра?

Де ж ще використовується коноплі в наш час і чи є перспективи в подальшому у цієї рослини?

Конопляне пиво — зовсім не «радість наркомана», а цілком пристойний пивний продукт, з м’яким смаком і конопляним ароматом. Для його виробництва використовується конопляну олію і насіння конопель, які, як вже сказано вище, не мають психотропними властивостями. Відомо кілька сортом конопляного пива: ізраїльське «Boxer biere», австрійський «Spirit of hemp», німецьке «Appenzeller Hanfblüte», чеське «Hemp Brou», швейцарський «Hanfblüte», голландський «Ganja Beer». За відгуками любителів, пиво з коноплею має трав’янистий присмак, легку гірчинку, виражений аромат конопель. Існують інші спиртні напої з коноплею: горілка «Cannabis» — випускається в Чехії, Canna Williams» — швейцарський віскі

У країнах, де законний статус конопель дозволяє виробництво продуктів харчування з добавками частин рослини, можна зустріти шоколадні батончики, цукерки, морозиво, мюслі, чіпси і печиво з насінням коноплі. Це дуже поживні продукти, в яких є всі необхідні для людини нутрієнти: від білків, жирів, вуглеводів до вітамінів і мінеральних речовин.

З конопель виходять найкращі ґноти для свічок. Саме такі свічки використовують у старовинних люстрах в аристократичних будинках, коли намагаються відтворити обстановку «давно минулих днів». І навіть в автомобілях, популярних у «вищого класу» використовується коноплі — наприклад, в автомобілях концерну «BMW». А легендарний Генрі Форд взагалі вважав, що за пластиком з конопель — більше майбутнє, і саме в автомобілебудуванні: міцність такої пластмаси вище, а травматичність нижче у порівнянні з металом.

У будівництві коноплі використовують давно, і в наш час, коли екологія житла стала однією з найбільш популярних тем, будматеріали з конопель знову в моді. В Європі і США виробляють черепицю, цеглу, будівельні суміші, стінові панелі, гідро— і теплоізоляційні матеріали. Але, як зазвичай, нове — добре забуте старе. У Середній Азії найбільш стійкими до підземних поштовхів були будинки, побудовані з саману з коноплею. Побудований в 15 столітті у Франції міст з цегли з добавкою конопляних волокон стоїть досі і стоїть не просто так, а справно несе службу.

У Росії пенька використовували для конопачения щілин — розщеплене конопляне волокно відмінно утримувало тепло всередині і не пропускало холод зовні. Сьогодні в Росії використовують костробетон — різновид легкого бетону, зробленого з цементу й органічного наповнювача. Широко відома і натуральна конопляна оліфа — вона додає темним олійним фарбам водовідштовхувальні властивості, підвищує їх стійкість до стирання і вицвітання

Сама коноплі сьогодні під забороною(повним або частковим) у багатьох країнах світу. Але набирає силу рух за легальне застосування частин конопель, не містять наркотичних речовин — насіння, волокна, багаття. Цілком можливо, що з плином часу жорсткі заборони на це унікальна рослина будуть зняті, і почнеться промислове виробництво настільки потрібної людині продукції з конопель.

ХОЧЕТЕ КИНУТИ ПАЛИТИ?

Тоді качайте план відмови від куріння.

З його допомогою кинути буде набагато простіше.

Марихуана
Матеріали по темі


 • Куріння легких наркотиків з рослинних матеріалів

  03.11.2008

 • Правова сторона цього питання

  03.11.2008

 • Деякі факти про куріння марихуани

  03.11.2008

 • До чого ми можемо дійти

  03.11.2008

 • Історія гашишу

  09.11.2008

 • Гашишизм – це вже діагноз. Його симптоми

  09.11.2008