Хто з вас хоча б раз в житті не пробував кальян? Ага, багато, якщо не все. А тепер давайте зізнаємося чесно – навіщо?! Спробую вгадати. Кальян – це модно. Адже це не те ж саме, що по сигаретку з одним на майданчику тяпнуть. Це нібито очищення свідомості, прилучення до Верхнього Світу, альтернатива камланию у священний бубон. Екзотика, езотерика та інша сакральна естетика. Не дивно, що зараз нерідко кальян підноситься як «заступника куріння», причому з якимось містичним ореолом.

А на ділі? Кальян – вже давно така ж мас-культура, як турецька кава в стаканчику з Макдональдса. Продається в інтернет-магазинах тютюн для кальяну зі смаком «подвійного яблука» і «шемаханської троянди» в упаковках з орієнтальним орнаментом має до цього аравійському маазелю таке ж відношення, як магазинний рахат-лукум до того, чим пригощала Шахерезада Шахріяра. Так і Шахерезада у нас вже давно асоціюється з Кетрін Зета-Джонс, етнічної шотландкой з Голлівуду.

Знаєте, що таке справжній кальян? Подивіться на картини Жан-Леона Жерома і Рудольфа Ернста. Вони так і називаються – «Куритель кальяну» і «Куритель гашишу». Тільки не звертайте уваги на всю цю східну строкатість – за зовнішньої цветастостью перських килимів ви побачите отупіння і безглуздість того, що відбувається.

Почитайте Конана Дойля. Пам’ятайте притони, які відвідував Холмс? (наприклад, «Людина з розсіченим обличчям»)? Що ж, звернемося до класику:
«Крізь морок я не без праці розгледів мертві тіла, що лежать в дивних, фантастичних позах: з сгорбленными плечима, з піднятими колінами, з закинутими головами, з стирчать вгору подбородками. То там, то тут я помічав темні, згаслі очі, безглуздо уставившиеся на мене»….

Вражає?

А ось «Знак чотирьох»: «Він приладнав до великої посудини трубку, і дим весело забулькав в рожевій воді. Ми сиділи півколом, … а дивний смикається чоловічок з блискучою куполоподібної лисиною сидів в центрі і нервово курив кальян». «Я трохи нервую, а мій кальян – незрівнянне заспокійливий засіб» — так мотивував своє бажання закурити кальян герой повісті. Ну чим не звичайна відмовка курців? І ви після цього думаєте, що кальян не викликає пристрасть?

Так, кальянний тютюн в якійсь мірі фільтрується киплячою водою. Але куріння кальяну, на відміну від куріння сигарети, триває не 5 хвилин, а не менше півгодини. За цей час, за деякими даними, курець кальяну отримує в свої легені в 100 разів (!) більше диму, ніж при палінні сигарет. Дослідники стверджують, що цей дим приносить на 70% більше нікотину, в 36 разів (!) більше смол і в 15 разів більше чадного газу, який отруює (а не прочищающего) мозок.

Причому дим від кальяну, завдяки прикладаються зусиллям, проникає в такі куточки дихальних шляхів, куди сигаретного просто не дістатися.

Епідеміолог британського Ракового Товариства Джейн Хенлі у своєму дослідженні з’ясувала, що завзяті курці кальяну схильні більш ніж п’ятикратному ризику симптомів раку легенів, ніж шанувальники сигарет. Це вже не згадуючи про те, що деякі особливо охочі до наркотичного кайфу курці додають в кальян замість води алкоголь, тим самим збільшуючи токсичну дію кальяну. Не кажучи про те, що колективне обсасывание одного і того ж мундштука здатне подарувати невдалому курцеві разом з «незабутніми відчуттями» герпес, гепатит В і хелікобактер (відповідальний за виразку шлунка) – і безліч інших, більш екзотичних захворювань.

Містики в курінні кальяну, як бачите, замало. А ось містифікацій – предостатньо.

Ви все ще хочете кинути за допомогою кальяну?

ХОЧЕТЕ КИНУТИ ПАЛИТИ?

Тоді качайте план відмови від куріння.

З його допомогою кинути буде набагато простіше.

Куріння кальяну
Матеріали по темі


 • Кальян та здоров’я

  04.07.2007

 • Останні дні для кальяну

  04.07.2007

 • Конкурс кальянників відбудеться в Єкатеринбурзі

  14.07.2007

 • Кальян шкідливіший сигарети

  29.07.2007

 • У Німеччині оголосили війну курцям і виробникам тютюну

  12.08.2007

 • Про кальянному тютюні і його шкоду здоров’ю

  03.02.2008