Як відомо, батьківщина цієї рослини – Америка. Європейці дізнались про тютюн після експедиції Христофора Колумба в 1492 році. Коли його кораблі причалили до острова Куба і мореплавці зійшли на берег, то вони побачили, що місцеві аборигени курять якісь скручені листя.

Колумб зацікавився цим, а капітан одного з кораблів його експедиції, Родріго де Херес, навіть ризикнув зробити пару затяжок. Йому безумовно сподобалося куріння і іспанці захопили з собою в Європу трохи листя та насіння тютюну.

По прибуттю на батьківщину, саме де Херес взявся за ознайомлення європейців з курінням тютюну. Але населення не відразу прийняв цю згубну звичку – не варто забувати, що в той час в Іспанії звірствували інквізиція, яка підозріло ставилася до всього нового. До того ж дим, що випускається людиною з рота і носа в процесі куріння асоціювався з диявольськими підступами. Загалом, де Херес загримів на три роки в тюрму і вважав, що ще легко відбувся. Однак сигари з тютюну почали користуватися успіхом серед іспанської еліти. І так поступово тютюн став поширюватися по всій Європі.

Після Іспанії і Португалії тютюн потрапив у Францію, де став досить популярний за придворного лікаря і вченого Жана Ніко. В середині XVI століття він деякий час проживав у Португалії, де познайомився з тютюном і прийшов до висновку, що той володіє цілющими властивостями, якщо його не курити, а, наприклад, робити компреси або нюхати. Повернувшись додому, він прихопив з собою насіння цієї рослини і почав його вирощувати. У підсумку він вилікував кілька придворних від шкірних хвороб з допомогою тютюнових примочок і компресів. Незабаром чутка про чудесні властивості тютюну дійшов і до французької королеви Катерини Медичі, яка страждала від сильних мігрені. Ніко порадив їй нюхати висушений тютюн і, як не дивно, рада подіяв — головні болі вщухли. Після цього Жан Ніко отримав «зелене світло» в распостранении тютюну у Франції. Королева всіляко її підтримувала і навіть розпорядилася вирощувати тютюн в королівських садах.

В Англії тютюн з’явився трохи пізніше – в кінці XVI століття, його завіз туди Уолтер лорд Ралеф, який за вірну службу отримав від англійської королеви Єлизавети землі в Північній Америці, на території сучасного штату Вірджинія. Він почав освоєння своєї вотчини і незабаром виявив. Що там росте тютюн, якістю і смаком набагато краще, ніж кубинський. Також він побачив, що місцеві індіанці палять його не у вигляді сигар із загорнутих листя, а забиваючи тютюн в дерев’яні трубки для куріння. Він привіз кілька індіанських трубок і насіння вірджинського тютюну в Англію і зайнявся вирощуванням. Однак парламент Англії і змінив Єлизавету король Яків I були супротивниками тютюнопаління всіляко його забороняли.

З Англії тютюн потрапив у більш вільну Голландії, де здобув величезну популярність. Його почали масово вирощувати і продавати у всі європейські країни. До того ж голландські майстри навчилися робити прекрасні курильні трубки, які користуються популярністю й дотепер.

Ну а в XVIII-XIX століттях сигари і трубки отримали поширення по всій Європі. Його почали палити не тільки аристократи, але й міщани, селяни та інші простолюдини. Правда курили вони не імпортний тютюн з Америки, а, так званий «сільський» тютюн, вирощений в Європі. У Росії сільський тютюн відомий, як махорка.

У XX столітті кількість курців збільшилася, і виробництво тютюнових виробів стало проводитися в заводських умовах. Почали випускатися більш тонкі і прості сигарети і цигарки, а трубки і сигари дещо відійшли на другий план. Вони коштували і зараз коштують недешево, тому їх куріння означає статусність і успіх.

ХОЧЕТЕ КИНУТИ ПАЛИТИ?

Тоді качайте план відмови від куріння.

З його допомогою кинути буде набагато простіше.

Історія тютюну та тютюнопаління
Тютюнопаління
Матеріали по темі


 • Коротка історія тютюнокуріння

  28.06.2007

 • Куріння в Європі

  04.07.2007

 • Історичні пригоди тютюну в Америці і Європі

  27.08.2007

 • Про нікотині

  03.09.2008

 • Підбірка з 10 КРАЩИХ книг, для тих,хто хоче кинути курити

  07.02.2010

 • Тютюн-тютюнець

  30.08.2010