Вважається, що новітня історія тютюну почалася в 1492 році і нерозривно пов’язана з ім’ям Христофора Колумба. Відомо, що Колумб був адміралом іспанського флоту, і в своїх пошуках Індії, випадково, помилково відкрив Америку. Але ще по дорозі до Індії, а вірніше, до Америки, він встиг заскочити зі своєю командою на групу островів, яка отримала назву Західно-Індійські острови.

Як Колумб шукав Індію і знайшов тютюн

Коли він висадився на ці острова, то серед іншого цікавого виявив, що аборигени, яких Колумб називав індіанцями, — бо поняття не мав, куди саме він насправді потрапив, — курять щось трохи схоже на сучасні сигари. Зрозуміло, тоді він не знав ні слова «паління», ні слова «сигари», але в даному випадку це не дуже важливо.

Звичайно ж те, що тоді курили індіанці було досить далеко від того, що ми називаємо сигарами зараз. Скручені ці значних розмірів штуковини були з сирого, ніяк не обробленого тютюну, який, безумовно не сушився ні в тіні, не на сонце, і взагалі ніяк. Ці «первісні» сигари, здебільшого, були навіть не просто великі, а мали розміри швидше просто величезні.

Самі індіанці називали їх «табаккос». «Справжня» гаванська сигараКапитан одного з судів Колумба Родріго де Херес ризикнув зробити пару затяжок «табаккос» і, тим самим, став першим європейцем в історії спробувала сигару.

Відпливаючи з цих островів, Колумб прихопив з собою в Іспанію і деяку кількість листків тютюну, де Родріго де Херес, встиг за час подорожі пристраститися до тютюну, спробував продемонструвати свої вміння, за що і був негайно покарано трьома роками в’язниці.

Так, вже в ті часи, курці переслідувалися першої анти-тютюнової організацією, роль якої відігравала Іспанська Інквізиція.

Тим не менш, скоро куріння сигар стало надзвичайно популярним серед вищих класів іспанської та португальської товариств. З-за непомірну дорожнечу, тютюн був задоволенням доступним лише заможним людям. Треба сказати, що куріння сигар скручених вручну, досі зберегло цей імідж.

Жан Ніко (Jean Nicot)

Жан Ніко народився в Nimes (Франція) в сім’ї бідного нотаріуса. Шкільні свої роки він провів у рідному місті, а потім перебрався в Тулузу, де наліг на заняття історією і літературою.

У 1558 році королева Катерина Медічі, послала Ніко в Італію з якоюсь спеціальною місією. За дорученням Ніко впорався чудово, після чого і був призначений на важливий пост в Лісабоні.

Португальський період життя Жана Ніко виявився визначальним для його кар’єри, так і всього його майбутнього. Невгамовне цікавість дослідника, вченого, привели згодом до спостереження за флорою має місце бути в садах палацу при Лісабонському Дворі, де він став проводити багато часу. В одному з таких садів Ніко натрапив на зростаючий там тютюн.

Директор саду подарував йому насіння тютюну, і повернувшись у Францію Ніко взявся сам займатися вирощуванням тютюну і різноманітними експериментами з ним. Коли він почав ці свої експерименти, він уже був відомим в історії, літературі та науці людиною.

Жан Ніко був людиною кмітливим і прекрасно знаючи потреби свого часу, а так само лікувальну дію сирого тютюну на індіанців, вирішив, що це його шанс стати багатим і знаменитим.

Одного з своїх знайомих, молодого людини, яка страждає хворобами носа, Ніко вилікував компресами з подрібненого свіжого листя тютюну. Потім він успішно вилікував даму з дефектами шкіри обличчя, пана з благородного роду визволив від абсцесу на щоці прикладанням свіжих тютюнових листків.

Сформований під впливом цих і подібних випадків суспільство, підтримало Ніко в його вірі про лікувальний вплив тютюну.

Шлях до популярності для Ніко був відкритий. До того ж у Франції, після ранньої смерті свого сина до влади прийшла Катерина Медічі. Страждаючи мігренню вона звернулася до Ніко, і той порекомендував їй розтерті в порошок листя тютюну в якості лікувального засобу. По його розпорядженню, вона повинна була брати порошок пальцями і закладати його в ніс, а «відбувалися від цього нежить і чхання», повинні були звільнити голову королеви «від поганого» вийшовши разом з нежиттю і чханням. Королеві подібне лікування, як не дивно, допомогло, тютюн «припав до смаку» і ось уже весь королівський двір почав старанно нюхати тютюн, незалежно від мігрені та інших нездужань.

Катерина Медічі надала Ніко величезну підтримку в його тютюнових починаннях, і незабаром тютюн почали вирощувати у всіх Королівських садах, а трохи пізніше і в багатьох інших.

Після смерті Жана Ніко, коли тютюн був уже відомий і поширений по всій Франції, він поступово окупував і всю Європу, а Францію стали називати батьківщиною тютюну.

Сер Уолтер Ралеф (Sir Walter Raleigh)

Сер Уолтер Ралеф, зайняв в історії місце першого активного пропагандиста і розповсюджувача тютюну в Англії. Ралеф, в 1584 році отримав від королеви Єлизавети «карт-бланш» на освоєння нових земель, і в тому ж році він заснував колонію в Новому Світлі, яку назвав на честь королеви — Вірджинією.

У 1585 році він повернувся з Вірджинії в Англію, привізши з собою тютюн і солідну колекцію індіанських курильних трубок.

Відомий анекдотичний випадок про те, як сер Ралеф, вперше після повернення додому закуривший трубку, був з ніг до голови облили водою власним слугою, який побачивши клуби диму, вирішив, що господар горить, і поспішив героїчно врятувати того від пожежі. Чим це «порятунок» закінчилося для слуги, історія замовчує.

У 1603 році померла королева Єлизавета, і спокійне життя для англійських курців закінчилася. Зійшовши на престол Якоб Перший виявився найлютішим ворогом тютюну.

Король використовував у боротьбі з тютюном найрізноманітніші засоби, як, наприклад, заборона на куріння при дворі, заборона на куріння в громадських місцях і навіть на вулиці.

Правда, зовсім забороняти куріння в Англії все ж не стали. Причиною цього був експорт тютюну кордон, і високі податки на тютюн в самій Англії, що неабияк поповнювало королівську скарбницю.

Сер Уолтер Ралеф зібрався в експедицію до Америки на пошуки Країни Золота, в існування якої в той час вірили. Самої країни, зрозуміло, не знайшов, зате знайшов те, що для нього було дорожче золота — золотистий і солодко пахне тютюн Вірджинія.

По дорозі назад в Англію, він успішно відбив нахабні спроби Іспанського флоту заволодіти настільки цінним вантажем. Але в той час, коли Ралеф переможцем входив в англійську гавань, король Якоб прийняв рішення про укладення миру з Іспанією, і вирішив прибрати настільки незручного йому злісного курця Ралефа.

Сер Уолтер був звинувачений у спробах розпалити війну з «улюбленим братом» — іспанським королем і засуджений до смертної кари. По дорозі на ешафот Ралеф викурив свою останню трубку, а про сам ешафот, в останній раз вибив з люльки попіл.

Сигари в європі

У вісімнадцятому столітті сигари були надзвичайно популярні і палили їх, практично при всіх Дворах.

Російській цариці Катерина II, надсилали сигари прикрашені шовковими стрічками, щоб її королівські пальчики не стосувалися тютюнових листків. Якісь подібності цих стрічок ми бачимо і на сучасних сигарах. (Для довідка, Катерина Ввторая не курила сигари, вона нюхала тютюн)

Для Куби, в середині 18-го століття тютюн став більш прибутковим експортним товаром, ніж кава.

Стали з’являтися певні сорти сигар. Такі сорти, як, наприклад, «Удар» і «Romeo y Julieta», які ми знаємо і зараз, залишилися практично незмінними саме з того часу.

Двадцяте століття

На початку двадцятого століття виробництво сигар дещо зменшилася, оскільки їх почали витісняти більш дешеві, масового виробництва сигарети.

Виробники сигар вирішили не здаватися і повернути ринок з допомогою виготовлені машинним способом, і відповідно, більш дешевих сигар.

У німих фільмах, де були потрібні прості, дохідливі символи — высокоподнятая сигара стала символом успіху.

Сигари виготовлені машинним способом, звичайно ж не можна було порівняти з традиційними, згорнутими вручну. Із-за специфіки виробництва, і в цілях здешевлення продукту, в якості «начинки» стали застосовувати рубаний тютюн, відходи виробництва кручених сигар, більш дрібні листя, і так далі. Зрозуміло, це різко позначилося на якості. Якщо згорнута вручну сигара має однаково м’який смак до самого кінця, то машинна, подібно сигареті, в процесі куріння набуває жорсткий, брутальний, важкий присмак. Машинна, масова, дешева сигара просто не має достатньої природної вологості, соковитості цілого аркуша, для того неповторного м’якого смаку властивого сигар зробленим вручну.

ХОЧЕТЕ КИНУТИ ПАЛИТИ?

Тоді качайте план відмови від куріння.

З його допомогою кинути буде набагато простіше.

Історія тютюну та тютюнопаління
Матеріали по темі


 • Коротка історія тютюнокуріння

  28.06.2007

 • Куріння в Європі

  04.07.2007

 • Історія тютюну

  16.11.2017

 • Підбірка з 10 КРАЩИХ книг, для тих,хто хоче кинути курити

  07.02.2010

 • Історія сигарет

  05.01.2012