Пропонуємо перелік деяких подій, що мали прецедентне значення для історії взаємин тютюну і людської цивілізації. Іноді зустрічаються дуже цікаві факти.

6000 рік до н. е.

За оцінками експертів тютюновий кущ повністю сформувався і прийняв нинішній вигляд.

Приблизно 1 тис. років до н. е.

Індіанці почали робити спроби використання курильного тютюну — його жували, курили і вводили за допомогою клізм (досі подібним чином його застосовують індіанці племені агуаруна, що мешкають в Перу).

600 — 1 тис. років до н. е.

Перше зображення куріння. Фрагмент кераміки з відповідною картинкою виявлений в місті майя Уаксатун (сучасна Гватемала). Майя курили сигари.

1492 рік

Тютюн вперше побачили європейці. Індійці подарували мореплавцю Христофору Колумбу в’язку сушеного листя тютюну. Колумб не зрозумів їх призначення і викинув за борт. Рік потому, чернець Рамон Пане, що брав участь в експедиції Колумба, склав детальний опис того, як індіанці вживали тютюн. Фактично, Пане став людиною, який привніс звичай куріння в Європу. Цікаво, що завдяки Колумбу, на карті світу з’явилося перше «тютюнову» назва — острів Тобаго (це слово індіанці використовували для позначення курильних трубок).

1501 рік

Перша жертва антитабачної кампанії: іспанець Родериго-де Перез (член експедиції Колумба) засуджений інквізицією до тюремного ув’язнення за куріння — іспанці були вражені тим, як він випускав дим з рота, і вирішили, що моряком опанував Нечистий. Через три десятиліття в Іспанії саморобні сигари стали вкрай популярними серед представників низів і почали свій тріумфальний хід по Європі.

1531 рік

Європейці почали культивувати тютюн: першу тютюнову плантацію заклали іспанці на острові Санто-Домінго.

1548 рік

Тютюн став експортним товаром. У Бразилії португальці почали розводити тютюн виключно для вивезення за кордон.

1560 рік

Посол Франції в Португалії Жан Ніко-де Вильемен вперше почав пропагувати тютюн у вищому світі (в його честь був названий алкалоїд нікотин). Посол вперше привіз у Францію насіння тютюну і зробив модним нюхальний тютюн. Він також стверджував, що тютюн може використовуватися в якості лікарського засобу. Згодом було прийнято вважати, що тютюн допомагає при кольках, нефриті, істерії, дизентерії, зубний і головний біль, раку та інших недуг. У 1587 році в Нідерландах був вперше опублікована книга на цю тему під показовою назвою «Рослинна Панацея»\De herbe panacea. У наступні десятиліття медики Європи стали виписувати тютюн хворим як ліки. Показово, що в 1603 році група англійських лікарів звернулися до короля з вимогою заборонити вживання тютюну без рецепта (король відмовив), а в 1635 році король Франції ввів в дію подібну заборону.

1575 рік

Перша церковна антитабачна кампанія: Католицька церква заборонила курити в усіх місцях, де творяться молитви (ця заборона стосувалася лише іспанських колоній).

1610 рік

В Англії винайдений перший автомат з продажу тютюну. Покупець повинен був засунути монетку (пенні) у проріз, після чого ящик відкривався, і покупець міг отримати порцію тютюну, достатню для набивання однієї трубки.

Приблизно в цей же час у Японії, Китаї, Росії і Туреччині було заборонено вирощування і використання тютюну. В Росії тютюн знову знайшов легальний статус в 1689 році. Американський історик Роберт Мессі\Robert K. Massie, автор книги «Петро Великий»\Peter the Great, вказує, що причиною цього були дії Петра Великого: під час перебування в Англії його «Велике Посольство» сильно поиздержалось. У цей момент до нього звернулися представники Англо-Вірджинській компанії, які торгували американським тютюном — вони запропонували Петру значну суму грошей в обмін на зняття заборони і дозвіл торгувати в Росії. Петро — сам злісний курець — гроші взяв і за власною ініціативою почав кампанію з популяризації тютюну: цю звичку він вважав «європейської».

1614 рік

Держави почали формувати особливу тютюнову політику. Перша державна тютюнова монополія була встановлена в Англії. В Іспанії король Філіп Третій використав схожу схему: весь тютюн, вироблений в іспанських колоніях, повинен був надходити в Севілью, де з нього виробляли сигари, які надходили на світовий ринок. «Золотий вік» тютюнових монополій і різних державних підприємств по виробництву-продажу тютюну закінчився на початку 1990-х років. Однак і нині такого роду структури контролюють до 40% світового тютюнового виробництва — найбільша тютюнова монополія (група державних компаній) існує в Китаї.

1620 рік

У Севільї побудована перша в світі фабрика по переробці тютюну. До цього тютюнові виробництва розміщувались де попало — фабрика в Севільї спочатку проектувалася, як тютюнова. Незабаром вона стала найбільшим у світі підприємством такого роду. Ця фабрика стала частиною світової культури: дія новели Проспера Меріме (вперше опублікована в 1845 році) і заснованої на ній, однойменно опери Жоржа Бізе «Кармен» (перше представлення відбулося в 1875 році) відбувається саме в Севільї — Кармен, в компанії безлічі красунь, виготовляла сигари на цій фабриці.

1620-ті роки

Початок ери сигарет. Європейські бідняки збирали недопалки сигар, подрібнювали їх і закатували в тонку папірець для перепродажу — готовий виріб називалося «папелетой» (задовго до них індіанці загортали тютюн в листя кукурудзи). Однак сигарети стали популярними лише в 1830-е роки, в результаті винаходу, за легендою, вчиненого єгипетськими артилеристами: після того, як під час облоги турецької фортеці Акра була розбита загальна трубка (кальян), солдати стали палити цигарки. Європейці познайомилися з сигаретами під час Кримської війни, де турки (курили сигарети) були союзниками англійців, французів і пьемонтцев (сучасна Італія).

1624 рік

Перший акт боротьби з нюхальним тютюном. Папа Урбан Восьмий пригрозив любителям нюхального тютюну відлученням від церкви: на його думку, екстаз, випробовуваний при нюханье тютюну, був дуже близький до сексуальному. Два роки потому, Грецька Православна церква пішла на аналогічний крок щодо куріння: цього разу заборона був обґрунтований інакше — на думку церковників, Ной втратив свідомість саме після вживання тютюну (ця історія і її наслідки описані в Біблії).

1636 рік

В Іспанії створена перша в світі тютюнова компанія — Tabacalera (вона була державною монополією).

1640-і роки

У королівстві Бутан вперше заборонено куріння в державних будівлях. Цей тип заборони в 20-му столітті став вельми популярним у світі.

Середина 17-го століття

Вперше курити починають жінки — спершу в Іспанії, потім у Франції (публічно палили тільки паризькі повії). Згодом жінка і тютюн довгий час вважалися речами несовместными. До початку 20-го століття куріння жінки на публіці було ознакою вульгарності і низького соціального становища. Хоча були й винятки з цього правила: так прилюдно курила сигари всесвітньо відома французька письменниця Жорж Санд.

Ситуація кардинально змінилася після Першої Світової війни — багато жінки замінили чоловіків на заводах і пристрастилися до куріння. Однак до кінця 1920-х років вони не могли вільно курити — у багатьох країнах світу їм загрожував арешт або штраф, жіночі навчальні заклади драконівськими методами боролися з курінням. Приблизно в цей же час став більш потужним і активним світовий рух суфражисток, які боролися за політичну рівноправність підлог. У цьому контексті куріння стало символом фемінізму й рівності. Показова історія трапилася у 1929 році: тоді, за підтримки тютюнових компаній, в Нью-Йорку пройшов парад, в якому брали участь десятки красивих жінок, тих, що марширували з сигаретами в руках. Учасниці демонстрації називали сигарети «факелами свободи». У свою чергу, тютюнові компанії рекламували свій товар, декларуючи, що куріння допомагає схуднути. За даними Міністерства охорони Здоров’я США\Department of Health, число курців дівчат у віці 18-20 років потроїлася в період з 1911 по 1925 рік і ще раз потроїлася до 1939 року. Нині у світі жінки курять менше, ніж чоловіки, проте багато досліджень показали, що представницям прекрасної статі набагато складніше відмовитися від цієї звички.

1683 рік

Перша спроба створити правила куріння. У колонії Массачусетс (майбутній штат США) заборонено куріння на вулиці. Що стягуються за подібні порушення штрафи йшли на купівлю протипожежної екіпіровки (причиною заборони були не побоювання за здоров’я людей, а ризик виникнення пожеж). Нині у багатьох країнах податки з тютюну і курців йдуть на фінансування програм охорони здоров’я.

1730 рік

У штаті Вірджинія (США) вперше в світі прийнятий закон, що встановлює правила стандартизації тютюну. Це було зроблено для боротьби з таємним експортом «сміттєвого тютюну», який негативно впливав на репутацію вірджинських плантаторів і торговців.

1761 рік

Опублікована перша робота, в якій була зібрана інформація про негативний вплив тютюну на людину. Англійський доктор Джон Хілл\John Hill провів, ймовірно, перше клінічне дослідження на цю тему. Він доводив, що необмежене використання нюхального тютюну сприяє захворюванню на рак носа.

1790 рік

Перша великомасштабна рекламна компанія тютюну. Її провела американська фірма Lorillard, прикрасила всі поштові відділення США своїми плакатами. Рекламні акції тютюнових кампаній стали нормою з 1910-х років.

1795 рік

Перша робота, автор якої зв’язав куріння і рак. Німецький лікар, винахідник, антрополог і палеонтолог Самюель Томас фон Зоммеринг навів докази того, що куріння трубки сприяє виникненню раку губи.

1776 рік

Вперше в історії тютюнові проблеми стали однією з причин революції. Однією з причин американської революції стало невдоволення американських виробників тютюну, які потрапили в кабалу до британським торговцям. Доходи від продажу тютюну дозволили фінансувати війну з Британською Імперією. У 1789 році Велика Французька революція також мала «тютюнову складову» — населення Франції обурювала королевська монополія на тютюн, яка робила цей товар вкрай дорогим. Після повалення монархії монополія була знищена (пізніше її відновив імператор Наполеон Бонапарт). У 1848 році антиавстрийская революція в Італії також почалася з-за тютюну. У Мілані населення демонстративно почало кидати палити, щоб не збагачувати Австро-Угорщини, до складу якої входила більша частина Італії (в Австро-Угорщині теж існувала державна тютюнова монополія). Заворушення в Мілані почалися після того, як на міській вулиці з’явилися австрійські солдати курять сигари. Через чотири дні повсталі міланці австрійські війська вигнали з міста. За Міланом наслідували багато інші міста Італії. Австрійцям вдалося придушити повстання тільки через два роки.

1823 рік

Американський літератор і вчений Клемент Мур\Clement Moore опублікував поему ( «Візит святого Миколая»\A Visit From St. Nicholas) про Санта-Клауса — одне з перших літературних творів на цю тему в історії. Показово, що в поемі Санта курив трубку.

1828 рік

Німецькі хіміки Людвіг Рейманн і Вільгельм Поссельт вперше виділили нікотин. Вони опублікували дисертацію про це алкалоиде, назвавши його «небезпечною отрутою».

1830-е роки

Перша в історії масова антитютюнова кампанія. Вона почалася в США, причому під прапором боротьби з алкоголізмом. Доводилося, що жування і куріння тютюну викликає таку спрагу, яку неможливо втамувати нічим, крім міцного алкоголю.

1854 рік

В Англії виданий перший патент на «безпечну» сигарету — вона сама гасне і не здатна викликати пожежу.

1860 рік

Розпочато промислове виробництво сигарет. Першою в цей бізнес увійшла американська компанія Blackwell Tobacco Company, почала випуск сигарет під маркою Bull Durham. До 1880-х років сигарети виготовлялися вручну — першу машину для їх виробництва у 1876 році винайшов американець Альберт Хук\Albert Hook (на практиці не застосовувалася). Більш успішним був його співвітчизник Джемс Бонсак\James Bonsack, машина якого, вперше представлена в 1881 році, була здатна замінити працю 48 осіб. В результаті цих винаходів вартість сигарет різко знизилася, і зросло число курців (цього побічно сприяло і винахід «шведських» сірників).

До початку масового виробництва сигарет рак легенів зустрічався так рідко, що багато медичні підручники його просто не згадували. Проте вже на початку 20-го століття рак легенів став дуже поширеним захворюванням. Нині рак легенів у масштабах планети забирає 1.2 млн. життів, тобто більше, ніж рак грудей, рак простати і рак прямої кишки разом узятих. Вважається, що в 90% випадків рак легенів виникає у курців зі стажем.

1868 рік

Перший антитютюновий закон на транспорті: парламент Великобританії ухвалив створити особливі вагони для некурців.

1881 рік

Вперше акції тютюнової компанії (британської Philip Morris) почали котируватися на біржі.

1883 рік

Американський винахідник і театральний імпресаріо Оскар Хаммерстейн\Oscar Hammerstien винайшов машину для виготовлення сигар. Цікаво, що Хаммерстейн успішно поєднував тютюновий і театральний бізнес, постановки опер він фінансував за рахунок продажу тютюнових виробів.

1886 рік

Створена перша марка сигарет, розрахована для жінок. Американська фірма JB Duke почала виробництво сигарет Cameo. Цікаво, що сигарети Marlboro, які компанія Philip Morris вперше вивела на ринок в 1924 році, теж спочатку були «жіночими» — вони продавалися під слоганом «Ніжні, як травень». Прославлені «ковбої Мальборо» з’явилися лише в 1954 році. Назва Marlboro походить від назви вулиці в Лондоні, де містилася перша фабрика компанії.

1913 рік

Народження сучасних сигарет. Американська компанія RJ Reynolds випустила сигарети Camel, які були спочатку розфасовані у пачки по 20 штук. Camel стали першими сигаретами, які придбали общеамериканскую популярність — до їх появи споживачі воліли місцеві сорти (практично в кожному великому місті США діяли місцеві виробники сигарет і цигарок).

1915 рік

Поява першого антитютюнового слогану (фраза приписується американському біологу Девісу Старру Джордану\Davis Starr Jordan): «Палить хлопчик може не турбуватися про своє майбутнє — у нього немає майбутнього».

1914-1918 роки

Велика тютюнова війна. Тютюн входив в раціони солдати всіх армій світу, і некурящих на війні було вкрай мало. Американський генерал Джон Першинг\John Pershing писав: «Для того, щоб виграти війну тютюн нам потрібен так само, як і кулі». Перша Світова війна призвела до того, що повернулося з фронтів курящее покоління. Позбутися від цієї звички у мирний час виявилося вкрай складним. У 1919 році дослідження Університету Вашингтона\Washington University показало, що серед ветеранів війни значно (в десятки разів!) збільшилася кількість випадків захворювання на рак легенів — до Першої Світової ця хвороба в США була рідкістю.

1926 рік

Американець Ллойд Хьюз\Lloyd Hughes винайшов сигарети з ментолом. Рецепт він продав компанії Axton-Fisher Tobacco, яка почала продавати сигарети під маркою Spud Brand.

1927 рік

Винайдено перший пристрій для боротьби з курінням. Першопрохідцем став австрієць Едуард Хаас, який почав виготовляти і продавати льодяники Pez, поміщені в спеціальний диспензер (за іронією долі, вкрай нагадував запальничку). Досвід виявився невдалим, в результаті Pez стали цукерками для дітей.

1936 рік

У науковий обіг увійшов термін «пасивне паління». Його запропонував німецький вчений Фріц Ликинт. Раніше Ликинт статистично довів, що люди, які страждають на рак легенів, часто є курцями.

Тютюнова компанія B&W вперше почала випускати сигарети з фільтром (сигарети носили назву Viceroy), який, як стверджувалося, поглинав половину шкідливих речовин, що містяться в тютюновому димі. Світова експансія сигарет з фільтром почалося лише в 1950-ті роки — до цього вони займали не більше 1-2% світового ринку. У 1952 році були зроблені спроби виробляти фільтри на основі азбесту (першими їх отримали сигарети марки Kent), однак із зрозумілих причин, азбестові фільтри проіснували недовго.

1951 рік

На Всесвітньому Тютюновому Конгресі\World Tobacco Congress оголошено, що населення планети витрачає 3-5% свого доходу на покупку тютюнових виробів.

1952 рік

Вперше в історії журнал (американський Good Housekeeping) відмовився розміщувати рекламу тютюну.

Завзятий курець, король Великобританії Георг Шостий\George VI помер від раку легенів. Він став першою знаменитістю, яка пішла з життя із-за пристрасті до тютюну. У 1999 році британська королівська сім’я зажадала прибрати з пачок сигарет Benson and Hedges королівську печатку та іншу символіку, прикрашала їх спочатку.

1953 рік

Вперше (на мишах) доведено, що продукти згоряння тютюну викликають ракові пухлини. У наступні роки уряди кількох країн світу офіційно визнали наявність такого зв’язку.

1954 рік

Перший тютюновий процес. Американка Айра Лоув\Ira Lowe подала позов проти компанії Philip Morris, звинувативши її в тому, що через куріння сигарет, вироблених цією фірмою, помер її чоловік. Суд відмовився задовольнити позов Лоув.

1964 рік

Головний Хірург США\Surgeon General (аналог посади головного лікаря у багатьох країнах світу) вперше офіційно опублікував доповідь, в якому вказувалося, що куріння небезпечне для здоров’я.

1966 рік

Після того, як великий мультиплікатор Уолт Дісней\Walt Disney (завзятий курець) помер від раку легенів, компанія, яка носить його ім’я, прийняла стратегічне рішення: куріння відтепер не буде показуватися у вироблених нею фільмах. Таким чином, Walt Disney стала першою кінокомпанією світу, яка відмовилася від пропаганди куріння (аналогічну політику почали проводити її дочірні кінокомпанії — Miramax Touchstone Pictures).

1967 рік

Вперше в світі у США прийнята нова концепція телереклами сигарет: телекомпанії, які транслюють подібну рекламу, повинні безкоштовно надавати ефірний час для заяв і роликів, спрямованих на боротьбу з курінням.

1971 рік

Великобританія стала першою країною світу, де закон встановив, що на пачках сигарет повинна міститися застережлива інформація про шкоду, що наноситься здоров’ю курців.

Куріння небезпечне для здоров’я. На пачці сигарет в Індії пишуть: «Куріння і будь-які погані звички шкодять вашому здоров’ю, але коли ви досягнете серцевини життя, ви зможете знайти красу в усіх речах»

1972 рік

Вперше створено «легкі» сигарети зі зниженим вмістом нікотину та ін. небезпечних субстанцій (Marlboro Lights). У 2001 році Національний Інститут Раку США\US National Cancer Institute офіційно оголосив, що куріння «легких» сигарет не дозволяє зменшити ризик, що наноситься здоров’ю курця.

1981 рік

У Західній Європі і США страхові компанії почали пропонувати знижки для некурящих клієнтів.

2003 рік

Прийнята Рамкова Конвенція Всесвітньої Організації охорони Здоров’я\World health Organization по боротьбі з тютюном. За чотири роки до Конвенції приєдналися 146 країн світу. Цей документ став одним з найбільш швидко впроваджуваних у всьому світі договорів ООН (ВООЗ входить в структуру ООН).

ХОЧЕТЕ КИНУТИ ПАЛИТИ?

Тоді качайте план відмови від куріння.

З його допомогою кинути буде набагато простіше.

Популярні матеріали


  • Настільна книга кидає палити

  • Календар кидає палити

  • План відмови від куріння