Протягом довгих років курців вмовляли проявити ініціативу і кинути палити: купи нікотиновий пластир, жуй нікотинову жуйку, приймай ліки, яке позбавляє від залежності, подзвони в службу підтримки, просто скажи «ні». Тим не менш, дослідження показує, що відмова від куріння рідко є результатом індивідуального рішення.

Курці воліють відмовлятися від своєї шкідливої звички спільно. Це означає, що програми, що стимулюють до відмови від куріння, було б ефективніше, якщо були б спрямовані на групи, а не на інших індивідів. Також можна зробити висновок, що люди своїм прикладом можуть домогтися багато чого: факт відмови від паління може зробити сильний спонукальну дію на всю соціальну групу.

У дослідженні, проведеному доктором Ніколасом Кристакисом з Гарвардської Медичної школи, і Джеймсом Фаулер з Каліфорнійського Університету, Сан-Дієго, брали участь тисячі курців і некурящих людей протягом 32 років, з 1971 по 2003 рр., при цьому вони вивчалися як складова частина великої групи родичів, товаришів по службі, сусідів, друзів і друзів цих друзів.

Протягом цього часу частка курців серед дорослого населення в США знизилася з 45% до 21%. По мірі того як дослідники спостерігали за курцями та їх соціальними групами, вчені робили висновок, що наявний був ефект взаємодії – курці формували маленькі соціальні кластери і у міру перебігу часу кидали свою звичку разом. Ці кластери складали частину більш великих соціальних груп, не сильно пов’язані один з одним.

Д-р Крістакіс порівняв процес вмирання таких кластерів з наглядом за згоряють в небі зірками, коли лежиш в полі на спині. «Не одна маленька зірка зникає в той чи інший момент часу“, — говорив він. – “ Цілі сузір’я пропадають в одну мить».

По мірі того, як кластери зникали, залишилися поступово ставали ізгоями в суспільстві, будучи ізольованими, володіючи меншою кількістю друзів і соціальних зв’язків. «Раніше курці були душею компанії», — вважав д-р Фаулер, — «але тепер вони труться біля стінки».

«Відомо, що куріння шкідливе для здоров’я», — говорив він. – «Однак тепер ми бачимо, що воно негативно позначається і на становищі в суспільстві. Схоже, що курці відлякують друзів». Це дослідження повинно бути опубліковано в четвер в Медичному Журналі Нової Англії. «Воно містить важливий посил щодо соціального благополуччя», — говорить Річард Шуцман, керівник департаменту поведінкових і соціальних досліджень у Національному Інституті Старіння, фінансував проект.

«Очевидно, що люди відповідальні за свою поведінку»,- говорить г-н Шуцман. Однак він додає, що оточення людини «може бути сильніші за його волю». Щодо куріння ця закономірність була б корисною, відзначають дослідники.

Але у цієї закономірності є й сумна сторона. Як вказав у редакційній статті, що супроводжує звіт про дослідження, д-р Стівен Шредер з Каліфорнійського університету (Сан-Франциско), «ризик маргіналізації куріння полягає в тому, що в результаті цього процесу група людей з найбільшою часткою курців піддається подальшій ізоляції – а це можуть бути особи з психічними захворюваннями, люди, які зловживають алкоголем (наркотиками) або поєднують в собі обидві ці проблеми.

Це люди, які і так вже страждають, тому що несуть на собі якесь клеймо, відзначає д-р Шредер.

Неясно, як вирішити цю проблему, наголосив д-р Фаулер. „Те, що ми бачимо зараз, є лише видимістю кампанії щодо зміни людської поведінки“, — сказав він.

У минулому році д-р Крістакіс і д-р Фаулер опублікували подібне дослідження з ожиріння, в якому запитували у людей, наскільки збільшилися їхні проблеми зі здоров’ям.

Нове дослідження приділяло увагу і початку куріння, проте, оскільки в роки його проведення набагато більше дорослих людей кидали палити, ніж починали, центральне місце в науковій роботі зайняв все ж відмова від шкідливої звички. У той же час, за словами д-ра Кристакиса, початок куріння слід тим же шаблоном, що і припинення: люди і починали, і кидали палити в групах.

Подібні дослідження систем соціальних зв’язків і поведінки індивідів у них є вкрай складними, оскільки потрібна детальна інформація про поведінку людей і їх сім’ї, родичів, сусідів, співробітників, друзів і друзів друзів. Д-ру Кристакису та д-ру Фаулера вдалося виявити один масив даних, який відповідав їх потребам, проте, як кажуть вони самі та інші фахівці, іншого такого масиву може і не бути.

Ці дані – результати Фрамингемского дослідження проблем серця, проведеного федеральною владою. Воно було розпочато після Другої світової війни з метою зрозуміти причини та наслідки захворювань серця за допомогою вивчення населення р. Фрамингема (Массачусетс). Вчені регулярно оглядали учасників дослідження, зважували їх, запитували, чи курять вони. Щоб мати можливість впродовж декількох років відстежувати дані про учасників, навіть якщо вони переїжджали в інше місто, дослідники просили назвати імена та контактні дані близьких друзів, співробітників і сусідів.

Д-р Крістакіс і д-р Фаулер зрозуміли: отриманий масив даних містить всю необхідну інформацію, яка могла б знадобитися для аналізу систем соціальних зв’язків і розповсюдження по них ожиріння, або, як в даному випадку, для аналізу тих же соціальних зв’язків та їх впливу на зниження поширеності куріння.

Дослідники зосередилися на 5.124 учасників Фрамингемского дослідження, у яких було 53.228 друзів, родичів і сусідів в якості об’єктів їх соціальних зв’язків. Вчені відзначили, що в середньому курці групуються по три людини. По закінченні часу, коли продовжували курити все менше і менше американців, кількість таких груп зменшувалась, однак їх розмір залишався тим самим, що означало, що люди не кидали палити поодинці. Вони робили це групами.

Відігравала свою роль і освіта. Більш освічені сильніше піддавалися впливу своїх друзів. Крім того, одні соціальні зв’язки мали більш сильний вплив, ніж інші. Якщо кидав палити чоловік, то це мало більший ефект, ніж це робив один, а відмова одного від шкідливої звички опинявся впливовішими, ніж таке ж рішення брата або сестри. Якщо кидає палити хтось , кого Ви називаєте своїм другом, то це має більший вплив, ніж якщо кидає хтось, що називає Вас своїм другом. Товариші мали якийсь вплив у цьому питанні тільки в невеликих фірмах, де всі знають один одного. Вплив соціуму виявилося сильнішим серед нерегулярно курців, ніж серед завзятих курців.

Це дослідження, а також передувало йому дослідження проблеми ожиріння, являють собою нову точку зору на суспільство, заявив Дункан Уоттс, керівник дослідницької групи „Yahoo!“ в Нью-Йорку.

„Ми звикли думати про індивідуумах як про якихось відокремлених частинках і оцінюємо ту чи іншу політику як хорошу чи погану для окремо взятої особи“, підкреслив д-р Уоттс. – „Дане дослідження нагадує нам, що всі ми пов’язані один з одним, і якщо ми щось робимо для однієї людини, то вплив цієї дії не обмежується лише його адресатом“.

Якщо подібні ефекти спостерігаються в таких явищах, як поширення ожиріння і зниження кількості курців, то це, безумовно, являє собою якийсь сигнал, додав він. „Тут задіяні якісь дуже потужні сили“, – сказав д-р Уоттс.

ХОЧЕТЕ КИНУТИ ПАЛИТИ?

Тоді качайте план відмови від куріння.

З його допомогою кинути буде набагато простіше.

Аналітика
Матеріали по темі


 • Лист палить дівчині

  04.09.2016

 • Куріння в Європі

  04.07.2007

 • re: Марії …”Хто що порадить…”

  17.02.2008

 • Кинути палити або «Як перемогти в гонитві за задоволеннями»

  21.04.2008

 • Ковбой Мальборо

  23.11.2008

 • Моя власне розроблена методика з кидання куріння НАЗАВЖДИ. Причому ЕФЕКТИВНО!

  15.12.2008