Проблема тютюнопаління в аспекті дитячого віку частіше піднімається у зв’язку з небезпекою пасивного куріння. Однак існує більш серйозний варіант цієї проблеми — дитяче куріння.

Вважається, що в дитячому віці курять тільки діти із соціально-неблагополучних верств суспільства або воспитывающиеся в дитячих будинках. Насправді курять діти з благополучних сімей — от тільки можливостей маскування у них більше.

Середній вік дитячого куріння в Росії — 10 років, у третини випадках середній вік першої затяжки — менше 9 років, також відомо чимало фактів куріння дітей віком від 6 років. До 12-ти років, за статистикою, палити хоча б один раз пробували більше 30% дітей, а до 15 років постійно курять чверть дітей.

Чим небезпечне дитяче куріння?

Крім підвищеного ризику розвитку всіх захворювань, для яких куріння є провокуючим фактором, дитяче куріння впливає на ріст і розвиток незміцнілого дитячого організму.

Нікотин, його похідні, компоненти тютюнового диму пошкоджують практично всі клітини організму, що росте, викликаючи погіршення метаболічної активності. Імунодепресія, затримка росту і фізичного розвитку, психічні та психологічні захворювання, патології м’язів, у тому числі серця, легенів, печінки — всі носить буквально катастрофічний характер.

Головний мозок дитини дуже чутливий до вмісту кисню. Від рівня окисгенации безпосередньо залежить успішність, фізична активність дітей — а значить зростання і розвиток. В умовах хронічної інтоксикації при курінні мозок недоотримує кисень, погіршується його трофіка, зменшуються функціональні можливості клітин, а значить — самого головного мозку.

Вплив нікотину на нервову систему дуже різноманітно, набагато сильніше, ніж вплив на нервову систему дорослих, що сприяє швидкому формуванню залежності і різноманітних патологій нервової системи.

Вбиває швидше, отруює сильніше

Не можна забувати про те, що загальна токсичність нікотину для дитячого організму істотно вище такої у дорослих. Пов’язано це з кількома причинами. По-перше, маса та площа поверхні тіла дитини менше, що підвищує кількісний вміст нікотину в кожному органі.

Друге — легкі, слизова ШЛУНКОВО-кишкового тракту і шкіра дитини працюють активніше, ніж у дорослих, що сприяє швидкому і повному всмоктуванню отруйних речовин.

Третя причина — загальна метаболічна активність дитячого організму. Образно кажучи, поки всі отруйні речовини сигарети проникнуть в органи дорослої людини, у дитини вони вже «підуть» по третьому колу.

І четверта причина відносна, але досить істотна — діти курять крадькома, в стані настороженості. А це означає, що затягуються діти дуже швидко. Знову ж таки доречно образне порівняння: поки дорослий неспішно, що називається «з почуттям, з толком, з розстановкою» викурить сигарету, поспішає дитина зробить набагато більше затяжок, негативний ефект яких буде вище — адже в стані поспіху і дистресу контролювати глибину вдиху складно.

Ще одна небезпека дитячого куріння — якість споживаних дітьми цигарок. Це найдешевші сорти, часто без фільтрів, з низькоякісної мішки. Що міститься у таких сигаретах — невідомо навіть самою допитливою СЕС.

До того ж, нестача коштів призводить до того, що одна і та ж сигарета передається «по колу» — а це фактор високого ризику інфікування, в тому числі вірусом герпесу, ВІЛ, гепатиту.

Куріння — стартова площадка інших проблем

Дитяче куріння — набат про соціальне неблагополуччя дитини. Підтверджує цей висновок про те, що куріння в дитячому віці стає спусковим механізмом для інших шкідливих звичок, наркоманії, алкоголізму. Статистична обробка численних даних показала достовірність факту — серед некурящих дітей і підлітків вживання спиртних напоїв зустрічається в 3 рази рідше, ніж в середовищі однолітків-курців.

Дитячий повернення — час накопичення знань, умінь, навичок, життєвого досвіду. Дитяче куріння позбавляє дитину нормальних умов росту і розвитку. Воно є однією з головних передумов подальшого фізичного, психічного, соціального і матеріального неблагополуччя.

ХОЧЕТЕ КИНУТИ ПАЛИТИ?

Тоді качайте план відмови від куріння.

З його допомогою кинути буде набагато простіше.

Діти і куріння
Дитяче куріння
Матеріали по темі


 • зроби це

  08.06.2009

 • Куріння дітей – проблема батьків

  31.10.2009

 • Фізичний аспект впливу куріння батьків на дітей

  01.11.2009

 • Психологічний аспект впливу куріння батьків на підростаюче покоління

  01.11.2009

 • Як запобігти курінню серед підлітків

  01.11.2009

 • Фруктові сигарети

  16.11.2010