Діти і куріння — чия це проблема? Батьків? Школи? Товариства? Чому курять не тільки діти з неблагополучних сімей, але і з цілком забезпечених? Що стимулює інтерес дітей, незважаючи на пропаганду проти куріння?

Психологія дитячого віку складна, і незнання її особливостей призводить до непередбачуваних результатів. Особливо важко передбачити реакцію дитячої аудиторії, якщо неграмотно організувати роботу з медико-соціальної тематики: діти і куріння, діти і наркоманія, пивний алкоголізм дитячого віку.

А адже куріння дітей — багатофакторний аспект ризику. Це і вплив нікотину, диму, метаболітів на стан здоров’я дитини — тим більше в умовах, коли органи і системи перебувають у стадії безперервного зростання, вдосконалення і диференціації функцій.

Це і психосоціальний вплив — у дитинстві закладається особистості, відпрацьовуються перші навички соціалізації, формуються погляди на життя і на собі як особистість зокрема. Паління в дитячому віці призводить до деформації всіх цих систем, сприяючи розвитку неповноцінною у всіх відносинах особистості.

Сім’я і школа

Які чинники призводять до дитячого куріння?

Насамперед — сімейні. Приклад батьків, які завжди — зразок для наслідування. Ах, як зворушливо виглядає дитина з олівцем в зубах — курить зовсім як тато. Між тим нічого зворушливого в цьому немає. Це страшно. Небезпечно. Це імітація, репетиція майбутнього поведінки. І сміх розчулення і різке «А ну кинь!» приведуть до однакового результату — закріплення.

Тільки в першому випадку воно базуватиметься на бажанні порадувати батьків, а у другому — інтерес до забороненого. А є ще жувальна гумка у вигляді сигарет, іграшки з фільмів та мультиків, де герої курять — тонкий хід рекламників і торгашів, який все одно, на чому заробляти.

І, звичайно ж, чинник наслідування товаришам. У дитячому віці багато що здається спотвореним в силу різних причин. Бравада сприймається як геройство. Брехливість — як спосіб уникнути покарання. Поведінка, що імітує таке дорослих — як свідчення цього дорослішання. Товариш палить? Сміливець, не боїться батьків, він зовсім дорослий. Не палить? Слабак, малявка, боягуз. І пропозиція закурити зустрічає вдячних послідовників.

Соціум і культура

У суспільстві до куріння відносяться як до звичкою, пустощам. Вважається, що кинути палити — це легко і просто, а проблеми зі здоров’ям — не більш ніж страшилки.

Так і у випадку куріння дітей — проблема є, але дорослі воліють її не помічати. Чимало прикладів — хоча б на Інтернет-форумах, де матері, описуючи явні ознаки куріння у дитини, все-таки не вірять, не хочуть вірити, що дитина пристрастився до сигарет.

Діти не мають власного життєвого досвіду. Вони легко ведуться на рекламу та пропозиції приятелів «довести, що ти дорослий», «наплювати на батьків». Діти і куріння — це в більшості випадків проблема, що виникає не з особистого соціального і матеріального благополуччя або неблагополуччя, а із ставлення дитини до себе самого.

Є безліч прикладів, як діти, що входять по багатьом факторам в групу ризику по курінню не курили взагалі, і навпаки — благополучні діти ставали жертвами тютюнового дурману. Якщо у дитини, в його оточенні сформовано чітке негативне ставлення до паління — можна вважати, що найбільш істотний фактор ризику подолана.

На державному рівні ситуація з курінням двоїста. З одного боку, активно пропагується здоровий спосіб життя, створюються правильні видаються укази і закони, але робота йде «зі скрипом». З іншого боку — тютюнові компанії, вигнані з великих рекламних майданчиків, ведуть роботу на інших територіях, навіть більше того — маскуючись під боротьбу з курінням.

Не допомагає ні активна робота ВООЗ, ні волонтерська робота, ні робота активістів і ентузіастів антитютюнового руху. Чому таке відбувається і хто це допускає — справа окремого дослідження, а ось результат такого «подвійного дна» очевидний — зростання куріння серед дітей і підлітків.

При цьому всі розуміють, що діти і куріння — несумісні поняття, абсолютно протилежні. Але потурання процвітає і смертоносний дим, немов щупальця величезного чудовиська, огортає дітей, викликаючи занепокоєння за майбутні покоління.

ХОЧЕТЕ КИНУТИ ПАЛИТИ?

Тоді качайте план відмови від куріння.

З його допомогою кинути буде набагато простіше.

Чому діти курять
Діти і куріння
Проблема куріння
Дитяче куріння
Матеріали по темі


 • Діти і закон: правила гри

  04.07.2007

 • Наші діти курять?!

  06.11.2007

 • зроби це

  08.06.2009

 • Куріння дітей – проблема батьків

  31.10.2009

 • Фізичний аспект впливу куріння батьків на дітей

  01.11.2009

 • Психологічний аспект впливу куріння батьків на підростаюче покоління

  01.11.2009