Для стримування зростання епідемії тютюнокуріння в Росії необхідні заходи державного контролю у сфері тютюнової індустрії. У цьому переконані члени російської асоціації “Здорові регіони», в яку входять і вчені Тверській державної медичної академії.
Росія входить до числа країн з найвищим споживанням тютюну в світі. У нашій країні курять 65 — 70 відсотків чоловіків, 25 — 30 відсотків жінок. У той же час у країнах Європи відбувається поступове зниження поширення куріння. У 2000 році в Росії споживалося 2411 сигарет на людину в рік, що значно менше в Німеччині — 1553, у Франції — 1303, у Фінляндії — 920.

— Епідемія тютюнопаління накрила Росію, вона лютує і в Тверській області, — говорить Олексій Шабашов, кандидат медичних наук, доцент кафедри общеврачебной практики ТГМА, голова правління асоціації “Здорові регіони“, голова координаційного комітету Всеросійської коаліції “За приєднання Росії до Рамкової Конвенції ВООЗ по боротьбі проти тютюну“. — За участю Тверській медакадемії та обласного департаменту охорони здоров’я проводилися дослідження поширеності тютюнокуріння в нашому регіоні. У 1998 році було з’ясовано, що курять 53 відсотки чоловіків і 9 відсотків жінок. За дослідженням 2002 року, збільшилося число курящих чоловіків — до 57 відсотків, і особливо різко зросла кількість жінок — курців- їх стало понад 20 відсотків, причому це в основному молоді жінки.

Різкий зліт поширеності куріння в Росії стався в 1990-е роки, коли на зміну державної тютюнової монополії прийшли транснаціональні тютюнові компанії, вельми витончені у просуванні своєї продукції.

— Тютюнова індустрія залежить від продажів сигарет, — пояснює Кирило Данішевський, доктор філософії, кандидат медичних наук, доцент факультету управління охороною здоров’я Московської медичної академії ім. Сеченова, голова правління товариства фахівців доказової медицини. — Кількість споживачів тютюну серед чоловіків у Росії вже досить великий, а до 1990-х років у Радянському Союзі було менше 9 відсотків жінок, що палять. Тому маркетингова політика тютюнових компаній все активніше спрямовується на жінок і підлітків. Компанії витончено рекламують свою продукцію, випускаючи цигарки у витончених пачках, схожих на упаковку косметики, яскравий одяг з написами, розміщують рекламу продукції в кінофільмах. Сталлоне отримав півмільйона доларів за куріння сигарет певної марки в ролі Рембо. Герой з сигаретою в зубах сильно діє на підлітків. Тютюнові компанії фінансували і інші голлівудські фільми, наприклад, “Хто підставив кролика Роджера“, “Білосніжка“, “Супермен“. Ведеться прихована реклама у школах під виглядом акцій по боротьбі з курінням. З дітьми проводяться бесіди, в яких стверджується, що куріння — вибір дорослої людини. Подібне твердження не зупинить, а, швидше, підстьобне підлітків. Відомо, що майже всі курці починали курити у юному віці, щоб бути схожими на дорослих. Тютюнові компанії фінансують артистів, педагогів, управлінців. Вони відкрито не заперечують шкоду куріння, але поволі проводять думку про те, що палити не так вже й небезпечно.

У 1990-ті роки з екранів наших телевізорів скакав бравий ковбой і рекламував сигарети. Причому актор, який виконував роль ковбоя, до того часу вже помер від раку легені. У своєму останньому телеінтерв’ю він просив вибачення у людей, які за його прикладом почали палити. Але російський глядач цього не знав, не знає багатьох інших прикрих фактів, що показують жахливий шкоду тютюнопаління.

Від хвороб, пов’язаних з палінням, у світі щороку помирає понад 5 мільйонів людей, в Росії — понад 330 тисяч осіб. Більш 150 тисяч досліджень однозначно довели шкоду куріння. Воно знижує тривалість життя мінімум на десять років, тому що майже всі випадки раку легенів пов’язані з курінням, ризик ішемічної хвороби серця у курців підвищується приблизно в два рази, а ризик інсульту — в чотири рази. Тютюн вбиває не тільки курців, але і людей в їх оточенні, змушені дихати тютюновим димом.

— Тютюнові компанії, звичайно, нікого не хочуть вбивати, вони просто нічого не можуть з цим зробити, — каже Кирило Данішевський. — Тютюнові компанії довго інвестували в розробку більш безпечних сигарет, але у них нічого не вийшло. В той же час вони вкладали чималі засоби в розробку сигарет, ефективно викликають залежність, і тут домоглися великих успіхів. Речовини, що посилюють вплив нікотину на центральну нервову систему, активно застосовуються у виробництві цигарок популярних марок. Наприклад, при виготовленні сигарет “Мальборо“ тютюн додають сечовину (аміак), що впливає на курців: люди швидше звикають до нікотину і до даної марки цигарок.

Написи на упаковках “легкі“, “суперлегкі“ лише створюють ілюзію, що куріння даних сигарет завдає менше шкоди здоров’ю. Доведено, що у так званих “легких“ сигарети містить високі дози нікотину, достатні для швидкого появи сильної залежності у курців. На той момент, коли людина відчуває наслідки куріння, він вже не може кинути палити, тому що нікотинова залежність за силою порівнянна з героїнової. Кидають протягом року без підтримки приблизно 5 відсотків курців.

Зростання поширення тютюнопаління — одна з причин тих негативних демографічних процесів, що спостерігаються в останні роки в Росії: росту захворюваності і смертності серед працездатного населення. При цьому чинне російське законодавство досить лояльно до виробників, розповсюджувачів і споживачів тютюнової продукції. До цих пір немає повної заборони реклами тютюнової продукції. Закон “Про обмеження куріння тютюну“, який забороняє курити у ряді установ, має застереження, що і там палити можна: “у спеціально відведених місцях для куріння тютюну“. У Росії самі низькі акцизи на тютюн, найдешевші сигарети в світі, тому вони легко доступні дітям.

При цьому для економіки Росії тютюнова індустрія не настільки важлива, як це хочуть представити тютюнові компанії. У Росії весь тютюн імпортний, а виробництво тютюнової продукції більш ніж на 90 відсотків належить транснаціональним компаніям, куди і витікають прибутку. Росії залишаються невеликі податкові збори і всі неприємності, які пов’язані з тютюнопалінням, — висока захворюваність, інвалідність, смертність. Члени асоціації “Здорові регіони» підрахували: коли в Росії було зафіксовано 330 тисяч смертей від причин, пов’язаних з тютюнопалінням, в російський бюджет за рахунок зборів з тютюну надійшло 17 мільярдів рублів. Таким чином, за одного вбитого курінням людини табачники заплатили національному бюджету близько 51 тисячі рублів. Це дуже низька ціна за непоправної шкоди.

Наша країна досі не приєдналася до Рамкової Конвенції ВООЗ по боротьбі проти тютюну. А між тим у країнах, що приєдналися до Конвенції, істотно скоротилося поширення куріння тютюну серед населення і, що особливо важливо, серед підлітків, покращилися показники здоров’я населення. Країни отримали економічну вигоду від державного контролю над тютюном: більші податкові надходження до бюджету і скорочення витрат на лікування серйозних захворювань, викликаних тютюнопалінням.

ХОЧЕТЕ КИНУТИ ПАЛИТИ?

Тоді качайте план відмови від куріння.

З його допомогою кинути буде набагато простіше.

Популярні матеріали


  • Настільна книга кидає палити

  • Календар кидає палити

  • План відмови від куріння