Питання священику: Чому куріння є гріхом? Чи приносить це заняття шкоду душі? Відповідає священик Афанасій Гумеров, насельник Стрітенського монастиря.

Різні хвороби душі святі отці визначають поняттям пристрасть. Існують різні класифікації пристрастей. Людина поєднує в собі тілесне і духовне начала. Тому у відповідності з цим пристрасті діляться на тілесні і душевні. Перші мають свою грунт тілесних потребах, другі – у душевних. Ясно кордон між ними провести важко, так як «епіцентр» всіх пристрастей знаходиться в душі.

Найбільш поширені тілесні пристрасті: «обжерливість, прожорство, розкіш, пияцтво, ядение в таємниці, різні роди сластолюбства, блуд, перелюб, розпуста, нечистота, кровозмішення, деторастление, скотолозтво, худі побажання і всякі протиприродні і ганебні пристрасті…» (Добротолюбіє. Т. 2, Свято-Троїцька Сергієва Лавра, 1993, с. 371).

Куріння відноситься до протиприродної пристрасті, бо хронічне отруєння себе отрутою не корениться в області природних потреб тіла.

Всі пристрасті є каменями спотикання на нашому шляху до порятунку. За своїм походженням природа людини як творіння Премудрого Бога, як образ і подоба Його, володіє досконалістю. Мета нашого християнського життя – з’єднатися з Богом і тільки в Ньому одному здобути блаженство вічного життя.

Здійснюючи справу порятунку, ми повинні відновити в собі образ Божий, спотворений різноманітними гріхами, і здобути подобу нашому Небесному Батькові. Поки людина перебуває в полоні пристрасті, душа його не може відновити спотворений образ і повернути первозданний богоподобие.

Якщо людина переможений пристрастями, то душа його оскверняється, розум мертвеет, воля виявляється безсилою. Святі отці цей стан називають другим ідолопоклонством. Людина як кумирам поклоняється своїм пристрастям. Ідолопоклонник не може наслідувати Царство Небесне (Еф. 5:5). «Без чистоти від пристрастей душа не лікується від гріховних недуг, і не набуває слави, втраченої злочином» (преп. Ісаак Сирін).

Будь-яка пристрасть, будучи хворобою душі, невидимими ланками зчеплена з іншими недугами. Непрохідних стінок в душі немає. Вкоренившаяся пристрасть сприяє формуванню та інших вад. Грубо проявляється егоїзм. Мати, яка курить під час прогулянки над коляскою, в якій спить дитина, задоволення пристрасті ставить вище за здоров’я своєї дитини.

Палять батьки, як правило, навчають цього своїх дітей. Діти не є їх власністю. Коли вони заражають їх на всю їх життя цієї згубної звичної, надходять не тільки проти християнської совісті, але і всупереч загальнолюдської моралі.

Якщо людина усвідомив згубність куріння, він часто сумує, бачачи, що став полоненим цієї звички та не має свободи. З курінням також тісно пов’язаний гріх самовиправдання, притуплення морального почуття. Примирившись з цією пристрастю, людина вибачає собі й інші слабкості, бо велика сила прецеденту.

Гріхом куріння є ще й тому, що руйнує здоров’я. За загальним вченням святих отців життя і здоров’я дано нам Богом як дар. Скорочувати життя згубними звичками і нездоровим способом життя є серйозний гріх. Палить людина шкодить своєму здоров’ю і здоров’ю присутніх.

Немає, напевно, жодного пороку і збочення, який не намагалися виправдати. Спроби говорити про «позитивні» сторони куріння виглядають жалюгідними порівняно з даними, якими володіє медицина.

В тютюні міститься нікотин (до 2%) – сильна отрута. Сульфат нікотину застосовується для знищення шкідників с.-г. рослин. При курінні тютюну нікотин всмоктується в організм і незабаром проникає в мозок. Курить людина щодня протягом багатьох років. Середній курець робить близько 200 затяжок в день. Це становить приблизно 6000 в місяць, 72 000 в рік і понад 2 мільйонів затяжок у 45-річного курця, який почав курити у віці 15 років. Така тривала нікотинова атака призводить до того, що отрута з часом знаходить в організмі слабка ланка і викликає важку хворобу.

Протягом 30 років курець викурює приблизно 20000 сигарет, або близько 160 кг тютюну, поглинаючи в середньому 800 г нікотину. У одній сигареті міститься приблизно 6-8 міліграм нікотину, з яких 3-4 міліграм потрапляє у кров. Для людини смертельна доза нікотину складає від 50-100 мг (2-3 краплі).

У тютюновому димі виявлено цілий ряд канцерогенів, що викликають рак. Величезна кількість в тютюні і радіоактивних речовин. При викурюванні однієї пачки сигарет у день людина отримує дозу радіації, в 7 разів перевищує дозу, визнану гранично допустимої Міжнародною угодою із захисту від радіації. Доведено, що радіація тютюнового походження є головною причиною виникнення ракових захворювань.

Пристрасть є результатом складання гріховної людської волі та активності демонічних сил, хоча і невидимої, але вельми реальною. Демонські сили ретельно намагаються приховати свою співучасть у падінні людей. Проте є види згубного пороку, у яких особлива роль диявола є очевидною.

Найбільш вражаючу ілюстрацію дає історія тютюнокуріння. Іспанець Роман Пано в 1496 р. після другого плавання X. Колумба привіз тютюнові насіння з Америки в Іспанію. Звідти тютюн проникає в Португалію. Французький посол у Лісабоні Жан Ніко (від його прізвища отримав назву нікотин) в 1560 р. підніс тютюнові рослини якості лікарського засобу королеві Катерині Медичі (1519 – 1589), що страждала мігренню. Захоплення тютюном швидко стало поширюватися спочатку в Парижі, а потім у всій Франції. Потім почалося переможний хід тютюну по всій Європі.

Усі згубні для людини диявол прагнути нав’язати людям під виглядом «корисного». Серед лікарів 16 століття багато хто вважав тютюн лікарським засобом. Коли з’явилися свідчення шкідливих наслідків куріння, захоплення зайшло настільки далеко, що зупинити заразу вже не вдалося.

Перший час куріння переслідувалося, і курців жорстоко карали. В Англії курців водили вулицями з петлею на шиї, а наполегливих навіть страчували. Англійський король Яків I у 1604 р. написав працю «Про шкоду тютюну», в якому писав: «Куріння – огидний для зору, огидний для нюху, шкідлива для мозку, небезпечний для легень звичай». Римський папа Урбан VII отлучал від церкви віруючих. Вживалися й інші заходи.

Проте щоразу виявлялися переможцями курці, виробники тютюну, торговці ним – всі ті, хто поширення згубного пороку зробили своєю професією. Батіг, страти виявилися безсилі перед цією згубною пристрастю, швидке поширення якої сильно нагадує епідемію (точніше пандемію).

Якась сила, яка перевершує людську, робить людей рабами вреднейшей звички, від якої переважна більшість не розлучається до самої смерті.

У Росії куріння з’явилося на початку 17 століття в Смутний час. Його принесли поляки і литовці. Цар Михайло Романов суворо переслідував любителів диявольського зілля. У 1634 р. був виданий указ, за яким курці отримували шістдесят палочных ударів по підошвах. Вдруге отрезался ніс. За Уложення 1649 р. царя Олексія Михайловича передбачалося покарання того, у кого був знайдений тютюн: бити батогом до тих пір, поки не зізнається, звідки тютюн отримав. Суворі заходи передбачалися щодо торгують: різати носи і засилати у віддалені міста. Ввезення в країну тютюну був заборонений. Зусилля зупинити виявилися безрезультатними.

Цар Петро I був любителем куріння. У 1697 році були зняті всі заборони. Петро I дав англійцям монополію на торгівлю тютюном в Росії. Та стрімкість, з якою цей згубний порок став поширюватися в народі, наводить на сумні думки. Зараз щорічно в Росії виготовляють близько 250 мільярдів сигарет і ще 50 мільярдів штук привозиться. Таким чином, країна споживає 300 мільярдів.

Росія в даний час займає перші місця в світі по зростанню тютюнопаління. Значна маса курців – підлітки. І ще одна безрадісна особливість нашої країни – фемінізація куріння. За даними Всесвітньої організації охорони здоров’я, в Росії курить 70% чоловіків і 30% жінок.

На жіночий організм куріння діє особливо руйнівно. За матеріалами щорічної конференції Радіологічного товариства Північної Америки, палять жінки при інших рівних умовах (дослідники брали до уваги вік хворих, стаж куріння, вид використовуваних тютюнових виробів та інші фактори) захворюють раком легенів приблизно в два рази частіше, ніж чоловіки. Канадські лікарі на основі статистичних даних, зібраних у Ванкувері та Квебеку, стверджують, що у жінок, які почали курити у віці до 25 років шанси виникнення злоякісної пухлини грудей збільшуються на 70%.

Фахівцям у галузі соціальної психології добре відома сила впливу на людину оточення. Зараз значну частину нашої міського середовища складають величезних розмірів щити, на яких рекламується руйнівний для здоров’я отруту.

Хоч на мить, хоч на одну мить замислюються люди причетні до масового отруєння людей, що на Страшному Суді за все доведеться дати відповідь?

Чи можна позбутися від паління? Можна. В Англії за останні 10-15 років перестало курити близько 10 млн. чоловік. Щодня курити кидає майже 2000 чоловік!

Згідно з загальним вченням святих отців людина з допомогою Божою може перемогти будь-яку пристрасть. Великий старець Амвросій Оптинський дає поради в боротьбі з недугою куріння: “Пишете, що ви не можете залишити тютюн курити. Неможливе від осіб можливе за допомогою Божої; тільки стоїть твердо зважитися залишити, усвідомлюючи від нього шкоди для душі і тіла, так як тютюн розслаблює душу, примножує і підсилює пристрасті, затьмарює розум і руйнує тілесне здоров’я повільною смертю.

– Дратівливість і туга – це наслідки хворобливості душі від тютюнопаління. Раджу вам вжити проти цієї пристрасті духовне цілительство: докладно исповедайтесь у всіх гріхах, з семи років і за все життя, і причастіться Святих Таїн, і читайте щодня, стоячи, Євангеліє по голові або більше; а коли нападе туга, тоді читайте знову, поки не пройде туга; знову нападе і знову читайте Євангеліє. – Чи замість цього кладіть, наодинці, по 33 великих поклони, в пам’ять земного життя Спасителя і честь Святої Трійці”.

Чому ж так мало людей розлучається з «подарунком диявола»? Тому, що більшість курців не хоче залишити цю звичку. А ті, хто бажають цього і роблять кроки до цього, в дійсності, не мають внутрішньої рішучості. Незважаючи на рвучкі зусилля, люди неодноразово кидають палити, в глибині душі поріднились з цією пристрастю. Бог завжди готовий допомогти людині в цьому рятівний справі, але чекає від нього подвигу.

«Коли з любові до Бога бажаєш зробити якусь справу, межею бажання цього постав смерть; і, таким чином, насправді сподобишься зійти на ступінь мучеництва в боротьбі з кожної пристрастю, і не понесеш ніякої шкоди від того, що зустрінеться з тобою всередині його межі, якщо претерпишь до кінця і не расслабеешь. Помисел немічного розуму немощною робить силу терпіння; а твердий розум того, хто слід помышлению його, повідомляє навіть і силу, який не має природа» (преп. Ісаак Сирін).

ХОЧЕТЕ КИНУТИ ПАЛИТИ?

Тоді качайте план відмови від куріння.

З його допомогою кинути буде набагато простіше.

Куріння і релігія
Куріння і церква
Матеріали по темі


 • На Україні тепер заборонять палити в храмах

  14.08.2008

 • Тютюновий самогіпноз

  18.12.2008

 • Рада преподобного Силуана Афонського

  18.12.2008

 • Рада преподобного Амвросія Оптинського

  18.12.2008

 • Молитва від пристрасті куріння преподобного Амвросія Оптинскому

  18.12.2008

 • Молитва недугующего пристрастю куріння

  18.12.2008