Тяга до куріння буває двох типів — фізична і психологічна. Нікотин відносять до психоактивних речовин, тобто тим, які сприяють розвитку залежності на рівні нейронів головного мозку та формування абстинентного синдрому.

Фізичну залежність подолати легше, тим більше, що нікотин та його метаболіти досить швидко виводяться з організму — максимум через 2 місяці, а в більшості випадків набагато раніше.

А от психологічна залежність від сигарет надзвичайно велика. Певну роль відіграє і те, що куріння пов’язане з давніми відділами головного мозку, тими, що відповідають за формування і підтримання вроджених, безумовних рефлексів, наприклад хоботкового, смоктального. Ці рефлекси, будучи реалізованими, самі по собі, на рівні підсвідомості, приносять людині відчуття чогось приємного і необхідного.

Здавалося б, найпростіша рекомендація — замінити психологічний комфорт від викуреної сигарети приємними відчуттями від інших факторів. А давайте спробуємо проаналізувати, чому саме?

Пам’ятаючи про рефлекси, робимо висновок — потрібно щось задовольняє ці вроджені відчуття і створює комфорт. Це їжа — те, що є завжди і відносно дешево.

Звідси — зайва вага, найпоширеніша проблема кидають палити. Рефлекси, отримавши підкріплення кілька разів, швидко стають домінуючими, і тоді людина буквально грузне в полоні помилкового харчової поведінки, «тусуючись» біля холодильника і захоплено скуповуючи «вкусняшки» у торговельній мережі.

Все підходить для того, щоб відволіктися?

Не всі, але багато. Слід уникати ситуацій задоволення рефлексу, а також ситуацій, що можуть привести до формування інших шкідливих звичок, наприклад, нав’язливих рухів (це прямий шлях до невротичного розладу особистості). Отже, від чого відмовляємося:

 • надлишкової їжі і пиття в момент виникнення бажання закурити. Харчуватися треба правильно, своєчасно, у фізіологічних для конкретної людини обсягах. Вода – не тільки життя, але в надлишку вона ще й навантаження на серце і нирки.
 • гарячкового пошуку способів відволіктися — в стані паніки зірватися ще легше, заробивши при цьому і неврозоподобное стан.
 • використання методів народної медицини — від сигарет з нігтями до трав’яних відварів. Ці методи — суть активація інших рефлексів, блювотного або пов’язаного з неприємними смаковими відчуттями.
 • на час гострого періоду від стимуляторів — міцного чаю, кави.

Приступаємо!

Чекаєте конкретних порад? Це неможливо — всі ми настільки різні, що підібрати один універсальний рецепт як відволіктися, неможливо. Але є поширені методи:

 • гумка на зап’ясті. Як тільки з’являється думка про куріння, гумкою потрібно досить сильно клацнути по шкірі зап’ястя — до помірного болю. В цей час в головному мозку відбувається перезбудження больових вогнищ, які пригнічують активність інших ділянок (у тому числі тих, що стимулюють тягу до сигарети).
 • метод дихальних вправ. Методику можна підібрати самостійно, головне — це вибрати відповідний ритм, який включає в себе глибоке дихання (гіпервентиляцію), глибокий видих і подальшу затримку дихання (на максимально можливий час), після чого слід спокійний вдих. Кому-то буває досить зробити один-два таких циклу, хтось зупиниться на чотирьох. Припиняти цю вправу можна тоді, коли бажання закурити піде.
 • метод стоп-слів. Простий і ефективний: придумайте унікальну гальмуючу фразу, яку ви точно не використовуєте в буденних ситуаціях. Не просто сказати при виникненні бажання закурити «Стоп!» або «Не смій!», а проговорити придуману фразу, оптимальна довжина якої від двох до шести слів. Найпростіший приклад такої фрази «Пригальмуй на шляху до могили».
 • І, нарешті, метод утриматися при виникненні бажання закурити, не вимагає якихось фізичних зусиль, але відмінно займає думки, тренує силу волі. Назвемо його умовно «три питання».

Як тільки з’являється бажання закурити, задайте собі питання перше: що стало приводом до виникнення бажання? Повірте, спонтанні бажання — це рідкість. Бажання завжди обумовлені ніж-то і знайдіть, чим саме зумовлено воно в даний момент. Знайшли?

Час ставити наступне запитання: що я отримаю, якщо закурю? Або — закуривши, я позбудуся від причини, що викликала бажання? Думки починають метатися, і тут саме час добити бажання третім питанням: чи є інший спосіб усунути причину, не вдаючись до сигарети?

Як правило, або приходить відповідь, що спосіб є (його можна втілити) або ж бажання закурити зникає.

ХОЧЕТЕ КИНУТИ ПАЛИТИ?

Тоді качайте план відмови від куріння.

З його допомогою кинути буде набагато простіше.

Популярні матеріали


 • Настільна книга кидає палити

 • Календар кидає палити

 • План відмови від куріння