…для бюджету

Голландські вчені сильно ризикують, публікуючи результати своїх досліджень у сфері охорони здоров’я. Їх висновки звучать шокуюче – майже блюзнірство – для нашої толерантної громадськості, яка звикла до постійних агитациям за здоровий спосіб життя. Виявляється, люди, що стежать за своїм здоров’ям, створюють набагато більше навантаження для бюджету в результаті, чим «марнотратники життя» — завзяті курці і любителі добре поїсти.

Насправді єдине гріх здорових людей проти соціальної системи – це занадто… довге життя. Про це говорять на сторінках журналу «PloS Medicine» дослідники з Нідерландів, головною метою яких було простежити, наскільки окупаються інвестиції в здоровий спосіб життя (прямо скажемо, немаленькі в європейських країнах).

Завдання було отримано від Міністерства здоров’я, культури і спорту – але очікували самі виконавці, які висновки вони зроблять в підсумку? Адже ми звикли вважати, що найбільше навантаження для охорони здоров’я створюють часто хворіють люди – до яких цілком можна зарахувати постійно перебувають у стані інтоксикації курців і ситих. Розрахунки показали, що реальна ситуація прямо протилежна загально розповсюдженій думці.

Смертельна естафета

Вчені під керівництвом Пітера ван Бааля, економіста з Національного інституту суспільного здоров’я, порахували вартість медичних послуг для трьох різних груп респондентів (кожна чисельністю понад 1000 осіб), які були відібрані відповідно:

 • стрункі, некурящі;
 • стрункі завзяті курці;
 • некурящі, зі значним надлишком ваги – ІМТ (індекс маси тіла > 30.
 • Важливо, що групи були відібрані з різними віковими даними, що дозволило простежити процес у часовій перспективі. З нашої точки зору в цій естафеті повинні перемагати ті, хто приходить останнім – до смерті. А ось з економічних позицій все якраз навпаки!

  Відомо, що повні люди і курці схильні до цілого спектру поєднаних захворювань, пов’язаних з їх звичками і способом життя. Так, вони часто страждають діабетом 2-го типу, який практично не зустрічається у тих, чий ІМТ нижче 22; судинними проблемами атеросклерозом, гіпертонією; хворобами кісткової системи і суглобів, змушені нести на собі в рази більшу вагу, ніж задумано природою. Проміжні результати для цієї групи, власне, нікого не здивували: у віці до 56 років товстуни були найчастішими клієнтами медустанов і, відповідно, найбільш витратною категорією для бюджету охорони здоров’я.

  Лідери змінюються

  Однак їх лідерство виявилося тимчасовим. У віковій групі ближче до 60 років перше місце захопили завзяті курці – саме до цього часу їх починає наздоганяти розплата за шкідливу звичку. Навіть якщо все життя вони почували себе прекрасно, у 60 років більшість курців неминуче знайомиться з такими неприємними захворюваннями, як ХОЗЛ (хронческая обструктивна хвороба легень), ХДН (хронічна дихальна недостатність) і злоякісні пухлини в органах дихання.

  Здавалося б, цього зловісного списку цілком достатньо для того, щоб перемогти у витратній статті. Але це не так. Захворювання курців набагато швидше призводять до смерті – і в результаті людина, що прожив все життя відносно здоровою, згорає буквально за лічені місяці, не встигши як слід напружити бюджет. Як пише ван Бааль, «лікування раку легенів при всій дорожнечі конкретних методів і ліків в тривалій перспективі набагато менш затратно – пацієнт досить швидко помирає».

  Переможці і переможені

  Довгострокове лідерство належить якраз тим, хто більшу частину життя проводить без проблем зі здоров’ям, стежить за собою і в результаті живе набагато довше за своїх менш розумних «колег». Стрункі, некурящі, приділяють достатню увагу спорту та харчування, на відміну від інших груп, доживають до віку так званих «старечих хвороб» — наприклад, Альцгеймера. Проблема для соціальної системи в тому, що такі розлади дозволяють пацієнту жити порівняно довго (кілька десятків років), будучи по суті інвалідом, яка потребує постійного догляду. А це обмежує в тому числі їх рідних і близьких, не дозволяючи їм повною мірою працювати «на благо батьківщини».

  Парадоксально, але витрати на охорони здоров’я прямо корелюють з тривалістю життя – причому чим більше часовий відрізок після 60, тим вищими будуть витрати. Хоча, здавалося б, все повинно бути навпаки, адже 60 більше ніж 20-30. Так що стрункі і некурящі вийшли в лідери витратного списку – вони живуть в середньому 84 роки, в той час як заможні «напружують» бюджет на 4 роки менше, а курці і зовсім виявилися самими «ощадливими» з результатом у 77 років.

  Скільки коштує здоров’я?

  У грошовому вираженні «рахунок за життя» від медичної системи щодо курців склав би 220 тис. євро, повних – 250 тис., а струнких некурців – 280 тис.! Додайте до цього витрати на регулярну пропаганду здорового способу життя, яка голландцям обходиться в 3-7 тисяч євро за кожного кинув курити (чим раніше, тим дорожче з економічної точки зору).

  А адже держава втрачає в тому числі і на акцизних зборах, які в Голландії становлять близько 2 євро з пачки – якщо людина кинула палити, він перестає купувати цигарки і не «додає» батьківщині кілька десятків тисяч євро за своє життя. При тому, що перехід на здорову дієту для любителів фастфуду і солодкого обходиться державі значно дешевше – 1-2 тис. євро.

  Економіка і етика

  З етичної точки зору такі висновки настільки ж суперечать загальноприйнятій моралі, як заклик пенсіонерам не користуватися ременями безпеки – щоб швидше померти і припинити тягнути з держави гроші. В результатах очевидно показаний і ще один економічний парадокс – адже в багатьох країнах вже зараз податкові ставки для курців більше. Адже американські економісти свого часу гучно заявили, що кожен долар, вкладений в антиникотиновую пропаганду, в результаті окупається з-за економії на лікування хвороб, пов’язаних з курінням.

  Ван Бааль стверджує, що така позиція в принципі позбавлена економічного обґрунтування, тому що американці не врахували тривалість життя – чим вона більше, тим вище навантаження на платників податків, які змушені утримувати пенсіонерів. Насправді тут залежність далеко не лінійна – і кампанії по боротьбі з курінням дійсно можуть приносити прибуток, якщо згадати, що до 60 років здорові дійсно обходяться суспільству дешевше (в середньому на 6% в рік). Тільки вміле інвестування заощаджених таким чином коштів може окупити дольшую життя «свідомих» громадян.

  Премія за куріння

  У світлі цих висновків вже не так парадоксально виглядає призначена не так давно голландським пенсійним фондом підвищена пенсія для курців, яка раніше сприймалась як аморальна «премія за куріння». Першим став фонд Паэрел Левен, збільшив пенсії для курців на 16% щорічно.

  Насправді це – обґрунтоване економічно винагороду за більш коротке життя. Для її отримання здобувач повинен довести, що є завзятим курцем (останні 5 років викурювати кожен день мінімум 10 сигарет, 6 сигар або трубок), а остання за часом спроба кинути палити закінчилася невдачею не менш ніж за місяць до пенсії. Це легко перевіряється аналізом сечі. До речі, для тих, хто вважає, що ці гроші будуть виплачуватися з його кишені, є і заспокійливий факт: такий «пенсіонер» зобов’язаний внести в статутний фонд не менше 20 тис. євро накопичувальної частини.

  ХОЧЕТЕ КИНУТИ ПАЛИТИ?

  Тоді качайте план відмови від куріння.

  З його допомогою кинути буде набагато простіше.

  Статистика
  Матеріали по темі


  • Сумна статистика тютюнопаління

   18.01.2009

  • 10 фактів кращого світу

   20.08.2009

  • Боремося з «згубною звичкою» – в мережі

   26.08.2009

  • Трохи нікотинової статистики

   26.08.2009

  • Статистика споживання сигарет на одну людину на рік (дані 2007 року)

   26.08.2009

  • Щорічно 45,5 тисяч британок ставлять діагноз – рак грудей

   26.08.2009